BonAir
بن ایر

عمرانی مطرح كرد؛

ورود پژوهشگاه میراث فرهنگی به حوزه بوم گردی ها

ورود پژوهشگاه میراث فرهنگی به حوزه بوم گردی ها

به گزارش بن ایر رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: دستورالعمل بوم گردی های ۸ استان برای ارتقای کیفیت آنها در مرحله نهایی است تا بوم گردی ها طبق آن بتوانند وارد مرحله ارزیابی، نظارت، پایش و بهره برداری شوند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، بهروز عمرانی در نشست خبری آخر سال ۹۹ به عرضه عملکرد پژوهشگاه میراث فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: در پرونده های ثبت جهانی میراث فرهنگی مانند کویر لوت یا جنگل های هیرکانی، فصلی برای بازدیدکنندگان دیده نشده است. پژوهشگاه میراث فرهنگی در این حوزه دستورالعمل بهره برداری پایدار را توسط گروه میراث طبیعی پژوهشکده گردشگری و منابع طبیعی دانشگاه تهران در دست انجام دارد. امیدواریم که نتایج آن به تدوین و تدقیق مسیرها برای گردشگران کمک نماید. در این حوزه مکاتباتی با استان هایی که جنگل های هیرکانی در آنها واقع شده انجام گرفته است. مانند سمنان، گلستان، گیلان و مازندران.
وی اظهار داشت: اطلس زبانی کشور از سال ۴۸ شروع شده بود اما در سال ۹۹ اطلس زبانی استان کرمان به اتمام رسید و الان آماده رونمایی است. اطلس سیستان و بلوچستان در مراحل نهایی است. برای نخستین بار اطلس زبانی سمنان هم تکمیل شد. امیدواریم بتوانیم روی اطلس زبانی استان های هدف که در سال ۱۴۰۰ سمنان و یزد هستند، کار نماییم. اطلس زبانی مثل بررسی دیرینه شناسی است. همان گونه که بررسی دیرینه شناسی به ما کمک می نماید که چهارچوب و چشم انداز لازمه را از روند جریان فرهنگی در یک منطقه داشته باشیم و کاوش ها و گمانه زنی ها بعد از آن اتفاق می افتد؛ در اطلس زبان شناسی هم همینطور است یعنی مطالعات گسترده را در چارچوب اطلس انجام می دهیم و آن اطلاعات می گوید که درباره گویش و زبان در خطر چه افقی دیده می شود و مطالعات ما را هدایت می کند به این سمت که زبان در خطر را هم در دستور کار قرار دهیم. این مورد برای پژوهشکده زبان شناسی حاکمیتی است. گزارش اولیه زبان در خطر استان سیستان و بلوچستان و کرمان عرضه شد.
عمرانی اظهار داشت: وزیر میراث فرهنگی به مبحث گردشگری سواحل ورود پیدا کرده است ما تفاهم نامه ای با منطقه آزاد چابهار در همه موضوعات میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری امضا کردیم. این تفاهم نامه با پژوهشگاه اقیانوس شناسی هم منعقد شد که از ظرفیت های آنها هم استفاده نماییم.
تکلیف نقشه باستان شناسی
وی درباره نقشه دیرینه شناسی هم اظهار داشت: این نقشه از چندین سال پیش مطرح می شد اما زیرساخت لازم را نداشت. قرارداد ۲۰۰ میلیون تومانی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشگاه تهران برای ایجاد سامانه به امضا رسید و نزدیک به هزار اثر از کرمان و کوهبنان، انار و قلعه گنج وارد سامانه شده است که میزان خطای آن زیر صفر است. ازاین رو اگر پروژه هایی در امر توسعه شکل می گیرد میتوان این مطالعات را در اختیار آنها قرار داد.
وی بیان نمود: شاید بتوانیم اطلاعات ده هزار اثر را در سامانه دیرینه شناسی تا یکی دو ماه آینده داشته باشیم که کار بسیار بزرگی است.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: پروژه جیرفت یکی از آثار برجسته در حوزه تمدنی ماست از لحاظ تراز ارزشی هم بسیار بالاست. این مجموعه چندین سال بعنوان سایت موزه ترد شده بود اما کار نقشه برداری و تعیین حریم و عرصه انجام گرفت و بیشتر از ۵۰ گمانه در محدوده آن برای تطبیق حریم و تعیین عرصه زده شد و عرصه به بیشتر از سه برابر توسعه پیدا کرد.
وی اضافه کرد: نزدیک به سه هفته پیش مجله نشنال جئوگرافی در ۱۱ صفحه درباره نتایج مطالعات دیرینه شناسی در منطقه جیرفت مطالبی نوشت که این اتفاق بدون هزینه برای ما یک دستاورد بزرگ برای معرفی منطقه جیرفت در سطح بین المللی بود.
وی افزود: اطلس مردم نگاری سرزمین ۱۳ بخش دارد مانند پوشاک، خوراک، طب سنتی، اطلس رویدادها و … است. ۲۱۸۶ مدخل استخراج شده است. این اطلاعات مقرر است خوراک بوم گردی ها شود.
عمرانی بیان نمود: طی مکاتباتی با همه اداره های کل میراث فرهنگی استان ها اعلام کردیم برای مشارکت، آموزش و احیای هنرهای سنتی آمادگی کامل داریم. بانک هنرمندان استان ها را جمع آوری کرده ایم. دستگاههای بافندگی قدیمی به جهت ابعاد و اندازه خانه های روستایی بسیار بزرگ بوده است. طرحی را پژوهشکده به انجام رساند که ابعاد این دستگاه ها بدون کم شدن کیفیت، کوچک تر شود. قرار شده که این دستگاه ها در یکی از بوم گردی ها رونمایی شود. همینطور بازآفرینی قیچک انجام و قرار شده که از این ساز در ارکستر استفاده گردد.
پایش موزه ها
وی درباره پایش موزه های کشور هم بیان نمود: نزدیک به ۷۴۰ موزه در کشور داریم. در مبحث حفاظت پیشگیرانه، می خواهیم آثار منقول پایش شود. این کار در چارچوب طرح موزه سبز قرار دارد. می خواهیم موزه ها را به ترتیب به جهت ارتقای سطح خدمات به گردشگران و حفاظت بیشتر از آثار پایش نماییم.
عمرانی اظهار داشت: دستورالعمل یکپارچه برای مبحث بوم گردی ها داشته ایم اما یکی از خصوصیت های منحصر به فرد ایران، تنوع اقلیمی است که یکی از عامل های آن ایجاد تنوع فرهنگی بوده است پس اگر قرار شد که بوم گردی داشته باشیم باید متناسب با آن تنوع فرهنگی باشد. در اینباره پژوهشکده گردشگری قراردادی را بسته است و دستورالعمل بوم گردی ۸ استان را در مراحل نهایی قرار داده اند. ما برای ارتقای کیفیت بوم گردی ها وارد این دستورالعمل شده ایم تا بوم گردی ها طبق آن بتوانند وارد مرحله ارزیابی، نظارت، پایش و بهره برداری شوند.
وی اظهار داشت: در استان سیستان و بلوچستان پروژه ای را با نام سفیدکوه اجرا کردیم که قصد آن شناسایی روستاهایی بود که بافت تاریخی آنها مشابهت های زیادی با روستاهای قبل از تاریخی از دوره نوسنگی تا دوره تاریخی داشته اند. در منطقه نیکشهر سه روستا شناسایی شد که معماری پلان دایره ای دارند. مطالعات بافت روستا، زبان شناسی، هنرهای سنتی و… انجام شد. هنرهای سنتی آنها را مستند کردیم. این گزارش را به مونسان دادیم و وی خاطرنشان کرد چه خوب بود که در زمینه آب و برق و جاده هم به آنها کمک می کردید. با عنایت به توافق نامه ای که با استان داشتیم و با استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد توانستیم برای آنها پلن خورشیدی نصب نماییم. این روستا امروز برق دارد.
عمرانی همینطور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه چرا پژوهشگاه میراث فرهنگی در حوزه اتفاقاتی که محوطه های باستانی را تحت الشعاع قرار می دهد هیچ واکنشی ندارد توضیح داد: من نظرات فنی خویش را درباره مطالعات دیرینه شناسی در جلسات عرضه می کنم اما اینکه این پروژه ها چقدر می تواند به آن محوطه ها صدمه بزند و یا اینکه این مجوزها چه اتفاقی رقم می زند دست من نیست. کار من جدا از معاونت میراث فرهنگی است. من حوزه مطالعات را انجام می دهم کارهای اجرایی و یا واکنش به عملیات اجرایی بر عهده من نیست.


منبع:

1399/12/29
13:13:21
0.0 / 5
530
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳