BonAir
لینک دوستان بن ایر
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

حذف حاجی فیروز سیاه پوست

حذف حاجی فیروز سیاه پوست

به گزارش بن ایر اعلام وضعیت سفر در ایام نوروز، شرایط بازدید از کاخ موزه های تهران و حذف حاجی فیروز سیاه پوست از کارناوال های شهرداری تهران همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در این هفته که همزمان با شروع سال ۱۴۰۰ همراه بود بعضی از مردم با بیان وضعیت زرد و آبی برای شهرهای گردشگری کشور به استان های مختلف سفر کردند. در این میان اعلام گردید اگر وضعیت این شهرهای گردشگری به قرمز و نارنجی تبدیل گردد مسافران باید هر چه زودتر به مبدا خود بازگردند، همینطور برای سفر مسافران از شهرهای قرمز و نارنجی به شهرهای آبی و زرد محدودیت های زیادی وجود داشت با این وجود بعضی از مردم مبادرت به سفر با خودروی شخصی کرده بودند که در میانه راه توسط پلیس راه جریمه شدند. همینطور اعلام شده بود مراکز گردشگری و اقامتی در طول ایام نوروز باز است اما برخی استان ها با تصمیم استاندار یا فرماندار این مراکز را تعطیل کرده بودند و مسافران در تردید برای انجام سفرهای خود هستند گاهی اوقات خبرهایی درباره مسدود شدن جاده های کشور به گوش می رسد همچون مسدود شدن جاده هراز فیروزکوه یا چالوس برای چند ساعتی امکان تردد در آن وجود نداشت.
این هفته همینطور معاون گردشگری کشور هنگام سفرش به استان کرمان از تغییر رنگ شهرها ابراز نارضایتی کرد و اظهار داشت: این دستورالعمل مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را ندارد چون در ابتدا سال مقرر بود تا انتهای ایام نوروز به تعداد شهرهای نارنجی و قرمز اضافه نشود.
در این هفته همینطور اعلام گردید که طرح بازدید مجازی موزه ها از روز چهارم فروردین شروع شده است. سال قبل هم با گسترش شیوع کرونا و تعطیل شدن موزه ها امکان بازدید مجازی از مراکز تاریخی و موزه ها در یک وبگاه فراهم شده بود سال جاری هم با وجود اینکه موزه های کشور باز هستند اما از چهارم تا سیزدهم فروردین هر روز تور مجازی ده موزه استان تهران به صورت زنده در این وبگاه پخش می شود، موزه های ملی، کاخ گلستان، ارتباطات، کاخ نیاوران، موزه های ارامنه و پمپ بنزین، هنرهای دینی امام علی (ع) آبگینه و سفالینه، خانه موزه سیمین و جلال موزه صلح و شریعتی و موزه تنوع زیستی پردیسان همچون موزه هایی هستند که به صورت مجازی تور بازدید از آنها برگزار می گردد.
حاجی فیروز سیاه پوست نباشد!
این هفته از معاونت اجتماعی شهرداری تهران خبر رسید که بخشنامه ای اعلام شده که در آن نوشته اند کارناوال های نوروزی که توسط شهرداری تهران به راه افتاده اند باید حاجی فیروز با چهره سیاه را از برنامه خود حذف نمایند چون که در مورد سیاهی چهره حاجی فیروز نقدهایی مطرح شده و برخی سیاه بودن چهره او را نژاد پرستانه دانسته اند این مورد واکنش های زیادی را در میان پژوهشگران ادبی به دنبال داشت چون که اعلام گردید سیاهی چهره حاجی فیروز اصلاً ربطی به موضوعات نژادپرستانه ندارد بلکه نمادی است از سیاهی زمستان. ازاین رو هنرمندان زیادی اظهار نظر کرده و به این بخشنامه شهرداری اعتراض کردند.
تشدید نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی تاسیسات گردشگری
این هفته ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفته بود نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی در تأسیسات گردشگری کنار اعتماد سازی و تحریک تقاضا همچون اولویت های کاری این وزارت خانه در سال ۱۴۰۰ است. همینطور وی از اعضای دبیرخانه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر خواسته بود تا همت خویش را برای پیگیری مصوبات تتاد ملی کرونا به کار بگیرد.
شرایط بازدید از کاخ موزه های تهران
در این هفته کاخ موزه نیاوران اعلام نمود که شرایطی را برای بازدید گردشگران فراهم نموده است. بدین سان افراد می توانند از ساعت ۹ بامداد الی ۱۹ در سانس های مختلف به کاخ موزه نیاوران بروند اما پیش از آن باید بلیت بازدید را به صورت الکترونیکی خریداری کنند. همینطور رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک در طول بازدید الزامی اعلام گردید در مدت ایام نوروز بازدید گروهی به همراه تور به علت کم شدن فاصله اجتماعی ممنوع گردید و از بازدید کنندگان خواسته شده از به همراه آوردن کودکان زیر ۷ سال خودداری شود. عکاسی و فیلمبرداری در طول بازید ممنوع اعلام گردید این شرایط برای بازدید از کاخ سعدآباد و گلستان هم صورت خواهد گرفت.

1400/01/11
11:44:33
5.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳