BonAir
بن ایر

مونسان مطرح كرد؛

مشاركت برای حفاظت و احیای بناهای تاریخی در دستور كار قرار دارد

مشاركت برای حفاظت و احیای بناهای تاریخی در دستور كار قرار دارد

وزیر میراث فرهنگی اعلام نمود: طرح مشارکت با مالکین بناهای تاریخی برای حفاظت و احیای آنها و ایجاد و توسعه موزه های خصوصی از دیگر برنامه های در دست اقدام این وزارتخانه است.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در متن پیام علی اصغر مونسان که به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی انتشار یافته آمده است:
«۱۸ آوریل مصادف با ۲۹ فروردین که بعنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی نامیده شده فرصت مغتنمی است تا به موضوع میراث فرهنگی بطور عام و برنامه ها و سیاست های در رابطه با این مناسبت بصورت خاص توجه بیشتری داشته باشیم.
خوشبختانه ما در سرزمینی زندگی می نماییم که در زمینه مظاهر فرهنگ و تمدن شامل هنرها و سنت ها و آئین ها همچون غنی ترین کشورهای جهان به شمار می آید و از این نظر ایران یکی از استثنایی ترین سرزمین های جهان است. میراث فرهنگی همچون سرمایه هایی است اهمیت آن طی سالهای اخیر بیشتر مورد توجه همگانی، متخصصین و مسئولین در مقیاس های محلی، منطقه ای ملی و جهانی قرار گرفته و گنجینه ای از تجارب، فنون، دانش و هنر گذشتگان جهت استفاده نسل حاضر و آیندگان است.
امروزه میراث فرهنگی از این منظر نیز اهمیت دارد که ما بعنوان امانتداران فعلی وظیفه انتقال آنرا به نسل های آینده بر عهده داریم، بدین سبب باید در حفاظت و نگهداری آن بکوشیم و تاریخ جهان را برای نسل آینده نگه داریم تا همگان بتوانند در مورد پیشینه و ارزش های تاریخی و فرهنگی خود آگاهی یابند. بی شک دراین زمینه آنچه بعنوان آثار تاریخی شناخته می شود در درجه اول نیاز به نگهداری دارد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان متولی امر حفاظت از میراث فرهنگی طی سالهای اخیر ضمن انجام وظایف قانونی خود در امر حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی اهتمام کرده است تا با مرمت و احیای تعداد قابل توجهی از بناهای تاریخی منظر جدیدی از مواجهه همگانی با ارزش های موجود در بناهای تاریخی را رقم زند، امری که با استقبال بخش خصوصی و آحاد مختلف جامعه روبه رو شده است.
طرح مشارکت با مالکین بناهای تاریخی برای حفاظت و احیای آنها و نیز ایجاد و توسعه موزه های خصوصی از دیگر برنامه های در دست اقدام این وزارتخانه برای ایجاد زمینه مشارکت های همگانی در حفاظت از بناهای تاریخی بوده است. ضمن آنکه در برنامه های آینده نیز تقویت و توسعه این برنامه، گسترش همکاری با دستگاهها و نهادهای عمومی برای حفاظت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های تاریخی فرهنگی و همین طور توجه ویژه به شناسایی و معرفی منظرهای تاریخی فرهنگی بعنوان ثروتی مغفول برای توسعه پایدار در دستور کار جدی قرار گرفته است.
به نظر می رسد باتوجه به شعار امسال شورای بین المللی یادمان ها و محوطه های تاریخی که «گذشته های پیچیده، آینده های گوناگون» نامیده شده است، موضوع توجه و استفاده از تجارب گذشته بمنظور برنامه ریزی برای توسعه آینده از اهمیتی مضاعف برخوردار باشد. به همین دلیل نیز ایفای نقشی فعال تر و پیشران در امر توسعه از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار خواهد گرفت.
از سویی امسال روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی را در حالی گرامی می داریم که جهان با بحران کرونا دست به گریبان است؛ بیماری همه گیری که ناگزیر سبب محدودیت های سفر و کاهش انس گردشگران با جاذبه های تاریخی شده است. در چنین شرایطی انتخاب شعار «گذشته های پیچیده: آینده های گوناگون» برای سال ۲۰۲۱ ضمن نگاه به چالش هایی که میراث بشری را تهدید و رویکرد ما به آنرا متأثر می کند، بر ضرورت تعیین راهبردهایی نجات بخش برای صیانت و معرفی میراث فرهنگی در آینده تاکید دارد.
شعار امسال در عین حال نشان از نگرانی ها و دغدغه هایی دارد که ممکنست آینده آثار تاریخی را در هاله ای از ابهام قرار دهد، بدین جهت دعوتی همگانی از تمام کشورهاست تا در سایه همفکری و انسجام بین المللی، تجارب گذشته و داشته های خودرا در راه هم افزایی قرار داده و هریک سهمی در ترسیم آینده ای امیدوارانه و روشن برای میراث مشترک بشری داشته باشند.
بی تردید در وضعیت فعلی، بهره مندی خلاقانه از ظرفیت های مجازی بیش از هر زمان دیگری ضرورت داشته و سبب حفظ اتصال و پیوستگی انسان به میراث فرهنگی و جلوگیری از خلاءهای جبران ناپذیر دراین زمینه خواهد شد. شاید بتوان گفت جداییِ - هرچند مقطعیِ - بخش اعظمی از شهروندان جوامع از آثار تاریخی به سبب پاندمی کووید ۱۹، جنبه های هویتی و فرهنگی آنان را تحت تأثیر قرار می دهد و ادامه چنین روندی نیازمند تمهیداتی برای ترمیم و جبران است که جز با همکاری بین المللی محقق نمی گردد.

1400/01/30
14:28:58
5.0 / 5
501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳