BonAir
بن ایر

در گزارش بن ایر مطرح شد؛

فروش قایق ایرانی به موزه كشورهای خلیج فارس با نرخ ۵۰۰ هزار تومان!

فروش قایق ایرانی به موزه كشورهای خلیج فارس با نرخ ۵۰۰ هزار تومان!

ایوب زارعی اظهار داشت: کشورهای خلیج فارس قایق های کوچک سنتی را با قیمت حدود 500 هزار تا یک میلیون تومان می خرند تا در موزه بگذارند آن وقت در ایران مصوب می نماییم که دانش لنج سازی را از بین ببریم!ایوب زارعی رئیس پایگاه میراث دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از بوشهر تا جاسک را پیمایش کرده و شناورهایی که قدیمی بوده اند را شناسایی و چهار شناور کوچک را به بندر کنگ منتقل کردیم تا تعمیرات اساسی روی آنها صورت گیرد. بسیاری از استادکاران این شناورها دیگر زنده نیستند. اما آخرین بازمانده هایشان را پیدا کردیم تا بتوانیم در مدرسه علوم و فنون دریانوردی به جوانان درس بدهند و این هنر منتقل شود.
وی اظهار داشت: شناوری از بستانه به نام عامله یا شناور دیگری به نام هوری آوردیم. اینها قایق های کوچکی هستند که بیشتر برای ماهیگیری ساحل استفاده می شوند و کشورهای جنوبی و خلیج فارس آنها را با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان از ایران خریداری نموده و در موزه های خودشان نگهداری می کنند. در این شناورها اصلاً میخ به کار نرفته و نوع ساخت آنها خاص است. ما شیوه ساخت این قایق ها را مستند کرده ایم تا باردیگر آنها را وارد چرخه بهره برداری، نماییم.
شهردار بندر کنگ در استان هرمزگان اظهار داشت: در گذشته مصوبه ای وجود داشت که بر طبق آن ساخت لنج چوبی منع شد و کارگاه های فایبرگلاس ایجاد کردند. اما بعد از لغو آن مصوبه، دیگر منعی برای ساخت لنج وجود نداشت حالا لنج چوبی ایجاد می شود. منتها کمتر حمایت شد. لنج داران هم کمتر به سمت ساخت چوبی رفتند. ضمن اینکه لنج داران سنتی هم هیچ گاه سمت گرفتن تسهیلات نمی رفتند. شاید چون بسترش فراهم نبوده و تسهیلات برای شناورهای فلزی بود نه سنتی. هم اکنون یک لنج چوبی برای قطر در حال ساخت است. چون ساخت لنج در ایران برای آنها ارزان تر تمام می شود. بزرگترین لنج چوبی منطقه که بیش از ۱۵۰۰ تن ظرفیت داشت هم برای امارات ساخته و فرستاده شد.

1400/02/07
11:12:27
5.0 / 5
659
تگهای خبر: خرید , سنتی , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲