BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

۴۰۰ هزار تومان برای عوارض خروج از كشور

۴۰۰ هزار تومان برای عوارض خروج از كشور

معرفی رئیس جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی، ایجاد کارگروه گردشگری ایران و کرواسی، ابلاغ مصوبه امحای لنج ها، افزایش عوارض سفر همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هفته در پی مقصر دانستن صنعت گردشگری در افزایش مبتلایان کرونا، مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد بعنوان پیشنهاد دهنده طرح سفر ایمن به خبرنگار مهر اظهار داشت: در طرح سفر ایمن قرار بر این بود که تأسیسات گردشگری به سامانه ماسک متصل شوند. کسی که به بیماری مبتلا می شود معمولاً به مراکز درمانی رفته، تست می دهد و نامش در سیستم ثبت می شود. در این صورت اگر فرد مریض باشد و سامانه مشخص نماید، می بایست تمام هتل ها نیز به آن دسترسی داشته باشند و بدانند مسافرشان بیماری دارد یا نه. جدا از این ما در استان یزد برای تأسیسات گردشگری و هتل ها پروتکل هایی را نوشتیم مانند رعایت فاصله اجتماعی، کم شدن تعداد تخت ها، داشتن ماسک و مواد ضدعفونی کننده و تب سنج.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه دو بار مسافران را برای پذیرش در مراکز اقامتی چک می کردیم یکی زمانی که مسافر درخواست رزرو می داد و همان موقع با متصل شدن به سامانه متوجه می شدیم که او کرونا داشته یا نه. اگر بیمار بود که رزرو انجام نمی شد اما اگر سبز بود، می توانستیم نامش را هم به راهنمایی رانندگی بدهیم تا برای تردد مشکلی نداشته باشد و جریمه نشود. ممکن بود افراد از زمان رزرو تا اقامت در هتل، گرفتار بیماری شده باشند در آن صورت زمانی که کارت ملی می داد تا اتاق را تحویل بگیرد؛ ما یک دفعه دیگر نامش را در سامانه ماسک چک می کردیم که بیمار است یا نه. منتها سامانه ماسک دو سه روز مانده به عید، قطع شد.
رزرو سه درصدی هتل ها در روزهای قرنطینه این هفته جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران اظهار داشت: در طول ایام عید سفرهای زیادی انجام شد اما این سفرها در تعریف گردشگری نمی گنجد چون اغلب افرادی که به سفر رفتند، توریست نبودند بلکه به دیدار بستگان و اقوام رفتند. آنها در مقصد هزینه ای نکردند بلکه سربار نیز بودند. بنا بر این در روزهای عید ۱۴۰۰ با کمتر از ۲۵ درصد اشغال هتل رو به رو شدیم.
وی اظهار داشت: البته در این میان تعدادی از مناطق همچون شهرهای شمالی و جزیره کیش درصد اشغال خوبی داشتند اما ظرفیت اشغال در برخی از استانها هم ده درصد بوده است. ما مسافر جاده داشتیم نه گردشگری که قرار بود به هتل برود.
حمزه زاده افزود: از عید نوروز به بعد نیز با بیان شرایط حاد گسترش ویروس، هتل ها کمتر از سه درصد ضریب اشغال دارند حتی هتل های جزیره کیش.
حمزه زاده اظهار داشت: در حقیقت طرح سفرهای نوروزی باید به این صورت انجام می شد که هر کسی می خواهد به سفر برود، وچر هتل داشته باشد و معلوم باشد که در مراکز اقامتی رسمی ساکن می شود اما این طرح به درستی اجرا نشد.
افزایش ۱۳۶ هزار تومانی عوارض سفر عوارض خروج از کشور در سال ۹۶ با افزایش چشم گیری اعلام شد؛ افزایشی که گفته شده بود سابقه نداشته و این نگرانی را به وجود آورد که هر سال به آن اضافه شود. این عوارض چند سالی افزایشی نداشت تا آنکه در دولت دوازدهم به میزان زیادی تغییر نمود. عوارض در سال ۹۶ برای سفر اول ۲۲۰ هزار تومان برای دومین بار ۳۳۰ و برای بار سوم ۴۴۰ هزار تومان تعیین شد این مبلغ در سالهای ۹۷ و ۹۸ نیز تغییری نکرد اما در سال ۹۹ این میزان برای سفر بار اول ۲۶۴ هزار تومان برای دومین بار ۳۹۶ و برای بار سوم ۵۲۸ هزار تومان اعلام گردید. عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ نیز با افزایش ۱۳۶ هزار تومانی رو به رو شد. هر چند که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این میزان با همان مبلغ ۲۶۴ هزار تومان سال ۹۹ پیشنهاد شده بود اما در قانون این میزان برای سفر بار اول ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. در این میان قرار بود قسمتی از هزینه عوارض خروج از کشور به صنعت گردشگری تعلق گیرد اما بارها سازمان میراث فرهنگی از اینکه قسمتی از این عوارض به نام گردشگری نوشته شده اما به آن تعلق نمی گیرد، گلایه کرده بود. در سال ۹۷ علی اصغر مونسان رئیس سازمان وقت میراث فرهنگی گفته بود که از ۲۲۰ یا از ۳۳۰ یا از ۴۴۰ هزار تومان عوارض خروج از کشور، سهم گردشگری تنها ۱۷ هزار تومان است. در صورتیکه قرار بود ۴۰ هزار تومان از سفر اول به گردشگری اختصاص پیدا کند.
با وجود اعتراض فعالان گردشگری نسبت به افزایش ناگهانی عوارض خروج از کشور و اختصاص نیافتن سهم چهل هزار تومانی از آن به گردشگری، در لایحه بودجه ۹۹ سهم گردشگری از این عوارض ۸۰ هزار تومان شد.
در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیز همین سهم برای گردشگری در نظر گرفته شده است اما هنوز قانون بودجه ۱۴۰۰ منتشر نشده تا سهم گردشگری بطور مشخص اعلام گردد. با این وجود همچنان فعالان گردشگری می دانند که باز هم مجلسیان عوارض سفر را افزایش داده اند و این دفعه یک استثنا برای ورزشکاران تیم های ملی با مجوز وزارت ورزش و جوانان قائل شده و برای آنها عوارض ۲۶۴ هزار تومانی در نظر گرفته اند.
معرفی رئیس جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی در این هفته مراسم تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اجرا شد. بهروز عمرانی رئیس پیشین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که بازنشسته شده است، تکریم و مصیب امیری بعنوان رئیس جدید این پژوهشگاه معرفی گردید.
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم اظهار داشت: زمانی که آقای بهشتی رئیس اسبق پژوهشگاه قرار بود بازنشسته شود، افراد مختلفی برای تصدی ریاست پژوهشگاه عرضه شدند اما تاکید من از ابتدا بر این بود که از بدنه وزارتخانه فردی را بعنوان رئیس پژوهشگاه انتخاب نماییم که در نهایت آقای عمرانی بعنوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزیده شد. حالا نیز برای انتخاب رئیس جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باردیگر نگاه و تمرکز ما به ظرفیت های درون وزارتخانه است و آقای امیری را که سال ها در استان فارس که یکی از استان های مهم درحوزه میراث فرهنگی و گردشگری ست، بعنوان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فعالیت داشته، برای رئیس جدید این پژوهشگاه انتخاب نموده ایم. انتظارم این است که پژوهش های کاربردی بخش مهمی از پژوهش های این پژوهشگاه باشد. ضمن این که این مجموعه بعنوان بازوی علمی و تولید دانش می تواند به وزارتخانه کمک نماید.
آرامگاه سعدی شیرازی گل باران شد
از طرف دیگر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس که امروز بعنوان جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری عرضه شد، از برگزاری برنامه های بزرگداشت روز سعدی، بصورت مجازی خبر دادو مصیب امیری روز اول اردیبهشت اظهار داشت: امروز در تقویم کشور به نام روز سعدی شیرازی نام گذاری شده است، به همین مناسبت آرامگاه این شاعر نامدار با حضور تعدادی از مسئولین عطرافشانی و گل افشانی شد. امسال نیز همانند سال قبل و با توجه شیوع کرونا، تمام برنامه ها در فضای مجازی اجرا می شود.
غار نخجیر واگذار می شود این هفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: واگذاری منطقه نمونه گردشگری بوجه شهرستان خمین و غار چال نخجیر دلیجان به بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد. مصطفی مرزبان اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ درباب برنامه های پیش بینی شده واحد سرمایه گذاری این اداره کل در امسال، اظهار نمود: امسال صدور مجوز ۷۵ مورد تأسیسات گردشگری و بهره برداری از ۲۰ طرح گردشگری پیش بینی و هدف گذاری شده است. آسیب جزئی زمین لرزه به تعدادی از آثار بوشهر معاون میراث فرهنگی استان بوشهر اظهار داشت: با بررسی کارشناسان میراث فرهنگی مشخص شد زمین لرزه به تعدادی از آثار تاریخی لطمه جزئی رسانده است.
نصرالله ابراهیمی اظهار داشت: پیش از ظهر زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ در مقیاس امواج درونی زمین، استان بوشهر را لرزاند که با بررسی اولیه مشخص شد لطمه جدی به آثار تاریخی استان نرسانده است. با بیان کارشناسان میراث فرهنگی که در محل حاضر شدند، این زمین لرزه صدمه ای به آثار شهرستان های دشتی، دشتستان، تنگستان، کنگان، دیر، عسلویه و بوشهر وارد نکرده است. او افزود: با توجه به این که نزدیک ترین شهرستان استان به کانون این زلزله دیلم بوده و شدت زمین لرزه در این شهرستان نسبت به سایر شهرستان ها احساس شده، قلعه آقاخان لیراوی روستای حصار، لطمه جزئی در پوسته بنا را داشته و همین طور در بندر ریگ شهرستان گناوه نیز حسینیه تاریخی خان، ترک های کوچکی برداشته است. کارگروه مشترک گردشگری ایران و کرواسی فعال می شود این هفته سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب با وزیر گردشگری و ورزش کرواسی دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار پرویز اسماعیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب و نیکولینا برنیاتس وزیر گردشگری و ورزش کرواسی ضمن بررسی تفاهم نامه های جاری، بر لزوم اجرا و در صورت نیاز تدوین و روزآمدسازی اسناد موجود تاکید نمودند. ظرفیت های فراوان تاریخی، فرهنگی و طبیعی دو کشور و همین طور اشتراکات فرهنگی و دوستی دو ملت، بعنوان مؤلفه های اساسی برای توسعه همکاری در بخش توریسم یاد شده قرار گرفت. گردشگری تخصصی در حوزه های سلامت، طبیعت و فناوری نیز همچون زمینه های مورد بحث در این نشست بود. دو طرف توافق کردند تا بزودی کارگروه مشترک گردشگری میان ایران و کرواسی فعال شود. در حوزه ورزش نیز قرار شد طرفین تدوین تفاهمنامه ای را برای تنظیم چارچوب کلی همکاری ها در دستور کار قرار دهند.
۲۱ میلیون نفر از موزه های کشور بازدید کرده اند برمبنای آماری که وزارت میراث فرهنگی درباره تعداد بازدیدکنندگان از موزه های کشور ارائه کرده است، در سال ۹۸ بیش از ۲۰ میلیون ایرانی و یک میلیون و ۳۰۰ هزار خارجی از موزه های کشور بازدید کرده اند که در مجموع آمار بازدیدکنندگان از موزه های خارجی در سال ۹۸ بیش از ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده است. این آمار نسبت به سال ۹۷ حدود ۶۰۰ هزار نفر افزایش داشته است.
همچنین این وزارت خانه اعلام نموده ۱۷ موزه وابسته به سازمان میراث فرهنگی وقت، دو موزه خصوصی و یک موزه مشارکتی و سه موزه غیروابسته در سال ۱۳۹۰ افتتاح شده بودند اما در سال ۹۸ تعداد موزه های وابسته به سازمان ۷ موزه بود، ۳۹ موزه خصوصی و ۱۷ موزه غیروابسته نیز در سال ۹۸ افتتاح شدند تا آمار تعداد موزه های افتتاح شده کشور در سال ۹۸ به ۶۳ موزه برسد.
مصوبه جنجالی امحای لنج های چوبی ابلاغ شد سال قبل خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت که سازمان بنادر و دریانوردی پیشنهاد کرده لنج های سنتی چوبی و فایبرگلاس باری با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن در مدت ۵ سال امحا و بجای آن لنج های فلزی جایگزین شوند. این مصوبه در هیأت دولت تصویب گردید و بعد از آن با واکنش های مختلفی رو به رو بود. همچون این واکنش ها از طرف متولیان میراث ناملموس بود که اعلام نمودند مهارت و دانش لنج سازی سنتی در خلیج فارس توسط ایران در سال ۲۰۱۱ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و با از بین بردن لنج های قدیمی، در حقیقت قسمتی از این میراث ناملموس از بین خواهد رفت.
وزیر میراث فرهنگی و رئیس ایکوم ایران نیز در نامه هایی خواهان تغییر و اصلاح این مصوبه شدند حتی وزیر میراث فرهنگی نشستی با رئیس سازمان بنادر داشت و در آن نشست هم درخواست نمود که تغییری در مصوبه ایجاد شود و در حوزه گردشگری دریایی نیز این لنج ها مورد بهره برداری قرار گیرند.
اما حالا با وجود همه این واکنش ها، شورای اطلاع رسانی دولت اعلام نمود که این مصوبه ابلاغ گردید.
یکی از تغییرات این مصوبه مربوط به حذف کلمه امحا است در صورتیکه در اصل قضیه، تغییری ایجاد نشده و همچنان طبق این مصوبه می بایست لنج های جدید جایگزین لنج های چوبی شوند.

1400/02/03
20:53:47
5.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳