BonAir
بن ایر

به اهتمام فعالان میبدی و در قالب طرح مالكیت فكری ایران و سوئیس اتفاق افتاد؛

انتخاب زیلوی میبد بعنوان پایلوت مدیریت نشانه جغرافیایی

انتخاب زیلوی میبد بعنوان پایلوت مدیریت نشانه جغرافیایی

به گزارش بن ایر یزد هر چند زیلوی میبد بعنوان پایلوت سیستم مدیریت نشانه جغرافیایی در بخش صنایع دستی کشور ایران و سوئیس انتخاب گردید اما نباید از اهتمام جمعی متولیان و مسؤلان شهر جهانی زیلو غافل شد.


نشانه جغرافیایی تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت فکری(WIPO) یکی از راهکارهایی است که برای معرفی محصولات منحصر به محدوده ی خاص جغرافیایی به کار برده می‎شود و زمینه را برای فعالیتهای گسترده تر خصوصاً در حوزه فروش و بازاریابی و مقابله با رقابت های ناسالم فراهم می آورد.
نشانه جغرافیایی در واقع کیفیت و شهرت یک محصول را به واسطه منطقه جغرافیایی آن معرفی می کند بنابراین دریافت این نشان نه تنها می تواند عاملی برای معرفی محصول بلکه حتی معرفی منطقه برپایه آن محصول باشد.
اخیرا «زیلوی میبد» بعنوان پایلوت اجرای سیستم مدیریت نشانه جغرافیایی در بخش صنایع دستی کشور ایران انتخاب شده است؛ اتفاقی که شاید یکی از مهم ترین دستاوردهای فعالیتهای اخیر تعدادی از مسؤلان و متولیان میبد و استان یزد خصوصاً خوشه زیلو، فرمانداری و شهرداری و تشکل های مربوطه در حوزه توسعه این دست بافت هنری باشد.
«پویا محمودیان» معاون صنایع دستی کشور در مورد این جریان می گوید: طرح مالکیت فکری ایران و سوئیس در هم اندیشی با دست اندرکاران ایرانی، زیلوی میبد را که قبلاً بعنوان نشانه جغرافیایی در سازمان جهانی مالکیت فکری برپایه موافقت نامه لیسبون به ثبت بین المللی رسیده بود، بعنوان نشانه جغرافیایی زیر پوشش این طرح در بخش صنایع دستی برگزیده است.
وی اضافه می کند: این نشانه جغرافیایی از کمک ها و حمایت های فنی طرح برای مدیریت و تجاری سازی برخوردار خواهد شد.
این مسئول خاطرنشان می کند: از علل انتخاب این محصول، فعالیت نتیجه بخش صنعتگران این بخش از سال ۲۰۱۸ میلادی و همینطور موفقیت بسیاری که زیلوی میبد در زمینه صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای همسایه بخصوص عراق داشته، بوده است.
زیلو فرصت ایران و سوئیس برای تبادل تجربه
البته «مونا کنعانیان» نماینده این طرح در ایران هم در مورد این رویداد گفته بود؛ زیلوی میبد به مدت دو سال از کمک های فنی طرح در چارچوب برنامه ها و نشست های آموزشی و تبادل تجربه با متخصصان مجرب سوئیسی و بین المللی در زمینه بهبود و ارتقای زنجیره ارزش نشانه جغرافیایی بهره مند خواهد شد.
به نقل از وی، زیلوی میبد بعنوان پایلوت نمونه مدیریت صحیح نشانه های جغرافیایی با هدف کمک به تولیدکنندگان به منظور بهره مندی از منافع اقتصادی نشانه جغرافیایی، ارتقای رقابت پذیری، تجاری سازی و ایجاد تأثیر مثبت بر توسعه اقتصادی از حمایت های ویژه برخوردار خواهد شد.
اما آنچه منجر به تفاوت زیلو با سایر صنایع دستی ایران شده است، به غیر از خصوصیت های منحصر به فرد این دست بافته، اهتمام جمعی مسؤلان شهرستان میبد و سرمایه گذاری برای توسعه این صنایع دستی است؛ به صورتی که در دوران بعد از جهانی شدن این هنر صنعت، تعداد کارگاه های زیلوبافی از تعداد اندک به بیشتر از ۳۰۰ کارگاه ارتقا یافت.
آموزش تجربی، آکادمیک و سایر آموزش ها، کوشش برای ایجاد بازار مطلوب و سایر فعالیت ها، برگزاری وبینار و کارگاه های متعدد، ساخت المان های شهری در ارتباط با زیلو در نهایت احیای اقتصاد هنر - صنعت زیلو در شهر میبد از مهم ترین اقداماتی است که خوشه ی زیلو، شهرداری، فرمانداری و تشکل های صنفی این هنر - صنعت در انجام آن کوشیدند و انتظار می رود فعالیتهای این تفاهمنامه هم هم راستا و هماهنگ با سایر فعالان این حوزه پیش برود.
منبع:

1400/02/25
11:13:55
5.0 / 5
507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱