BonAir
بن ایر

سرپرست اداره كل میراث فرهنگی استان سمنان:

پروانه معدن بوكسیت تمدید نشود

پروانه معدن بوكسیت تمدید نشود

به گزارش بن ایر سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان، اظهار داشت: باتوجه به ثبت ملی شاهوار شاهرود، می بایست مجوز بهره برداری از معدن بوکسیت تاش بسیار محدود و همین طور تمدید نشود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، محمدرضا دوست محمدی قبل از ظهر شنبه در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به میزبانی اداره کل میراث در سمنان بابیان این که گستره حفظ میراث غیر منقول تنها به بناهای تاریخی منتهی نمی گردد، اظهار داشت: بافت تاریخی بعنوان جزئی از میراث غیر منقول در دل خود میراث فاخری را جای داده است.
وی ضمن بیان این که در استان سمنان ۱۱ بافت تاریخی وجود دارد، اضافه کرد: عناصر ریزگانه ای که در این بافت ها قرار می گیرند یک کلونی را به وجود می آورد که حفظ آن بعنوان خاصیت های کاربردی و ماهیتی بسیار حائز اهمیت و در اولویت میراث فرهنگی قرار دارد.

لزوم ورود دستگاهها به حوزه میراث
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان این که میراث می کوشد تا با مرمت و نظارت بر بافت تاریخی ارزش های تاریخی آنرا حفظ کند، اظهار داشت: میراث فرهنگی در خیلی از موارد بسیار مظلوم بوده است اما با این وجود کوشش کرد تا کار خودرا با بهترین نحو انجام دهد که مرمت این تعداد بافت تاریخی اثبات این دلالت خواهد بود.
دوست محمدی بابیان این که در خیلی از موارد در حوزه حفظ میراث، نقش آنها نادیده گرفته شده و همکاری چندانی با این بخش صورت نمی گیرد، اشاره کرد: در حوزه های فرا بخشی می بایست سایر نهادها و دستگاه های مربوط نیز در این عرصه ورود کنند.
وی اضافه کرد: تنوع اقلیم استان سمنان و تنوع میراث فرهنگی طبیعی، غیر طبیعی، ملموس یا ناملموس به اهمیت میراث فرهنگی اشاره می کند و گردشگری که وارد این خطه می شود بطور قطع در جاذبه ها حضور پیدا می کند پس می بایست با همکاری سایر ارگان ها این حوزه را حفظ کرد.
ثبت ملی و عدم تمدید مجوز معدن در شاهوار
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان همین طور درباره ثبت شاهوار نیز اظهار داشت: باتوجه به ثبت ملی شاهوار، می بایست مجوز بهره برداری از معدن بوکسیت در این اثر طبیعی محدود و همین طور تمدید نشود.
دوست محمدی با اعلان اینکه در کنار ثبت ملی، برای بهره برداری از محوطه اطراف قله شاهوار راهبرد تعیین خواهد شد، اظهار داشت: در صورت اجرای راهبردها اطراف قله نیز بعنوان محوطه ثبت ملی خواهد شد و امیدواریم که این امر به زودی محقق شود.
وی با اعلان اینکه حفاظت از جنگل ابر بعنوان یک اثر طبیعی ثبت جهانی شده نیز در زمره اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: تعریف برنامه و راهبرد و ارائه مشاوره از کارشناسان در حفاظت این آثار گرانقدر طبیعی خواهیم کوشید.

۶ کاروانسرای استان سمنان در راه ثبت جهانی
معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان نیز در این جلسه با اعلان اینکه بیش از ۳۰ کاروان سرا در استان وجود دارد که کاروانسرای میاندشت میامی بزرگ ترین و شاخص ترین آنها است، اظهار داشت: از این تعداد سه کاروان سرا در میامی، دو کاروان سرا در آهوان و یک کاروان سرای قصر بهرام واقع در جنوب گرمسار در راه ثبت جهانی قرار دارند.
مصطفی یغمایی بابیان این که ثبت جنگل های هیرکانی که قسمتی از آن در استان و شهرستان شاهرود قرار دارد مهم ترین رویداد جهانی در حوزه میراث بود، اشاره کرد: طی هشت سال اخیر ابتدای دولت در حوزه ثبت های غیر منقول شامل تپه و آثار تاریخی ۳۶ مورد به ثبت رسید و مجموع آثار طبیعی به ۲۶ مورد افزایش یافت که عمده ثبت آثار طبیعی مربوط به درختان چنار است.
وی بابیان این که در مجموعه ۸۷۳ اثر در استان سمنان ثبت و ابلاغ گردیده است، اضافه کرد: از این تعداد ۱۲۷ مورد ثبت ناموس است و همین طور سال قبل سه اثر صنعتی نیز به ثبت رسید که نفت خوریان سمنان همچون آنها بشمار می رود.

تکمیل مرمت بناهای اصلی استان سمنان
معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان این که هم اکنون بیش از ۲۰ پرونده در حوزه های مختلف در ستاد وجود دارد، اظهار داشت: چهارچوب های ثبتی این موارد ارسال شده است که بافت تاریخی بیابانک همچون این موارد شمرده می شود.
یغمایی بابیان این که نسبت به ۱۰ سال پیش دغدغه اصلی در بناهای اصلی تاریخی استان سمنان وجود ندارد، اشاره کرد: در مجموعه تاریخانه دامغان به نورپردازی رسیدیم و از مجموعه شیخ علا الدوله سمنانی و مسجد جامع فرومد می توان بعنوان پایه و مرجع مرمت نام برد.

وی ادامه داد: در نقطه ای قرار داریم که بناهای اصلی نظیر مسجد جامع سمنان مشکلات مرمت وجود ندارد و طی سال ۹۸ حدود پنجاه اثر و برای سال قبل ۳۰ اثر تاریخی استان مرمت شده است.


منبع:

1400/03/09
17:32:38
5.0 / 5
312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱