BonAir
بن ایر

سعدیه ظرفیتی مغفول مانده

سعدیه ظرفیتی مغفول مانده

به گزارش بن ایر فارس گردشگری، صنعتی پول ساز به حساب می آید و خیلی از کشورهای جهان، تنها با اتکا به درآمدهای حاصل از این بخش، امکان توسعه همه جانبه کشور و تأمین آسایش و رفاه برای شهروندانشان را فراهم نموده اند؛ یکی از بخش های این صنعت پرسود، گردشگری ادبی است؛ موضوعی که به اعتقاد همه صاحب نظران، مانند سایر بخش ها، نسبت به آن غفلت داشته ایم.


یک مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری ضمن اشاره به ظرفیت های ایران در حوزه ادبیات، اظهار داشت: گردشگری ادبی از شاخه های گردشگری فرهنگی و ایران در این شاخه دارای ظرفیتی بسیار غنی است و در کشور هم شیراز به لحاظ وجود حداقل دو شخصیت بارز ادبی، جایگاه ویژه ای دارد.
محسن عامری در گفت و گو با ایسنا، با یادآوری اینکه چهره های فاخر ادبی در کشور وجود دارد اما مشاهر ادبی مدفون در شیراز، در قله ادبیات فارسی قرار می گیرند، اظهار داشت: شیراز، جزو شهرهایی است که علاوه بر ظرفیت های طبیعی، میراثی و تاریخی، ظرفیت گردشگری فرهنگی را در بخش های مختلف بخصوص ادبیات دارد.
عامری اظهار داشت: یکی از مسائل مد نظر مسؤلان توسعه و بهسازی آرامگاه ها دو شاعر نامی، حافظ و سعدی بوده است و از گذشته قبل از انقلاب تابحال در این حوزه تلاش هایی انجام شده و تداوم دارد. آنچه که ما بعنوان آرامگاه سعدی با آن مواجه هستیم حاصل همین تلاشهای قبل تا پس از انقلاب است. حال آنکه در کشورهای توسعه یافته تلاش می شود که مدلهای این چنینی، به یک نقطه کانونی در توسعه گردشگری بدل شود.
او با اشاره به اینکه آرامگاه شخصیت نام آور و جهانی همچون سعدی بعنوان یک کانون جذب گردشگر، می تواند و باید تأثیر مثبتی را بر محیط پیرامونی خود یا همان محله سعدی داشته باشد، افزود: متاسفانه در مورد این شخصیت ممتاز، فعالیتهای گردشگرپذیری محدود به محوطه آرامگاهی است و تنها در همان محدوده خدماتی به گردشگران عرضه می شود.
عامری ضمن اشاره به اینکه، تا پیش از مواجهه به همه گیری کرونا، غرفه های مختلفی در محدوده آرامگاه و درون آن وجود داشت و خدماتی را عرضه می کرد که حالا همین خدمات هم محدود و متوقف شده است، اظهار داشت: آن ایده آل که بتوانیم حداکثر بهره را از وجود این ظرفیت یا ظرفیت های مشابه، ببریم، تابحال محقق نشده است و ظاهرا برنامه جامعی هم وجود ندارد.
این مدرس و پژوهشگر حوزه گردشگری اظهار داشت: در دنیا همیشه برای گردشگران یک نقطه کانونی تعریف شده و متناسب با جنس نقطه کانونی، در پیرامون فضاهایی بعنوان بارانداز یا نقاط رسوب توریست تعریف می شود؛ به این معنا که توریست را به شکلی نامحسوس هدایت می کنند تا زمان بیشتری در یک مجموعه گردشگری وقت سپری کند و در نتیجه تجربیات عمیق تری کسب کرده و امکان بهره بیشتر اقتصادی برای کشور میزبان فراهم گردد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه در هیچ کدام از مناطق گردشگری در ایران چنین اتفاقی را شاهد نیستیم، محدودیه سعدیه را یکی از نقاط دارای پتانسیل مناسب برای رسوب توریست دانست و اظهار داشت: میتوان زمینه ای فراهم نمود که توریست با آثار سعدی ارتباط بیشتری برقرار کرده و تجاربی را از آنهال کسب کند؛ این کار با پیشبینی غرفه های فرهنگی و هنری مرتبط در نقاط مختلف سعدیه و نه متمرکز کردن همه در محدوده آرامگاه، امکان پذیر است.
عامری با اشاره به اینکه تابحال حتی در غرفه صنایع دستی، آنچه که به صورت خاص آثار و نثر سعدی در آنها استفاده شده باشد به صورت متمرکز در یک نقطه ارائه نشده است، اضافه کرد: به تعداد انواع رشته های صنایع دستی که وجود دارد، میتوان در محله سعدی خانه های مختلفی تعریف و آن مکان را بعنوان محل تولید و عرضه با محوریت آثار و شخصیت جناب سعدی، مشخص و تثبیت کرد.
او افزود: برای مثال دست بافت هایی که در آنها از آثار سعدی اتفاق افتاده باشد، یا خاتم و قلم زنی و... چه در چارچوب محتوا و به صورت فرم استفاده گردد و اثر هنری خاص خویش را خلق کند.
این استاد دانشگاه با تکیه بر اینکه مشاعره، آموزش شعر خوانی، قرائت نثر سعدی، موسیقی و نمایش فیلم و انیمشین، بازی های کامپیوتری و فضای مجازی که بر مبنای نثر سعدی ساخته شده باشد، یا بازی ها و نقل هایی برداشت شده از حکایات و.... می تواند در محله سعدی نمود و بروز داشته باشد، اظهار داشت: میتوان برای اجرای این ایده های فضاهایی را در این محله ایجاد و از افراد بومی ساکن در محله سعدی بهره برد.
عامری تصریح کرد: با چنین اقدامی علاوه بر ایجاد فضای کافی برای اشتغال و مدیریت فرهنگی که در محله سعدی اتفاق می افتد، ناهنجاری های اجتماعی هم در این محله کاهش یافته و به صورت مستقیم و غیر مستقیم فرصت های اشتغال بسیار جدی در این وادی تعریف خواهد شد و آمار ماندگاری توریست در این مجموعه افزوده می شود.
این صاحبنظر حوزه گردشگری ضمن اشاره به آنکه ماندگاری گردشگر، لزوم ایجاد و توسعه اماکن اقامتی و پذیرایی را هم در همین محله ایجاب و سرمایه گذاران را به سمت آن متمایل می کند، اظهار داشت: چنین اقداماتی بیشتر از آنکه نیازمند سرمایه کلان باشد، به یک نظام مدیریتی، آموزشی مناسب و صحیح و اصولی نیاز دارد.1400/02/04
22:38:40
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵