BonAir
بن ایر

مراسم جشن نوروز ۱۴۰۰ انجام شد

مراسم جشن نوروز ۱۴۰۰ انجام شد

بن ایر: مراسم جشن نوروز 1400 با حضور تعدادی از سفرای کشورهای خارجی در محوطه باز ساختمان وزارت امور خارجه اجرا شد.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، مراسم جشن نوروز ۱۴۰۰ با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حناچی شهردار تهران و تعدادی از سفرا، اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در محوطه باز ساختمان وزارت امور خارجه اجرا شد. حجت الله ایوبی در این مراسم با تاکید بر امید و آرزومندی در ایام سخت اظهار داشت: باید فریاد بزنیم زنده باد زندگی. در ادامه متن سخنرانی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران می آید؛

عالیجنابان، سفیران ارجمند، وزیران محترم، خانم ها و آقایان
بسی مایه سرور است و خوشوقتی که در این مکان زیبا و به نام نوروز و بهار دور هم جمع شده ایم. در میدان مشق. آن جایی که نیاکان ما درست صد سال پیش و اتفاقا آنها هم در اوج بیماری همه گیر آنفولانزای اسپانیایی، آخرین نوروز قرن را برپا کردند. در این میدان و در این خیابان درست همین روزها غوغایی بود. کابوس مرگ بر جهان حکم می راند. اما در سال ۱۳۰۰ شکوه نوروز بر اهریمن ناامیدی پیروز شد و در همین میدان مشق در اوج جنگ و قحطی و گرسنگی، صدای آواز سرنا وکرنا و ساز و دهل، و شور پیک های نوروزی امید را و زندگی را و آمدن بهار را مژده می داد. نیاکان ما صدسال پیش در کوچه و بازار می خواندند:
ای سال برنگردی/ دکانا را تخته کردی/ زنا را شلخته کردی/ ای سال برنگردی
و اینک بعد از صد سال باز هم مردم ایران با ویروس کشنده تحریم، خشونت داعش، آنفولانزای تعصب و جاهلیت و کرونای انگلیسی دست و پنجه نرم می کنند. ما هم مانند نیاکانمان روزگار سختی را می گذارنیم. شاید زبان حال ما هم این باشد که:
ای سال برنگردی/ دکان ها را تخته کردی
اما نه، ما پر هستیم از امید و آرزوهای بلند و چرا مالامال از امید به فردا نباشیم. هنگامی که می بینیم هنگامه تیمارگران عشق را در بیمارستان ها و درمانگاه هایمان. آنها که نجوا کردند با همه وجودشان این سروده حضرت مولانا را که:
طبیبان فصیحیم که شاگرد مسیحیم
بسی مرده گرفتیم در او روح دمیدیم
طبیبان الهیم زکس مزد نخواهیم
که ما پاک روانیم نه طماع و پلیدیمچرا پر نباشیم از آرزوهای بلند. هنگامی که می بینیم یک جهان بخششِ بی منتِ داراها و رفتار کریمانه و متمدنانه ضعیفان و ندارها را. بردباری و صبوری راه و رسم مردمان جهان نوروز است. آنها آموخته اند که در اوج سرما و سختی امید را و گرما را و بهار را نجوا کنند:
در نومیدی بسی امید است
پایان شب سیه سفید است
گر صبر کنی به صبر بی شک
دولت به تو آید اندک اندک
آری در این روزهای سخت، هنرمندان با ساز و آوازشان و مومنان با دعا و نمازشان پیک امید شدند و شادمانی. و ما هم در کمیسیون ملی یونسکو از اولین روز هجوم اهریمن کووید نوزده سازهایمان را کوک کرده ایم و امروز با طبل و شیپور با سرنا و کرنا و با نقاره هامان آمده ایم تا فریاد زنیم. زنده باد نوروز. زنده باد زندگی و زنده باد شادی و طرب.
مردمان سرزمین خورشید این روزها خانه هایشان را می تکانند از گرد و غبار. و دل هایشان را می شویند از تیرگی و زنگار. نوروز چون آب زلال می آید و تیرگی ها و قهرها و وکینه ها را هر سال می شوید و می برد. نوروز یعنی اختتام قهر. نوروز یعنی سرآغاز دوستی ها....
آقای دکتر جواد ظریف، سفیران محترم جهان نوروز
امروز زنده کردن آیین های نوروزی تنها سفر به گذشته و پاسداشت آیین نیاکانمان نیست. امروز نوروز یک چاره است. یک درمان است. درمان دردهای کهنه. درمان اضطراب ها و آشفتگی ها. درمان ترس ها و خشونت. درمان بیماریهای برخاسته از دلهای پر از زنگار.آقای دکتر محمد جواد ظریف، آقای دکتر مونسان، سفیران محترم
نیاکانمان به ما آموخته اند در آستانه سال نو ذهنمان و جانمان را پر نماییم از آرزوی های بالا بلند. دیدن چهره تمام نوروزی و پر از شکوفه های لبخند دکتر ظریف به من جرات می دهد یکی از آرزوهایم را مشق کنم به صدا بلند در میدان مشق. در مقابل سفیران جهان نوروز. آرزو بر جوانان عیب نیست...
آرزو می کنم مقامات بلند پایه جهان نوروز چند روزی از سال نو را بین خود پروتکل بس اعلام کنند. تنها چند روز عید نوروز، کنار بگذارند همه کنوانسیون هایی که بر ویرانه های جنگ های جهانی روییده اند. چه می شود اگر مقامات بلند پایه جهان نوروز تنها چند روز برگردند به پروتکلهای چند هزار ساله نیاکانمان. پروتکلهای روییده در گلزار دوستی. پروتکلهای برآمده از جان های بی غبار و آینه های بی زنگار. درست مانند همه مردم در شروع سال مقامات بلند پایه دوازده کشور نوروزی به دیدار هم بروند. ساده و بی هیچ تکلف و تشریفاتی. و مردم ببینند که رهبرانشان هم مانند آنها در شروع سال نو تجدید می کنند با هم پیمان مهر ودوستی را. و چه صحنه های زیبایی که در جهان نوروز آفریده خواهد شد.آقای دکتر ظریف شما شروع کنید از همین تهران. سرزده و بی هیچ تکلفی دید و بازدید عید راه بیاندازید با سفیران کشورهای مختلف خصوصاً سفیران نوروزی. شاید این کار شما مقدمه ای باشد برای تحقق آن آرزو.
تو مگو همه به جنگ اند و ز صلح من چه آید
تو یکی نه ای هزاری تو چراغ خود برافروز
سخنرانی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی اصغر مونسان وزیر میراث، گردشگری و صنایع دستی از دیگر بخش های این مراسم بود. در ادامه این مراسم حاضران از نمایشگاه تمبرهای کشورهای نوروزی بازدید کرده و در ادامه از تمبر نوروز با حضور رونمایی گردید.
برپایی سفره های کشورهای نوروزی (افغانستان، ترکمنستان، هند، ارمنستان، پاکستان و آذربایجان) و بازنمایی آیین های کشورها و اقوام نوروزی، اجرای خوان های نوروزی (۷ سین، بلوچ، کرد، ترکمن، آذری، خراسان و قشقایی)، اجرای آیین هایی همچون تکم چی، اسب چوبی، نوروزخوانی، حاجی فیروز، کرد، بلوچ و ترکمن، پرده خوانی نوروز، اجرای موسیقی عاشیقی توسط استاد شهبازی از دیگر بخش های این برنامه بود. در این مراسم همین طور نشان عالی نوروز کمیسیون ملی یونسکو-ایران به سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم و رئیس کمیسیون حافظه جهانی اهدا شد. همین طور دیپلم افتخار کمیسیون ملی یونسکو-ایران به شاه منصور شاه میرزا کارشناس فرهنگی تاجیکستان در موسسه فرهنگی اکو اهدا شد. در آخر این مراسم، برنامه ویدئومپینگ نوروز توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران به کارگردانی امیررضا سالاری، روی عمارت قزاقخانه، واقع در میدان مشق برگزار و نمادهای فرهنگی۱۲ کشور عضو کنوانسیون جهانی نوروز، ثبت شده در سازمان یونسکو، به معرض نمایش گذاشته شد.


منبع:

1399/12/27
12:19:22
0.0 / 5
545
تگهای خبر: ساختمان , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴