BonAir
بن ایر

كشف قدیمی ترین گورستان حیوانات خانگی در مصر

كشف قدیمی ترین گورستان حیوانات خانگی در مصر

به گزارش بن ایر باستان شناسان در مصر گورستانی کشف کرده اند که معتقدند قدیمی ترین گورستان حیوانات خانگی است که تابحال کشف شده است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان شناسان در مصر یک گورستان حدودا ۲۰۰۰ ساله را که بقایای حیواناتی همچون گربه و میمون به همراه قلاده هایی از صدف و دانه های شیشه ای و سنگی در آن دفن شده است کشف کرده اند.
مصریان باستان به مومیایی کردن حیوانات برای پیشکش به خدایان شهرت داشتند اما این گورستان واقع در حوالی بندر «برنیس» مبحث متفاوتی است. در هیچ یک از حیواناتی که در این گورستان دفن شده اند اثری از مرگ به دست انسان دیده نمی گردد، در عوض بقایای به جای مانده نشان می دهند این ها حیوانات پیر و بیماری بوده اند که توسط فردی نگهداری می شده اند. حدودا تمامی این حیوانات با دقت دفن شده اند. حیوانات در حالتی شبیه به خوابیدن در قبر قرار داده شده اند و در بعضی موارد پتویی به دور آنها پیچیده شده و یا ظرفی بر روی آنها قرار داده شده است.
در یکی از موارد، یک میمون در کنار سه بچه گربه، یک سبد حصیری، لباس، تکه های ظرف و دو صدف بسیار زیبا دفن شده بود.
ازاین رو کارشناسان معتقدند حیوانات در «برنیس» برای هدیه شدن به خدایان قربانی نمی شدند و بعنوان حیوانات خانگی نگهداری می شدند.
باستان شناسان این گورستان متعلق به قرن اول و دوم میلادی را به صورت اتفاقی کشف کرده اند. سال ها است که باستان شناسان مشغول کاوش در حوالی «برنیس» هستند چونکه این منطقه خانه بقایای تاریخی است.
از ۵۸۵ مورد بقایای کشف شده، ۵۳۶ مورد گربه، ۳۲ مورد سگ، ۱۵ مورد میمون، یک مورد روباه و یک مورد شاهین بوده است. هیچ کدام از حیوانات مومیایی نشده بودند اما بعضی از آنها در تابوت های موقتی قرار داده شده بودند. برای مثال مجموعه ای از برگ نخل دور یک سگ بزرگ پیچیده شده بود و یک نفر با دقت دو تکه کوزه را دور جسد سگ قرار داده بود.
منبع:

1399/12/20
11:21:11
0.0 / 5
851
تگهای خبر: تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲