BonAir
بن ایر

پیشنهادی از سوی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛

عنوان صنایع زیبا به جای صنایع دستی استفاده گردد

عنوان صنایع زیبا به جای صنایع دستی استفاده گردد

بن ایر: رئیس انجمن مفاخر فرهنگی به مناسبت هفته گرامیداشت صنایع دستی پیشنهاد کرد که عنوان صنایع دستی به صنایع زیبا تغییر یابد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، حسن بلخاری قهی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در یادداشتی نوشت:
نخستین اصل اساسنامه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که عنقریب شاهد صد سالگی اش خواهیم بود، پرداختن به احیای صنایع فرهنگی ایران زمین است: «ازدیاد علاقه عامه به آثار قدیمی تاریخی و علمی و صنعتی ایران و نگهداری صنایع مستظرفه و صنایع دستی و حفظ سبک و شیوه قدیم آنها. این انجمن در طول حیات خویش در باب تحقق این اصل، زحمات گرانقدری را متحمل و آثاری درخشان بخصوص در حوزه ساخت بناهای یادمانی برای بزرگان این مرز و بوم و هم انتشار آثار مهم دانشمندان بزرگ ایران و اسلام انجام داد.
انسان بعنوان خالق آثار عظیم هنریِ سنّتی و دستی، خود بزرگ ترین صنعت دستی پروردگاراست: «لِمَا خَلَقْتُ بِیَدَیَّ»، این آیة شریفه مبین آن است که حضرت حق انسان را با دست خویش آفرید. ازاین رو اصطلاح صنایع دستی مبنای قرآنی هم دارد و در حوزه حکمت اسلامی بخصوص آرای اخوان الصفا نیز، اصطلاح صنایع دستی، اصطلاح رایج و شایع است.
در دوره قاجار برای تمایز میان کلیت صنعت و فن (که گستره ای وسیع داشت) و وجه زیبایی شناسانه آن، اصطلاح صنایع مستظرفه باب شد. این مفهوم که هم اشارت به زیبایی و ظرافت داشت و هم متأثر از مفهوم حکمی «ظرفا» در فرهنگ حکمی و عرفانی ما بود، مرزی کشید میان آثار صناعی و جمالی. آثار جمالی یا مستظرف آثاری بود که محور و مبنای آن علاوه بر کارکرد (که جان مایه هنرهای سنتی است) زیبایی و ظرافت هم بود. بیان صفت مستظرفه اشاره به وجه زیباشناسانه این آثار داشت.
اینک در جامعه امروزی ایران، اصطلاح رایج در باب بخشی از هنرهای سنّتی ایران، اصطلاح صنایع دستی است. روز صنایع دستی در تقویم ملی ایران و هم بخشی از عنوان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عناوین رایج فرهنگ امروز ماست. به دلایلی ضروریست عنوان صنایع دستی به صنایع زیبا تغییر یابد.
از جمله: مفهوم صنعت و صنایع در اصطلاحاتی چون صنایع دستی و هنرهای صناعی اشاره و ارجاع به هنر و تمامی معنی و مفهوم این واژه در فرهنگ چند هزار ساله ایران است ازاین رو بیش و قبل از این که نوعی مهارت باشد هنر به معنای اصیل کلمه است و ازاین رو که در فرهنگ ایرانی اسلامی زیبایی و ظرافت از عناصر ذاتی هنر به حساب می آید. فلذا لزوم تامه دارد از عنوانی برای اظهار و بیان آن استفاده نماییم که مبین زیبایی هم باشد. از همین رو به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همینطور فرهنگستان هنر پیشنهاد می شود به صورت رسمی اصطلاح صنایع دستی در فرهنگ رایج امروز را به صنایع زیبا تغییر دهند تا هم ماهیت این آثار ظهور یابد و هم از مفهوم کلی صنعت متمایز شود.

1400/03/27
23:27:08
5.0 / 5
261
تگهای خبر: تاریخی , سنتی , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵