BonAir
بن ایر

مونسان برای لغو ویزا به روسیه رفت

مونسان برای لغو ویزا به روسیه رفت

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضای تفاهم نامه لغو ویزای گروهی گردشگری ایران و روسیه، به مسکو رفت.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، سفر علی اصغر مونسان، به دعوت آژانس فدرال گردشگری روسیه انجام شده است و مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی و محمدرضا دشتی اردکانی رئیس فراکسیون گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مجلس، مونسان را در این سفر همراهی می کنند، درحالی که هیچ نماینده ای از بخش خصوصی گردشگری در این هیأت، همراه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیست.
طرح لغو ویزای ایران و روسیه از سال ۱۳۹۳ مطرح گردیده است و آمادگی از سمت ایران بیشتر بود، هرچند اداره فدرال گردشگری روسیه آنرا جدی پیگیری کرد تا اینکه در سال ۱۳۹۴ «تفاهم نامه تسهیل اعطای روادید» بجای لغو روادید، میان وزیران خارجه دو کشور امضا و در ادامه آن، پروسه دریافت ویزا کوتاه تر شد. بعد از آن سفیر ایران در روسیه گزارش کرد که سفر شهروندان ایرانی به این کشور ۱۱۵ درصد و سفر اتباع روس به ایران ۴۰ درصد رشد کرد.
ویزای گروهی ایران و روسیه قرار بود در سال ۲۰۱۸ لغو شود که اجرای آن تا امروز به تعویق افتاد. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در شهریورماه ۹۹ اعلام نمود که به روسیه می رود تا موضوع لغو دوطرفه روادید بین ایران و روسیه را نهایی کند، اما ویروس کرونا این سفر را بار دیگر به تعویق انداخت.
گروه گردشگری ایران و روسیه قرار گذاشته اند روادید را برای گروه های مسافری از پنج تا پنجاه نفر لغو کنند. روسیه این مدل را قبلا با هند تجربه کرده است.
کاظم جلالی ـ سفیر ایران در روسیه ـ جمعه گذشته در صفحه توییتر خود با اشاره به سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضای سند اجرائی موافقت نامه لغو روادید گردشگری گروهی، نوشت که بر طبق این سند گردشگران دو کشور بوسیله شرکت های معتبر گردشگری و با ویزای گروهی به ایران و روسیه سفر خواهند کرد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با لغو گروهی ویزای ایران و روسیه برای جذب ۱۰۰ هزار توریست روس در سه ماه اول اجرای این برنامه، هدف گذاری کرده است. زمان اجرای لغو ویزای گروهی هنوز اعلام نشده، ضمن اینکه تردد توریست بین دو کشور در حال حاضر متاثر از محدودیت های ویروس کرونا، متوقف است.
لیلا اژدری _ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی _ در باره سطح تعاملات گردشگری روسیه با ایران، گفته است: طبق آمار در سال ۹۷ تعداد گردشگران ورودی از روسیه به ایران ۳۲ هزار و ۴۱۵ نفر بوده که این تعداد در سال ۹۸ با رشد حدود ۱۲ درصدی به ۳۶ هزار و ۱۹۵ نفر رسید. طبق پیش بینی ها و برمبنای طرح اقدام نوشته شده، جذب حدود ۱۰۰هزار توریست روس به ایران در سه سال اول برنامه و افزایش آن با شیب ۱۰ تا ۱۵ درصدی در سالهای بعدی را شاهد خواهیم بود و باتوجه به رشد ۱۲ درصدی که در سال ۹۸ داشتیم، این هدف گذاری دور از دسترس نیست و محقق می شود.
او اضافه کرده که برای رسیدن به این هدف گذاری معقول که دور از دسترس هم نیست، ترکیه یکی از سرسخت ترین رقبای ایران و یکی از نخستین گزینه های گردشگران روس شمرده می شود. در صورتیکه در سال ۲۰۱۸ تعداد ۳۲ هزار و ۴۱۵ نفر روس به ایران آمدند، سهم ترکیه ۵ میلیون و ۹۰۱ هزار نفر و ۱۸۲ برابر ایران بوده است.
مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی معتقد است: ایران برای جذب گردشگران روس دارای ظرفیت های زیادی همچون جاذبه های تاریخی، فرهنگی، تجاری و ورزشی (اسکی و... ) است.1400/03/17
13:18:02
5.0 / 5
294
تگهای خبر: تاریخی , توریست , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴