BonAir
بن ایر

رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر:

۱۱ اثر دیگر در خرمشهر به لیست آثار ملی دفاع مقدس افزوده می شود

۱۱ اثر دیگر در خرمشهر به لیست آثار ملی دفاع مقدس افزوده می شود

به گزارش بن ایر رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر، از انجام مرحله استانی ثبت ملی شدن ۱۱ اثر در این شهرستان بعنوان آثار ملی دفاع مقدس اطلاع داد.سجاد پاک گوهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: روز گذشته جلسه ای با حضور مدیران کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و میراث فرهنگی خوزستان، فرمانده پادگان دژ و فرماندار خرمشهر و دیگر نهادها مربوط در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان برگزار شد که در آن ۱۱ پرونده ای که بخشی از تاریخ دفاع مقدس در آن رخ داده است، بررسی و ثبت ملی شدن هر ۱۱ مورد تأیید قرار گرفت.
وی افزود: مقرر است در جلسه ای که در کشور برگزار می گردد هم در مرحله کشوری و نهایی ثبت ملی شدن این ۱۱ پرونده بررسی و در صورت تأیید، کد اختصاص به آنها داده شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر، به معرفی این آثار پرداخت و اظهار داشت: پادگان دژ، مسجد سید الشهدا، مدرسه دریابد رسایی، مدرسه ولی عصر (عج)، کتابخانه مرکزی خرمشهر، مسجد انگالی ها، انبار قدیم گمرک، میدان مقاومت، نخستین خاک ریز دفاع مقدس، درب مسجد صاحب الزمان و درب مسجد جامع ۱۱ موردی بودند که در مرحله استانی، ثبت ملی شدنشان تأیید شده است.
وی اضافه کرد: این پرونده ها با همکاری مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر، پادگان دژ و کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی در مدت هشت ماه آماده شده و مستندات حائز شرایط بودن آنها که شامل تصاویر، خاطرات رزمندگان و دیگر مستندات است، در این زمان جمع آوری شد.
پاک گوهر در ادامه این نکته را هم خاطرنشان کرد که این ۱۱ اثر در لیست آثار دفاع مقدس وزارت میراث فرهنگی قرار خواهند گرفت و اضافه کرد: البته بعضی از این آثار همچون مدرسه دریابد رسایی جنبه تاریخی هم دارند.
وی، ثبت ملی شدن این آثار را اقدامی در جهت حفظ آنها دانست و اظهار داشت: وقتی اثری ثبت ملی می شو، تحت حمایت قانون قرار می گیرد و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با مجوز میراث فرهنگی صورت گیرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر همینطور از توافق با شهرداری برای نصب سر در ورودی آثار ثبت ملی شده در این شهرستان هم اطلاع داد.
به گزارش بن ایر به نقل از مهر، حالا در خرمشهر ۱۴ اثر ثبت ملی شده وجود دارد که هشت اثر در لیست آثار دفاع مقدس و ۶ اثر در لیست آثار تاریخی قرار گرفته اند و با ثبت شدن این ۱۱ اثر، شمار آثار ثبت ملی شده در این شهرستان به ۲۵ اثر می رسد.


منبع:

1400/02/29
12:04:29
5.0 / 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱