BonAir
بن ایر

ممنوعیت و جریمه های سفر در تعطیلات عید فطر

ممنوعیت و جریمه های سفر در تعطیلات عید فطر

به گزارش بن ایر با آغاز سیر نزولی کرونا در کشور و به منظور تثبیت این وضعیت، سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع اعلام گردید. اما این ممنوعیت شامل سفر با وسایل حمل و نقل عمومی نمی گردد و اقامت در هتل هم محدودیتی ندارد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد بین همه استان ها با خودرو شخصی از ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت تا ساعت ۱۲ ظهر شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ممنوع می باشد. سخنگوی این ستاد تاکید کرده که سفر از راه هوایی و ریلی ممنوع نیست.
علیرضا رییسی همینطور گفته که جریمه تردد در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان است. برای شهرهای زرد که قبلا جریمه نداشتند، مصوب شد در این تعطیلات، ۵۰۰ هزار تومان جریمه درنظر گرفته شود. ازاین رو تردد بین همه شهرها ممنوع می باشد و اگر تخلفی صورت گیرد مشمول جریمه می شود.
طبق آخرین اعلام این ستاد، درحال حاضر ۴۶ شهر در کشور قرمز و ۲۶۳ شهر نارنجی و ۱۳۹ شهر هم زرد هستند.
با عنایت به شناسایی ویروس های جهش یافته در مناطق مختلفی از کشور، نظر ستاد ملی مقابله با کرونا بر این است که منع تردد یکی از مهم ترین مؤلفه ها برای کنترل ویروس های جهش یافته در کشور است.
وزیر راه و شهرسازی هم تاکید کرده که با عنایت به اتصال شبکه های حمل و نقل ریلی و هوایی به برنامه «ماسک»، هیچ بیمار کرونایی نمی تواند با وسایل حمل و نقل عمومی سفر برود، چون بلیتی به او فروخته نخواهد شد و اگر مسافری قرنطینه خویش را بشکند، برای او پیامک اخطار ارسال می شود.
این درحالی است که ایرج حریرچی ـ معاون وزارت بهداشت ـ در هفته های گذشته از سفر و تردد ۵۱ هزار مبتلا به کرونا اطلاع داده بود. اما وزیر راه در اینباره گفته بر مبنای ردیابی های صورت گرفته مسافران کرونایی عموما از شهرشان خارج نشده و غالبا سفرهای درون شهری داشته اند.
از طرفی، هنوز ممنوعیتی برای سفر با تور به آژانس های مسافرتی ابلاغ نشده و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اینباره مواضع و برنامه مشخصی را هم اعلام نکرده است.
حرمت الله رفیعی ـ رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ هم به ایسنا اظهار داشت که با وجود تصمیم ستاد ملی کرونا، اما هیچ نامه و بخشنامه ای در ارتباط با ممنوعیت سفر با تور به آژانس های مسافرتی ابلاغ نشده است. ازاین رو اجرای تور از راه دفاتر رسمی فعلاً مشمول ممنوعیت نمی گردد.
با این وجود، در تعطیلات گذشته که دستوری درباره ممنوعیت اجرای تور از مبدأ ابلاغ نشده بود، اما در بعضی شهرها مانع اجرای تور شدند و اتوبوس بعضی گردشگران هم از مسیر بازگردانده شد.
مراکز اقامتی (شامل هتل، متل، میهمان پذیر، پانسیون و مشاغل مشابه) هم با عنایت به این که در گروه شغلی یک دسته بندی شده اند، منعی برای فعالیت بخصوص در تعطیلات پیش رو نباید داشته باشند. جمشید حمزه زاده ـ رئیس جامعه هتلداران ایران ـ در اینباره به ایسنا اظهار داشت: در تعطیلات عید فطر، هتل ها و مراکز اقامتی رسمی باز هستند و ممنوعیتی شامل فعالیت آنها نمی گردد و پذیرش مسافر ادامه دارد. او اضافه کرد که درحال حاضر، در هیچ شهری با دستور استانی و یا ستاد کرونا، هتلی بسته نشده است، مگر این که تعطیلی خودخواسته باشد.
منبع:

1400/02/19
15:23:48
5.0 / 5
451
تگهای خبر: خدمات , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳