BonAir
بن ایر

كارزار كرمانی ها تا دفتر دو قوه رسید

كارزار كرمانی ها تا دفتر دو قوه رسید

بن ایر: انتشار گزارش های مختلف از وضعیت محوطه ها و بناهای تاریخی کرمان در طول چند سال قبل و هشدارهایی که تا امروز فقط بی توجهی عایدشان شده بود، موجب شد کارزاری مردمی برای نجات بافت و آثار تاریخی کرمان راه بیفتد که تا حالا بیش از دوهزار نفر آنرا امضا کرده اند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، این کارزار مردمی که در طول کمتر از یک هفته نخست تهیه آن، بیش از هزار نفر آنرا امضا کردند، خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی - رئیس قوه قضائیه -، علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - و محمدباقر قالیباف - رئیس مجلس شورای اسلامی - نوشته شده و در آن درخواست شده تا به تخلفات انجام شده در بافت تاریخی کرمان رسیدگی و بر طبق قوانین با آنها برخورد شود و از ادامه تخریب و نابودی میراث فرهنگی و گردشگری کرمان جلوگیری شود.
در بخش هایی از این نامه این طور آمده است: «بافت تاریخی کرمان در دهه های اخیر به شدت مورد تخریب قرار گرفته است. تنها قسمت باقی مانده از بافت تاریخی این شهر، راسته بازارها و مجموعه های تاریخی موجود در بازار است. متأسفانه همین تک بناهای باقی مانده از بافت تاریخی شهر کرمان هم در سالهای اخیر مورد هجوم پروژه های عظیم پاساژسازی (سیتی سنترها) قرار گرفته اند...
طبق قوانین گوناگون میراث فرهنگی درباب رعایت حریم آثار و خصوصا برمبنای قانون پشتیبانی از مرمت و احیای بافت های تاریخی تصویب مجلس شورای اسلامی در ۱۲ تیر ۱۳۹۸ که به صراحت این تخلفات را مطرح کرده، باز هم چنین پروژه ای در حال انجام می باشد و به سرعت پیش می رود.

در سال قبل اداره میراث فرهنگی استان کرمان از تخلفات پروژه شکایت نمود اما متاسفانه دادگستری کرمان در بهمن ماه ۱۳۹۹ به نفع سیتی سنتر و ادامه پروژه رأی داد و پس از آن تاریخ، روند اجرای پروژه تسریع شده است.
گودبرداری و حرکت ماشین آلات سنگین که لرزش های بسیار به همراه دارد در هفته های گذشته موجب لطمه های جدی به بازار، مجموعه های اطراف، کاروانسراها و تیمچه ها شده و قسمتی از کاروانسرای کوزه گران هم تخریب شده (این پروژه قبلا هم موجب لطمه های جدی به مجموعه بازار و میدان ارگ شده بود) که همه این تخریب ها خلاف قوانین موجود است.
راه اندازی این ساختمان های عظیم و ویرانگر در مجاورت بازار تاریخی مشکلات و عوارض ترافیکی را هم به وجود خواهد آورد و پارکینگ موجود در این ساختمان ها نه فقط مشکلات ترافیکی منطقه را کمتر نمی کند بلکه این مشکلات را افزایش خواهد داد...
از شما تقاضا داریم به تخلفات پروژه مذکور رسیدگی و بر طبق قوانین موجود با پروژه برخورد شود و هر چه سریع تر از ادامه تخریب و نابودی میراث فرهنگی و گردشگری کرمان جلوگیری شود.»
حالا و کمتر از یک ماه پس از انتشار متن نامه این کارزار مردمی، امید ابراهیمی - فعال میراث فرهنگی - به ایسنا می گوید: با به حد نصاب رسیدن امضاها در این کارزار تصمیم گرفته شد تا باتوجه به وضعیت نامناسب این بافت تاریخی و تخریب های دنباله دار در این بخش از بافت تاریخی، هر چه زودتر نامه ها به دفتر دو رئیس قوه مقننه و قضاییه و وزیر میراث فرهنگی ارسال شود، شاید بتوان هر چه زودتر و تا پیش از تخریب بناهای تاریخی مانند کاروانسرای کوزه گران و حذف کامل عرصه بصری بافت تاریخی خشت مال ها و بازار تاریخی کرمان، راه نجاتی برای این بافت تاریخی پیدا کرد.
بگفته او، در مدت کمتر از یک ماه، حدود ۲۴۰۰ نفر این درخواست را امضا کرده اند.
منبع:

1400/02/06
22:28:03
5.0 / 5
429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱