BonAir
بن ایر

واكنش مدیر حج خوزستان به اظهارات وزیر بهداشت

تردد از مرز ایران و عراق غیرزیارتی است

تردد از مرز ایران و عراق غیرزیارتی است

به گزارش بن ایر مدیر حج و زیارت خوزستان اظهار داشت: اعزام زوار به عتبات عالیات از اسفندماه سال 98 تا کنون متوقف شده و تردد ایرانیها و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیرزیارتی است و به اعزام کاروان ها به عتبات هیچ ارتباطی ندارد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت به دنبال خیز ویروس کرونا در استان خوزستان و افزایش شمار مبتلایان به ویروس جهش یافته در کشور، نسبت به باز بودن مرزهای ایران و عراق و تردد از آن، اعتراض کرده و اظهار داشته بود: ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من نامه دارد در این زمینه؟ کدام یک از همکارانم با تعدادی از این ترددها موافقت کردند؟
نمکی دو روز بعد از آن اظهارات، نسبت به تعلل در بستن مرزهای غربی و جنوب غرب کشور شاکی شد و اظهار نمود: رنجش خاطرم از این است که بارها اعلام نموده بودم که در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزان مان در کربلا و نجف ممکنست منجر به خیز بیماری در استان های مرزی شود. من هر شب و هر روز یکی از آرام بخش هایم بو کردن تربت امام حسین (ع) است اما این سفرها را در این ایام بسیار مضر دانستم.
ناصر حویزاوی، مدیر حج و زیارت استان خوزستان در واکنش به این سخنان وزیر بهداشت اظهار داشت: سازمان حج و زیارت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تمامی اعزام های زمینی و هوایی به عتبات عالیات را از اسفندماه ۹۸ متوقف کرده و در یک سال قبل هیچ اعزامی نداشته است.
او درباره ترددهای انجام شده از مرزهای دو کشور ایران و عراق، اظهار نمود: همان طور که طبق روال تردد مسافران ایرانی و تجار به سایر کشورهای همسایه از مرزهای مختلف زمینی و هوایی تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان انجام می شود، تردد ایرانیها و عراقی ها از مرزهای دو کشور نیز در قالب های غیرزیارتی انجام می شود و این ترددها هیچ ارتباطی به اعزام های سازمان یافته و تحت نظارت سازمان حج و زیارت نداشته و ندارد و ما نیز طی یک سال اخیر اعزامی نداشته ایم.
او اضافه کرد: در همین مدت دستورالعمل های بهداشتی توسط همکاران در ستاد مرکزی سازمان حج و زیارت، کارشناسان وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر برای طرح اعزام کنترل شده به عتبات عالیات تدوین شد و بوسیله وزارت امور خارجه برای طرف عراقی ارسال شد تا به یک تفاهم نامه مشترک برای اعزام ها تبدیل گردد. از سویی، کلیات این طرح پیشنهادی و دستورالعمل بهداشتیِ تدوین شده برای اعزام زوار بوسیله سازمان حج و زیارت به وزارت بهداشت و کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مقابله با کرونای کشور نیز ارسال شد تا در قالب طرحی مشخص در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و در صورت تصویب، اعزام ها برمبنای شرایط درج شده در دستورالعمل اجرائی شود.
او در ادامه به بخش هایی از دستورالعمل تهیه شده برای اعزام عتبات اشاره نمود و اظهار داشت: بر این اساس در صورت انجام تفاهم طرفین، اعزام به صورت محدود خواهد بود، ضمن آن که از شهرهای قرمز و نارنجی و متقاضیان دارای بیماری زمینه ای اعزام نخواهند شد و توجه به میانگین سنی زوار و ارائه جواب منفی تست کرونا برای ثبت نام تعدادی از مهم ترین بندهای این دستورالعمل است.
حویزاوی اشاره کرد: درحال حاضر باتوجه به ادامه همه گیری کرونا، این روند ادامه دارد و هیچ نوع اعزام زائر تحت پوشش و سازماندهی سازمان حج و زیارت صورت نمی گیرد.
بنابر گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، مدیر حج و زیارت استان خوزستان با اشاره به اوج گرفتن ویروس کرونا در این استان، اظهار نمود: کارگزاران و پرسنل سازمان حج و زیارت باتوجه به شرایط نامساعد کرونائی این استان در یک هفته اخیر برای تهیه بیش از ۲۵۰ هزار ماسک بهداشتی و مقادیری مواد ضدعفونی کمک کردند. این اقلام بهداشتی پیشگیرانه از کرونا در مناطق محروم و نقاط آلوده کرونائی خوزستان توزیع شده است.
حویزاوی بیان کرد: کارگزاران و همکاران سازمان حج و زیارت در بحران و هر زمانی که مردم نیاز به کمک دارند وارد عمل شده و در جریان کرونا هم باتوجه به تعطیلی سفرهای زیارتی و مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا در این بحران در عرصه کمک به مردم حضور داشته و همچنان هم فعال می باشند.
منبع:

1399/12/09
23:49:53
0.0 / 5
739
تگهای خبر: سفر , كشور , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲