BonAir
بن ایر

گزارشی از وضعیت گذر صنایع دستی

ویلایی كه به خاك سیاه نشسته است! بعلاوه فیلم

ویلایی كه به خاك سیاه نشسته است! بعلاوه فیلم

کرکره های بسته و نیمه باز و تک مغازه هایی که باز هستند، از بازاری حکایت می کنند که این روزها به سختی زنده است. خیابان ویلا را به فروشگاه های صنایع دستی اش می شناسند؛ خیابانی که این روزها بی رونق تر از همیشه است و فروشنده هایی که اغلب دیگر حوصله خودشان را هم ندارند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، فروشگاه های صنایع دستی خیابان ویلا که زیر سایه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران هم نفس می کشند، به قول خودشان مدتی است که دیگر زیر بار مشکلات ناشی از ویروس کرونا کمر خمر کرده اند. از تعطیلی الزامی چند هفته اخیر هم که بگذریم، وضعیت بازار صنایع دستی در خیابان ویلا به قول فعلانش پیش از این هم تعریف چندانی نداشت و ناخوشایند بود.
خیابان نجات الهی (ویلا) در سال ۹۸ بعنوان «گذر صنایع دستی» ارائه شد و قرار بود که مدتی به صورت آزمایشی یک طرفه شود که به دنبال اعتراض کسبه و بعضی از اهالی منطقه بار دیگر دوطرفه شد. در نهایت میتوان اظهار داشت که تابلوی کاشی که روی دیوار این خیابان نصب گردید، تنها آورده این اقدام برای صنایع دستی و فروشندگان این خیابان بود؛ حالا همان خیابانی که قرار بود روزی به مرکز صنایع دستی پایتخت تبدیل گردد و بر رونق این بازار بیفزاید، این روزها نماد کسادی بازار این حرفه شده است.کافی است که در یکی از همین روزهای پیک چهارم کرونا سری به این خیابان بزنید تا بلاتکلیفی فعالان این حوزه را از نزدیک ببینید. بعضی از مغازه ها که کلا تعطیل کردند که به قول همکارانشان یا به علت توجه به قوانین ستاد ملی کرونا کرکره ها را پایین کشیده اند یا اینکه از مدتی پیش به علت کسادی بازار، کلا بارشان را بسته و رفته اند.
در بین این مغازه ها البته، فروشگاه هایی هم به چشم می خورند که شماره هایشان را بر کرکره چسبانده و اینچنین عنوان کرده اند که مردم می توانند در صورت داشتن سفارش یا به منظور خرید از مغازه، تماس بگیرند.اما در بین فروشگاه های تعطیل، برخی هم کرکره ها را نصفه بالا داده اند. از دور تعطیل هستند، اما نزدیک که می شوید، کرکره ها بالا می رود و شما می توانید وارد مغازه شوید؛ بلاتکلیفی به معنای واقعی را در این فروشگاه ها میتوان دید. فروشندگانی که هم از تعطیل شدن الزامی یا احیانا جریمه می ترسند و هم اینکه نمی خواهند مشتریانشان را از دست بدهند.
در بین فروشگاه های مختلف خیابان ویلا، اما بعضی از مغازه ها باز هستند. آنهایی که با چراغ های خاموش یا کم نور منتظر مشتری نشسته اند یا آنهایی که بی پروا دل را به دریا زده و کاملا باز هستند. یکی از همین فروشندگان درباره وضعیت این روزهای بازار صنایع دستی می گوید: احیانا خیلی از هنرمندانی که صنایع دستی تولید می کنند، به خاک سیاه نشسته اند و ما هم که واسطه ای میان این هنرمندان و مردم هستیم، در آینده با این وضعیت به خاک سیاه خواهیم نشست.
او ادامه می دهد: خریداران اصلی فروشگاه های خیابان ویلا گردشگر های خارجی بودند که متوقف شده است و در داخل هم با عنایت به مشکلات اقتصادی، دیگر خرید صنایع دستی اولویت اول نیست. آخرین باری که برای فروشگاه خرید کردم، سال ۹۸ بود و پس از آن دیگر با شیوع کرونا کلا شرایط تغییر نمود.
به قول این فروشنده بعضی از فروشگاه های خیابان ویلا در یک سال قبل به علت شرایط سخت، تعطیل شده اند. او می گوید: مقرر است ما را هم به خاطر اینکه باز هستیم جریمه کنند. این در شرایطی است که در طول یک روز در مجموع شاید نهایتا ۱۰ نفر رجوع کنند که جالب است اغلب هم خریدار نیستند، بلک فروشنده هستند.این گفته ها در حالی از جانب یکی از فروشندگان خیابان ویلا عنوان شد که بسیاری دیگر از همکاران وی در گذر، درباره وضعیتی که دارند صحبت نکردند. بعضی از شرایط عصبانی و معتقد بودند که حرف زدن درباره این مشکلات دیگر فایده ای ندارد و برخی هم بهانه می آورند که از جانب صاحب فروشگاه چنین اجازه ای ندارد. در عین حال اما جالب است که برخی با وجود نیمه باز بودن مغازه هایشان نه تنها از شرایط راضی بودند، بلکه از طرح چنین پرسش هایی هم تعجب می کردند و گاهی هم عصبانی می شدند!
در نهایت اما نباید یادمان بروند که ویترین تمام این فروشگاه ها با دسترنج هنرمندان تزئین می شود که هر کدامشان در گوشه ای از این کشور مشغول کار هستند و چشم به فروش همین فروشگاه ها بسته اند که تأثیر مستقیم روی معیشتشان می گذارد. هنرمندانی که برخلاف بعضی از فروشنده ها، گله هایشان را راحتتر می گویند و ترسی هم از حرف زدن ندارند.
این گزارش با ویدئویی همراه می باشد که در ادامه مشاهده می کنید.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/02/20
23:49:53
5.0 / 5
445
تگهای خبر: تولید , خرید , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵