BonAir
بن ایر

در میزگرد مجازی مهر بررسی شد؛

خوب و بد تسهیل ویزای گروهی روسیه برای گردشگران ایرانی

خوب و بد تسهیل ویزای گروهی روسیه برای گردشگران ایرانی

به گزارش بن ایر فعالان گردشگری معتقدند قرارداد ما بین ایران و روسیه برای تسهیل روادید سفرهای گروهی؛ سبب شده برخی تصور کنند بدون ویزا می توانند به روسیه بروند درحالی که این طور نیست.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ چند روز پیش علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی به روسیه سفر کرد و قرارداد تسهیل روادید سفرهای گروهی ۵ تا ۵۰ نفره را با آژانس فدرال روسیه امضا کرد. این قرارداد باعث شد بعضی از افراد تصور کنند از این به بعد می توانند در چارچوب یک گروه حداقل ۵ نفره برای سفر به روسیه اقدام نمایند آن هم بدون ویزا و مجانی. در صورتیکه فعالان گردشگری می گویند این طور نیست.
این تسهیلات تنها برای گروه هایی است که با یک برنامه و پکیج مشخص و البته هدایت شده از جانب آژانس های مسافرتی مجاز، می خواهند بعد از باز شدن مرزها، با شرط واکسینه بودن به روسیه سفر کنند. این اتفاق به صورت دوطرفه بوده و روس ها هم چنین تسهیلاتی را دریافت می کنند. بقیه افراد اگر بخواهند سفر انفرادی داشته باشند باید هم ویزا بگیرند و هم هزینه آنرا پرداخت کنند.
درباره این مورد نشست بررسی سفر وزیر میراث فرهنگی به روسیه برای تسهیل در صدور روادید گروهی بین ایران و روسیه در فضای مجازی برگزار گردید. در بخش اول این نشست کارشناسان و فعالان گردشگری به سوالات خبرنگار مهر درباره ابهامات این اتفاق پاسخ دادند و گفتند این نگرانی وجود دارد که بعد از اجرایی شدن این قرارداد، افرادی به قصد پناهنده شدن به روسیه سفر کنند و اتفاقی که باعث شد تا صربستان ویزایش را باردیگر اجرایی کند، در روسیه با شدت بیشتری رخ دهد.
در این نشست هر یک از فعالان گردشگری نظراتی دادند. هانی رستگاران از فعالان گردشگری توضیح داد: این قراردادی که اخیرا بسته شد جدید نیست. قبلاً هم گفته بودند می توانیم ویزای گروهی با هماهنگی یک آژانس صادر نماییم. باید برنامه گردشگران را باید به صورت کامل می دادیم تا تأیید می کرد. در این حوزه مشکلات زیادی داشتیم همچون تبادلات مالی نکته محدودیت ها در روسیه بود که اجازه ورود گردشگر را به بعضی از شهرها نمی دهند مگر با مجوزهای خاص. در هر صورت این اتفاق در آن زمان هم می افتاد. این شرایط تا قبل از کرونا ادامه داشت و دیگر ویزای گروهی نداند تا چندی قبل که گفتند از سر گرفته شد.
سفری که چندین بار لغو شد
مصطفی سروی عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران هم در واکنش به صحبت های رستگاران بیان نمود: ما هیچ زمانی با روسیه ویزای گروهی نداشتیم. صحبتها برای لغو ویزای گروهی از سال ۹۶ شده بود و عنوان و کارگروههایی هم در اینباره تشکیل شد. در این زمان سفر وزیر میراث فرهنگی به روسیه چهار بار به تأخیر افتاد تا چند روز پیش که این قرارداد به امضا رسید. در واقع این قرارداد لغو ویزا نیست. روسیه سالهاست با کشورهای مختلف لغو ویزای گروهی دارد هم اکنون هم با ایران برقرار کرده است. در ابتدا برخی از آژانس های مسافرتی دو کشور برای این طرح انتخاب می شوند تا اگر گروههای ۵ نفر تا بیشتر، می خواهند به ایران یا روسیه سفر کنند، پکیج سفرشان را از این کشورها خریداری کنند تا زمان ورود و خروج و حتی هتل هایشان مشخص باشد. در گام های بعدی، شرایط کشورها سنجیده می شود و هر شرکتی که در ایران مجوز داشته باشد می تواند با آژانس های مجاز در روسیه کار کند.
روسیه مثل صربستان نشود!
وی اظهار داشت: احتمال می دهم که همین ویزایی که تازه امضا شده، بزودی مسدود شود. چون دولت روسیه با فروش فن آی دی، فرصت یک ماهه به کسانی داده که می خواهند بازی های ملت اروپا را ببینند. برخی این بلیت های گران را خریداری نموده اند. نمی دانم چند نفر از مرز رد شده اند اما می دانم که تا کنون سه نفر را در مرز فنلاند گرفته اند. این اتفاقات تا تسهیلات ویزایی که در نظر گرفته اند را متوقف کنند. مانند صربستان که وقتی ویزایش را برداشت، آنقدر ایرانیان درخواست پناهندگی دادند و در مرزها گرفتار مشکل شدند که پس از سه ماه، صربستان، امکان لغو ویزا را برداشت. بعید نیست این اتفاق در روسیه هم بیفتد چون مرزهای دریایی و خشکی دارد. گرفتن ویزای روسیه هم سخت نیست. بنابراین خیلی ها را مشتاق خواهد نمود تا به اروپا پناهنده شوند. همین هم اکنون هم اگر شرکتهای مسافرتی درخواست ویزا کنند ولی مسافرانشان به ایران برنگردند، لایسنس ویزایشان را می بندند. ازاین رو در ادامه این طرح، امکان دارد چنین مشکلاتی هم به وجود بیاید.
محمدابراهیم لاریجانی مدیرکل سابق بازاریابی و تبلیغات گردشگری هم اظهار داشت: ما در دفتر بازاریابی سیاست هایی برای کشورهای هدف داشتیم. پس از مطالعه کشورها، به ۳۰ کشور رسیدیم که ده تا از آنها برایمان اهمیت زیاد داشتند. مانند چین، ارمنستان، ترکیه، عراق و … در این سیاست اعلام کردیم که می خواهیم با آنها لغو ویزا نماییم اما اگر آنها نپذیرفتند که عمل متقابل صورت گیرد، اشکالی نداشته باشد. این سیاست را با کشورهای عمان، چین پی گرفتیم و آذربایجان هم که یک طرفه شد. یکی از این کشورها روسیه بود. مبحث لغو روادید با روسیه را با وزارت خارجه مطرح کردیم و آنها هم اول مخالفت کردند. این درخواست سال ۹۶ داده شد و رؤسای جمهور دو کشور هم با هم صحبت های اولیه را انجام دادند.
ویزای انفرادی مورد توافق روس ها نبود
وی اضافه کرد: متوجه شدیم که روس ها به دنبال لغو گروهی ویزا هستند و ویزای انفرادی مورد توافق روس ها نبود. در واقع این اتفاق به خاطر مناسبات سیاسی و ارتقای روابط دو کشور رخ داد نه گردشگری. چون گرفتن ویزای روسیه سخت نیست. ضمن این که اگر گردشگران هم بخواهند، انفرادی به ایران بیایند، پول ویزای ایران برایشان مساله نیست.
لاریجانی اظهار داشت: بمحض اجرایی شدن این تفاهم، میتوان اظهار داشت که دو سه میلیون تومان پکیج تور آژانس هایی که بعنوان متعمد برای برگزاری تور انتخاب شده اند، ارزان تر می شود و از فردای آن روز عده ای می گویند که رانت بوجود آمده چرا اسم ما در لیست نیست و …. ای کاش این ویزا به صورت انفرادی لغو می شد، چون لغو ویزای انفرادی به پاسپورت ارزش می دهد نه گروهی. ۶۸ آژانس دار ایرانی و حدود ۱۰ آژانس دار روس برای همکاری عرضه شدند و قرار شد سالانه این اسامی تغییر کند و هر سه ماه یک مرتبه هم گزارشی دهند.
سروی در ادامه بیان نمود: در سال های گذشته ۶۸ شرکت مسافرتی انتخاب شدند که با طرف روس کار کنند. اما در زمانی که روسیه بودم و خبر سفر وزیر منتشر گردید به من پیام می دادند که تنها شرکتهای نورچشمی می توانند کار کنند یا این که این امتیاز برای همه است.
بازنگری در لیست آژانس ها
این فعال در حوزه بازار گردشگری روسیه اظهار داشت: شنیدم فهرستی که تهیه شده بود را کنسل کرده و می خواهند شرکت هایی را بپذیرند که گزارش عملکردی در سالیان گذشته داشته و به تأیید شرکتهای روسیه رسیده اند یا این که سفارت روسیه از تعداد ویزاهایی که صادر شده، آنها را مورد تأیید قرار می دهد. به نظرم این اتفاق بهتری است تا به مشکل صربستان و پناهنده شدن ایرانیان برخورد نکنیم. حالا کشورها در تلاطم باز شدن مرز هستند اما روسیه هیچ عجله ای برای این کار ندارد. درحالی که جزو نخستین کشورهایی بود که در زمینه واکسن اقدام نمود. چون نمی خواهد به خاطر توریست، زیر بار هر اتفاقی برود.
سروی در ادامه اظهار داشت: این قرارداد در واقع قرارداد لغو ویزا نیست. اتباع روس همین هم اکنون هم می توانند در فرودگاه مجوز ورود به ایران را بگیرند اما ایرانیان چنین امکانی را ندارند. اگر در سایت خارجه بروید نوشته که ایرانیان برای ورود به روسیه ویزا می خواهند. ازاین رو میتوان اظهار داشت که تسهیلاتی به گروه ها برای دریافت ویزا و ورود به روسیه داده شده است. چون حالا باید آژانس ها برنامه تور را به سفارت دهند و ویزای گروه هم مجانی شده است. شاید این روش درست تری است. دفاتر مسافرتی معتقدند اگر غیر از این بود، مسافران به آژانس رجوع نمی کردند و خودشان از روی سایت ها پرواز و هتل می گرفتند. ازاین رو این طرح مورد قبول آژانس ها هست ولی برای مردم عملاً اتفاقی نیفتاده است. پس عنوان کردن آن بعنوان لغو ویزا اشتباه است.
این فعال گردشگری بیان نمود: همیشه این انتقاد وجود داشت که چنین قوانینی به ضرر ایران است چون کسانی که از ایران به روسیه می روند بیشتر از کسانی است که از روسیه به ایران می آیند. من پیشنهادی را به وزیر میراث فرهنگی دادم که امیدوارم اجرایی شود. گفتم هیچ زمان شرکت ها و ایرانی های خارج از کشور را فعال نکردیم. چون این شرکت ها مجوز بند «ب» ندارند و نمی توانند با هتل ها و شرکتهای اتوبوسرانی قرارداد ببندند. پس باید با شرکتی در ایران کار کنند و چون واسطه ای در بین هست؛ نرخ بسته های سفر به ایران گران می شود. ازاین رو بهتر است مجوزی را با تأیید سفارتخانه های هر کشور به ایرانی هایی که شرکت قانونی در کشور دیگر دارند، بدهیم تا ایرانی های خارج از کشور بتوانند از راه آن مجوز با هتل ها و شرکتهای دیگر قرارداد ببندند.
آمادگی روسیه برای پذیرش تور واکسن
افشین یوسفی از فعالان گردشگری در کشور روسیه هم اظهار داشت: سفیر ایران در نشست با وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت که هر دو کشور به یکدیگر پیشنهاد داده اند زمانی این قرارداد اجرایی می شود که ستاد ملی کرونا اجازه سفر را بدهد. همینطور پیشنهاد شد که این مجوز سفر برای افراد واکسینه شده باشد. حالا یک مشکلی وجود دارد و آن هم این که در ایران تنها افراد بالای ۷۰ سال واکسن زده اند و نمی دانیم چند ماه دیگر طول می کشد تا همه مردم واکسن بزنند و امکان سفر را داشته باشند. مبحث دیگر این که روسیه اخیراً بخشنامه زده که از اواخر ماه ژوئن، تور واکسن را برای توریستهای خارجی را در نظر می گیرد. در واقع این هم ترفندی برای جذب پول به روسیه است. چون هم اکنون چون شرکتهای بزرگ توریستی پکیج خویش را برای این تورها آماده کرده اند.
یوسفی به امضای قرارداد ما بین ایران و روسیه چندان امیدی نداشت و توضیح داد: تفاهمنامه این اقدام چند سال پیش به امضا رسید. بعید می دانم دوام زیادی داشته باشد. چون توریست روس احتیاج به تفریحاتی دارد که در ایران نیست. کاش مسؤلان ما حقیقت ها را ببینند. از طرفی ایرانیان تصور می کنند از این راه می توانند به روسیه رفته و از آنجا پناهنده شوند. روسیه به این نکته بسیار واکنش نشان داده است.
بخش دوم این نشست بزودی برگزار می شود

1400/03/28
13:56:29
5.0 / 5
248
تگهای خبر: پرواز , توریست , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴