BonAir
بن ایر

روستایی در یك قدمی جهانی شدن با یك دنیا محرومیت

روستایی در یك قدمی جهانی شدن با یك دنیا محرومیت

همدان روستای رسول آباد(تاج آباد سفلی) در شهرستان بهار استان همدان قرار دارد و از جهات مختلفی دارای خاصیت های خاصی است. فرهنگ دوست بودن و کتابخوانی اهالی، آوازه تاج آباد را تا آن سوی مرزها رسانده و کاروانسرای منحصربفرد آن هم در آستانه جهانی شدن است.


فرهنگ دوستی و کتابخوان بودن تاج آبادی ها مجالی دیگر می طلبد تا عزم راسخ این مردمان محروم اما با اراده درسی باشد برای آنان که دَم از فرهنگ و فرهیختگی و کتابخوانی می زنند و حرف هایشان در حد شعار باقی می ماند. در اینجا اما به روستایی که شاهکار معماری اش در یک قدمی جهانی شدن است سری می زنیم تا با فضایی که مقرر است اولین ثبت جهانی استان همدان را در خود داشته باشد، بیشتر آشنا شویم.
دهیار روستای تاج آباد در معرفی این روستا به خبرنگار ایسنا می گوید: تاج آباد به سبب وجود کاروانسرا، نامگذاری منحصربفرد کوچه ها، فرهنگ دوست بودن اهالی و همت مثال زدنی شان با روستاهای دیگر متفاوت است. با وجود موقعیت و خاصیت های خاصی که تاج آباد دارد، مردم روستا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و با آنکه شورا و دهیاری روستا درصدد رفع آنها هستند اما برخی مشکلات هنوز وجود دارد.
هاجر عزیزی به مشکل حریم کاروانسرای تاج آباد اشاره و اضافه می کند: در سالهای اخیر ساخت وسازهایی در اطراف کاروانسرا انجام شده است که درصدد رفع آنها هستیم و در آینده نزدیک حل خواهد شد.
وی تامین اعتبار را اصلی ترین مشکل روستا می داند و اظهار می کند: بعنوان مثال برای اجرائی کردن فاز اول نامگذاری روستا اعتبار نداشتیم و این کار فرهنگی به همت مردم انجام شد همین طور مشاوران این طرح چندین ایده دارند که به سبب کمبود اعتبار به سرانجام نرسیده است.


عزیزی با اعلان اینکه زیرساخت های روستا از پایه مشکل دارد، مطرح می کند: تاج آباد سیستم دفع فاضلاب ندارد و این مسئله یکی از اساسی ترین مشکلات مردم است، اگر کاروانسرا جهانی شود گردشگران زیادی برای بازدید به روستا می آیند و با افزایش جمعیت این مشکل دوچندان می شود.
وی با اعلان اینکه خیابان های روستا اغلب بدون آسفالت هستند و درخواست داده ایم به سبب وجود کاروانسرا آنها را سنگفرش کنند که در این مورد هم با مشکل اعتبار مواجه هستیم، اضافه می کند: سال قبل پروژه سنگ چینی دیوار رودخانه روستا انجام شد، اما ناتمام ماند که اگر امسال با سیلاب بهاری مواجه می شدیم به زمینهای پایین دست خسارت زیادی وارد می شد.
دهیار روستای تاج آباد در ادامه به سیستم نامناسب دفع زباله، جایگاه و جمع آوری آن اشاره می کند و می گوید: متأسفانه برای دفع زباله روستا مشکل داریم و مسئولان هم دراین زمینه همکاری نمی کنند و هر روز دردسر جدیدی درست می شود.
وی درباره اینترنت ضعیف روستا هم مطرح می کند: هم اکنون بیشتر شغل ها به اینترنت نیاز دارند؛ مثلاً بانک، دفتر پیشخوان و مرکز خدمات کامپیوتری روستا هر روز با قطعی اینترنت مواجهند و با وجود این که بارها از مخابرات شهرستان پیگیری کرده ایم، درحال حاضر به نتیجه نرسیده است.
عزیزی تصریح می کند: در تاج آباد به جزء دو مدرسه ابتدایی و راهنمایی و یک خانه بهداشت امکانات دیگری نداریم که بخواهیم درباره اش صحبت کنیم؛ بعنوان نمونه روستا به درمانگاه و ورزشگاه نیاز دارد، اما فاقد این مکان ها است بدین سبب اگر اعتبار خوبی برای روستا بگیریم مشکلات کم کم برطرف می شود.
وی با اشاره به این که هم اکنون بیشترین مانور روی کاروانسرا و ثبت جهانی آنست، اضافه می کند: کارهای شورای دوره قبل و حال حاضر روستا در امتداد هدف گردشگری شدن تاج آباد است و بااینکه کارها با سرعت کمی پیش می رود اما اقدامات موفقی انجام شده که پیش زمینه شدن گردشگرپذیر شدن روستا است.


دهیار روستای تاج آباد در آخر با اعلان اینکه در سال ۹۴ چند نفر از اهالی روستا برای راه اندازی خانه بومگردی اقدام نمودند که به نتیجه نرسید، می گوید: باتوجه به شرایط خاص تاج آباد امسال به دنبال تأسیس خانه بومگردی در تاج آباد هستیم.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان هم در معرفی این روستا به خبرنگار ایسنا می گوید: تاج آباد از نظر فرهنگی و واقع شدن در محور غرب و عتبات عالیات دارای خاصیت خاصی است. کاروانسرای تاج آباد بعنوان یکی از آثار ویژه استان همدان در راه ثبت جهانی است و امیدواریم بعد از کامل شدن پرونده، این مسیر به سرانجام برسد.
علی خاکسار درباره شرایط قرار گرفتن روستاها و خصوصاً روستای تاج آباد در لیست روستای هدف گردشگری شرح می دهد: در دولت های نهم و دهم تصمیماتی برای مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری گرفته شد که طبق آن استانها، روستاهایی که قابلیت یا خاصیت خاص مانند خاصیت های جغرافیایی و طبیعی، معماری یا فرهنگ و هنر متمایزی دارند تشکیل پرونده داده، معرفی و در هیئت وزیران بعنوان منطقه یا روستای هدف گردشگری مصوب می شد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان تصریح می کند: در حاضر مقرر شده است هیچ مجوزی برای روستای جدید هدف گردشگری صادر نشود تا روستاهای فعلی پایش و تعیین تکلیف شده سپس موارد جدید معرفی شوند.
وی در ارتباط با مشکل درخواست تأسیس خانه بومگردی در روستای تاج آباد می گوید: به خاطر ندارم در دوران خدمتم درخواستی از این روستا برای تبدیل خانه بومگردی به معاونت گردشگری استان رسیده و بدون پاسخ مانده باشد، مگر این که درخواست راه اندازی بوده که به معاونت سرمایه گذاری رفته و بعد از ستاندن مجوز ساخت و انجام آن، از معاونت گردشگری پروانه فعالیت می گیرد. اگر مورد درخواستی برای راه اندازی خانه بومگردی در روستای تاج آباد وجود دارد به این معاونت مراجعه نموده تا پیگیری شود.


سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهار نیز به خبرنگار ایسنا می گوید: پرونده ثبت جهانی کاروانسرای تاج آباد تکمیل شده و در مرحله رفع نواقصی مانند آزادسازی حریم است.
محمد حرمتی با اعلان اینکه ثبت جهانی این کاروانسرا امتیاز بزرگی برای استان همدان، شهرستان بهار و روستای تاج آباد است، یادآور می شود: در شهرستان بهار روستاهای وهنان و حیدره قاضی خان جزء روستاهای هدف گردشگری هستند و روستای تاج آباد نیز به سبب وجود کارروانسرا قابلیت تبدیل به این نوع روستا را دارد.
وی با اشاره به این که کاروانسرای تاج آباد یکی از زیباترین کاروانسراهای کشور و متعلق به اواخر دوره صفویه و اوایل قاجار است، اظهار می کند: این کاروانسرا از معدود کاروانسراهایی است که به شکل مدور تولید شده و از این نظر کم نظیر است.
حرمتی در ادامه مطرح می کند: هم اکنون در روستا آماده سازی انجام می شود و با مردم صحبت می نماییم که اهالی با اثرات مثبت این اتفاق جهانی آشنا گردند، مردم فرهیخته و فهیم تاج آباد نیز همکاری لازم را دارند و تلاش می کنند این اتفاق عملی شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهار ادامه می دهد: خوشبختانه زیرساخت های گردشگری با کمک شورا و اهالی روستا در حال آماده سازی است و میراث فرهنگی هم تلاش می کند اعتبارات لازم برای روستا ستاندن کند و ثبت کاروانسرا صورت گیرد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، کاروانسرای تاج آباد، از کمیاب ترین کاروانسراهای مدور ایران، در روستای تاج آباد در همدان قرار دارد. این کاروانسرا در سال ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۲ بعنوان یک اثر ملی ایران، ثبت گردید. کاروانسراها در تمام دوره تاریخ ما نقش مهمی داشته اند، کاروانسراهایی وجود داشتند که افراد از آن برای اسکان چهارپایان خود استفاده می کردند که آنرا رباط می خوانند.
سنت ساخت کاروانسرا چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام در ایران جاری بود و پس از اسلام هم کاروانسراهای زیبایی در ایران ساخته شد، کاروانسرای تاج آباد هم یکی از کاروانسراهای زیبای پس از اسلام است که در عصر صفوی در روستای تاج آباد همدان تولید شده است. مردم این روستا به زبان کردی باهم صحبت می کنند.
کاروانسرا در بخش مرکزی روستا قرار دارد، بنا در کنار جاده همدان-کرمانشاه و بر سر راه زوار کربلا قرار دارد. کاروانسرای تاج آباد درواقع یک رباط بوده و برعکس بیشتر کاروانسراهای ایران که دارای پلانی مستطیل شکل هستند این کاروانسرا دارای پلان مدور است، این پلان در بین کاروانسراهای ایران بسیار کمیاب است و در منطقه غرب یکی از مهم ترین کاروانسراها به شما می آید. درب ورودی بنا از شرق دارای دو طاق نما تزئینی و نمایی مدرن است که دو لنگه درب چوبی بر روی آن قرار دارد. این قسمت محل ورود به اصطبل ها و حجره های پایین است. در جلو کاروانسرا ۲۶ حجره وجود دارد، کف حیاط کاروانسرا سنگ فرش است و ۲ چاه آب داخل بنا است. مصالح اصلی که در ساخت کاروانسرای تاج آباد از آن استفاده شده، آجر قرمز و ساروج است.
در اختتام این که بنظر می رسد روستای تاج آباد علاوه بر تکمیل پرونده ثبت جهانی و به ثبت رسیدن کاروانسرای زیبای آن که یکی از بزرگترین و بهترین اتفاقاتی است که ممکنست در سال ۱۴۰۰ برای همدان بیفتد، به عزم راسخ مدیران برای برداشته شدن موانع و رفع مشکلات اهالی فرهنگ دوست روستا نیز نیاز دارد چونکه در تعریف روستاهایی با شرایط خاص تاج آباد بعد از ثبت جهانی کاروانسرا، پارامترهایی تعریف شده که لازم است با آنها آشنا شویم.1400/02/27
18:50:06
5.0 / 5
478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳