BonAir
بن ایر

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی عنوان كرد

خروج ۵۰ درصد متخصصان از گردشگری ایران

خروج ۵۰ درصد متخصصان از گردشگری ایران

به گزارش بن ایر رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با انتقاد از مدیریت گردشگری و سیاست گذاری های ستاد ملی کرونا در دوران همه گیری، اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد متخصصان و افراد باتجربه تحت تاثیر مدیریت و تصمیم های اشتباه از صنعت گردشگری خارج شده اند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ در وبینار «بحران کرونا و مدیریت گردشگری ایران» که از جانب هسته علمی جهانگردی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، از بی توجهی و سیاست گذاری های غلط برای صنعت توریسم سخن گفت و اضافه کرد: متاسفانه بیشتر مسؤولان صنعت توریسم را هنوز فسق و فجور می دانند. اگر این گونه بود در قرآن در چند آیه به آن اشاره و سفارش نمی شد. ولی مسؤولان با همان نگاهی که دارند همچنان به صنعت توریسم بی توجه هستند.
او با انتقاد از مدیریت گردشگری در دوران کرونا، اظهار نمود: در اوج احترام به کادر درمان و پزشکی، اما پس از یک سال هنوز آشفته بازاری در مدیریت کرونا حاکم است و همچنان از مردم توقع داریم همه کسب و کار خویش را تعطیل کنند و از خانه بیرون نیایند تا ویروس را مهار نماییم، درحالی که مستند به گزارش ها و آمار، با چنین سیاستی، در قیاس با کشورهای دیگر موفقیت چشم گیری به دست نیاورده ایم.
رفیعی اظهار داشت: متاسفانه هیچگاه بخش خصوصی را که محور اصلی گردشگری می باشد، مورد مشاوره قرار نداده اند و آن چه تا کنون درباره کرونا تصمیم گرفته شده عینا نظر بخش دولتی بوده است، هیچگاه گوش شنوایی برای بخش خصوصی وجود نداشته است، برای همین بحران کرونا را نمی توان مدیریت کرد. کشورهای اطراف را ببینید که همه پذیرش توریست را شروع کرده اند، درحالی که صنعت توریسم ایران همچنان با بحران دست به گریبان است.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اضافه کرد: از زمان همه گیری ویروس کرونا بالغ بر ۵۰ درصد جمعیت متخصص و باتجربه صنعت توریسم حذف شده اند، آنها سرمایه های ملی بودند که به سادگی از دست دادیم و هیچ مسؤولی این بحران را مدیریت نکرد. ما بارها در جلسات مختلف به مسؤولان دولتی برای حفظ آن سرمایه و صنعت توریسم راه کار عرضه کرده ایم، ولی چون دردی نداشتند، گفتند با هر شعار صنعت توریسم کرونا شدت گرفته است.
وی در ادامه بیان نمود: گردشگری نه تنها عامل شیوع کرونا نیست، بلکه سوپاپ اطمینان برای مهار است، چون تمام مراکز گردشگری کنترل شده هستند و با رعایت فاصله اجتماعی و مطابق آن چه ستاد کرونا تصویب کرده فعالیت می نمایند، حتی یک مورد مبتلا شدن در مراکز گردشگری نداشته ایم. اما آیا مراکز دیگر چنین بوده است؟ آیا دورهمی ها، ترددهای شبانه، حضور در مراکز خرید و... با وجود محدودیت های ستاد ملی کرونا متوقف شد؟ چه نظارتی وجود داشت؟ مجموعه ستاد ملی کرونا بیشتر از یک سال است که برای مردم تصمیم می گیرد و فقط از مردم توقع دارد.
او افزود: بعنوان شخصی که دغدغه گردشگری دارم به متولی این بخش (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) هم نقد دارم که پارسال وقتی ویروس کرونا پدیدار شد بخشنامه کرد با کنسل شدن سفرها پول مردم بی کم و کاست برگردانده شود، درحالی که بخشی از آن هزینه ها مثل ویزا یا تورهای خارجی قابل بازگشت نبود و آن دستور فقط ما را در مقابل مردم قرار داد. متولیان صنعت توریسم که در امر درمان و گردشگری هیچگاه متبحر و کارشناس نبوده اند و در این یک سال هم فقط حرف هایی زده اند که صنعت توریسم را متضرر کرده است.
رفیعی اظهار داشت: کشورهای حاشیه ایران را بررسی کنید و ببینید چقدر به صنعت توریسم خود کمک بلاعوض کرده اند. مسؤولان ما هم می گویند وام داده اند، اما چه وامی دادید که از آن استقبال نشد؟ دولت این وام را با پیش فرض این که کرونا سه چهارماهه تمام می شود، پرداخت کرد. بعد هم که ویروس طولانی شد اقساط آنرا امهال کرد، ولی سودش را همچنان می گیرد. این وام به مثابه همان ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که به تاراج رفت. همان موقع هم که قرار شد وام بدهند با صراحت این مورد را گفتم ولی گوش شنوایی نبود. تسهیلاتی که به صنعت توریسم دادند کاذب بود، فقط منبعی برای برخی سودجویی ها شد. بیمه و دارایی چه تسهیلاتی دادند، هیچ یک به مصوبات ستاد ملی کرونا قائل نبودند. هم اکنون سازمان امور مالیاتی از بخش گردشگری مالیات بر ارزش افزوده می خواهد؛ مگر ما خدماتی فروختیم و درآمدی داشتیم که مالیات آنرا می خواهند بگیرند؟


این مدیر آژانس هواپیمایی ضمن اشاره به افزایش نرخ بلیت سفرهای هوایی بعد از تعیین ظرفیت ۶۰ درصد در پروازها در دوران کرونا، اظهار نمود: بررسی کنید کدام کشورها ۶۰ درصد ظرفیت برای پرواز تعیین کرده اند؟ ما با هواپیمایی که فقط ۶۰ درصد ظرفیتش تکمیل شده به شیراز می رویم، بعد با همان هواپیما که تمام صندلی هایش کامل پُر شده به ترکیه می رویم، چون متقاعد شده ایم استاندارد جهانی همین است و مشکلی هم وجود ندارد، اما در داخل همان پرواز پُر مشکل دارد. با آن تصمیمی که گرفته شد ۳۰۰ درصد هزینه بلیت پروازهای داخلی گران گردید، درحالی که از خدمات سفرهای هوایی مثل کترینگ کم شد. حق نداشتیم این هزینه را روی دوش مردم بگذاریم.
او بیان نمود: در یک سال و چند ماه گذشته، هیچ تصمیم منطقی ای در مجموعه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره گردشگری گرفته نشده که بعنوان بخش خصوصی به آن ببالم. من بخشی از مردم هستم و این ستاد هم برای مردم تشکیل شده است.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در ادامه این وبینار ضمن اشاره به ضعف اطلاع رسانی در گردشگری، اظهار نمود: یکی از معضلاتی که در گردشگری همواره با آن مواجهیم این است که بیشتر گردشگران با نگرانی وارد ایران می شوند. این حرف فعالان گردشگری کشورهای دیگر هم هست. مثلا خیلی وقت ها می شنویم که نگران وقوع جنگ در ایران هستند و.... شناخت درباره ایران ضعیف است که مسئله آن به متولیان وزارت خارجه برمی گردد و باید پاسخ داشته باشند که چرا پس از ۴۰ سال هنوز ایران درست معرفی نشده و روابط کشور، فقط سیاسی و به چند کشور محدود بوده است.
وی در ادامه بحث بحران مدیریت در گردشگری از ورود سازمان ها و نهادهای دولتی به حوزه گردشگری انتقاد نمود و درحالی که نماینده وزارت بهداشت هم در این وبینار حضور داشت، اظهار داشت: این دوائر که دغدغه گردشگری ندارند به کسب درآمد فکر می کنند، البته انتقاد ما فقط متوجه این وزارت خانه نیست، خود وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کار بخش خصوصی را می کند و هتل و آژانس دارد.
رفیعی بیان نمود: متاسفانه در دولت های قبل وقتی وزیری رأی مجلس را نمی آورد، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می شد و این سازمان (وزارت کنونی) حیاط خلوت دولت ها بود. امیدواریم بگونه ای پیش رویم که مسؤول و متولی مناسبی در این صنعت داشته باشیم.
منبع:

1400/02/17
12:31:53
5.0 / 5
809
تگهای خبر: پرواز , توریست , توریسم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳