BonAir
بن ایر

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد

اجرای 2500 پروژه میراثی و گردشگری در كشور

اجرای 2500 پروژه میراثی و گردشگری در كشور

از گیلان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پروژه های درحال اجرای وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را ۲۵۰۰ پروژه با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۱۶۰ هزار میلیارد تومان دانست.


علی اصغر مونسان در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که به صورت ویدئوکنفرانس در گیلان برگزار شد، هدف از پروژه های این وزارت خانه را توسعه گردشگری در جوامع محلی و بازگشت بناها و بافت های تاریخی به چرخه حیات زندگی شهری دانست و اظهار نمود: تنوع محصولات گردشگری یکی از مهم ترین اقدامات دولت تدبیر و امید بوده است.
وی با اشاره به اینکه امروزه گردشگری کشور صرفاً متکی به گردشگری فرهنگی و تاریخی نیست و محصولات گردشگری متنوع داریم، اضافه کرد: گردشگری دریایی، طبیعت گردی و گردشگری معدن به چرخه گردشگری کشور اضافه شده و اکوتوریسم از ابتکارات دولت تدبیر و امید است که به شدت مورد اقبال توریستهای داخلی و خارجی قرار دارد.
وزیر میراث فرهنگی، ضمن اشاره به ظرفیت بی نظیر و بزرگ کشور در حوزه اکوتوریسم به واسطه تنوع آب و هوایی و زیبایی هایی طبیعی، خاطرنشان کرد: با ابتکارات دولت هم اکنون به ظرفیت هتل بوتیک ها، سراهای تاریخی، هتل کاروان سراها و اقامتگاه های تاریخی ما افزوده شده است، اما میدان بازی را با رقبای منطقه ای عوض کردیم و به سراغ ظرفیت های موجود رفتیم.
مونسان، ضمن اشاره به مشکلات کشور در حوزه راه اندازی هتل های باکیفیت بالا و عدم رقابت با رقبای منطقه ای، خاطرنشان کرد: در این راستا از ظرفیت های تاریخی کشور بهره گرفتیم و هتل هایی را به مجموعه اقامتی ایران اضافه کردیم که مورد استقبال توریستهای خارجی قرار گرفته و خوب جلو رفتیم.
وی از تصویب سند استراتژیک توسعه گردشگری کشور اطلاع داد و تصریح کرد: تابحال برنامه مدونی برای توسعه گردشگری نداشتیم و در دولت دوازدهم این سند استراتژیک به تصویی رسید. همینطور برای توسعه گردشگری به سند برند ملی گردشگری در کشور نیاز داشتیم که هم اکنون هم طراحی و هم اجرایی شده است.
وزیر میراث فرهنگی، با اشاره به اینکه به دنبال افزایش نقش گردشگری در حساب های ملی هستیم، اظهار داشت: هم اکنون به بخش خدمات و هتل داری محدود هستیم، در حالیکه سهم کردشگری از تولید ناخلص ملی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۱.۸ میلیارد دلار بوده است.
ایشان در ادامه به تدوین نظام جامع آموزش گردشگری کشور اشاره و اظهار داشت: در بخش گردشگری آموزش های پراکنده و غیر هم افزا داشتیم که با تدوین سند جامع آموزش گردشگری به کیفیت خدمات در بخش گردشگری کمک شد.
مونسان، از افزایش تخت های اقامتی کشور از ۲۱۹ هزار تخت به ۴۶۵ هزار تخت اطلاع داد و تصریح کرد: تعداد مراکز اقامتی کشور شامل هتل، هتل آپارتمان و سوئیت و... هم از ۱۵۴۱ باب به ۲۳۲۲ باب افزایش پیدا کرده است. در کنار آن بیشتر از ۲۲۰۰ واحد بوم گردی را هم به مجموعه اقامتی کشور اضافه کردیم.
وزیر میراث فرهنگی، با اشاره به اینکه بوم گردی ها علاوه بر ایجاد شادی و نشاط در روستاها و اشتغالزایی امکان اقامت در دورترین نقاط را برای گردشگران فراهم نموده است، اظهار داشت: ۶۷۰ هتل درحال ساخت داریم که از این تعداد، ۱۷۵ هتل چهار و پنج ستاره هستند.
وی پروژه های درحال اجرای وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را ۲۵۰۰ پروژه با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۱۶۰ هزار میلیارد تومان دانست و متذکر شد: هفت اثر ملموس و ناملموس را در لیست آثار جهانی به ثبت رساندیم و دو پروژه دیگر(اورامانات و کریور راه آهن شمال - جنوب) تیرماه سالجاری در یونسکو بررسی می شود.
مونسان، ضمن اشاره به افتتاح ۱۸۰ موزه در دولت تدبیر و امید، تصریح کرد» این موزه های صرفاً دولتی نیستند و با استفاده از توان مردمی این موزه ها را به بهره برداری رساندیم.
وی از اجرای ۲۵۳۰ پروژه مرمتی اطلاع داد و افزود: همینطور بیشتر از ۳۴ هزار شیء تاریخی را مورد مرمت قرار دادیم و بیشتر از ۴۸۰۰ اثر را ثبت ملی کردیم.
وزیر میراث فرهنگی، ضمن اشاره به افتتاح همزمان ۵۲۶ پروژه میراثی با حجم سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیارد تومان در استان های، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، سیستان و بلوچستان، قزوین، یزد، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، لرستان، مرکزی، هرمزگان و همدان، اظهار داشت: گردنه حیران یکی از زیباترین نقاط دنیاست و می تواند قطب طبیعت گردی باشد.
مونسان، ضمن اشاره به افتتاح هتل بین المللی پنج ستاره حیران در آستارا، افزود: استان گیلان ۲۵۰ پروژه در دست راه اندازی به حجم سرمایه گذاری ۲۸۰۰ میلیارد تومان دارد و ۱۱ هزار و ۶۰۰ تخت اقامتی به مجموع ۳۹ هزار تخت گیلان اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا آسیب های جدی به فعالان گردشگری وارد کرده است، خاطرنشان کرد: با کمک دولت در شرایط سخت بودجه ای سالجاری بالغ بر ۷۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای آسیب دیدگان کرونایی در نظر گرفته شده که نیاز بخش گردشگری حداقل ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.
منبع:

1400/03/06
15:50:25
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵