BonAir
بن ایر

هشدار شورای سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی

آتش بازار تبریز به جان بازار اصفهان نیافتد

آتش بازار تبریز به جان بازار اصفهان نیافتد

به گزارش بن ایر رئیس شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست نمود امنیت بازار تاریخی اصفهان ارتقاء داده شود تا اتفاق ناگوار بازار تبریز تکرار نشود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، الیار عاصمی نژاد در نامه ای به مدیر موقوفه صارمیه استان اصفهان که در اختیار این خبرگزاری قرار داده، متذکر شد: بازار تاریخی و میدان نقش جهان همچون ثروت های فرهنگی ایران و جهان بوده که روزانه پذیرای تعداد زیادی از شهروندان و توریستهای داخلی و خارجی است، ولیکن به علل گوناگونی در معرض صدمه هایی همچون آتشسوزی (نظیر آتشسوزی حجره های اطراف میدان در نوروز امسال) قرار دارد.
شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متشکل از انجمن های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیرو ارتقای امنیت این آثار جهانی و برای پیشگیری از تکرار ناگوار اتفاق بازار تبریز، درخواست شارژ کپسول های آتش نشانی اهدایی میراث فرهنگی، نصب کلید محافظ جان و سیستم اعلام حریق و جابه جایی مشاغل پرخطر از این محدوده را دارد.
این نامه به رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، مدیرکل حوزه وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون میراث فرهنگی این وزارت خانه، استاندار و تولید موقوفه صارمیه استان اصفهان، مدیریت بحران استانداری اصفهان، سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رونوشت شده است.
بازار تاریخی اصفهان تابحال چندین بار طعمه حریق شده است که آخرین بار نوروز ۱۴۰۰ بود و بر مطالبه برای اقدام فوری و جدی همه دستگاههای متولی برای ایمن سازی این میراث پرارزش بارها تاکید گردیده است.
آتشسوزی بازار تبریز در سال ۹۸ هم به قول فرماندار این شهر، به نیم درصد از مساحت کل این بازار صدمه رساند؛ ۱۲۵ مغازه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در این آتشسوزی صدمه دیدند.1400/03/29
11:34:17
5.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱