BonAir
بن ایر

در میزگرد مجازی مهر بررسی شد؛

ارتباط رانت با لغو روادید گروهی روسیه

ارتباط رانت با لغو روادید گروهی روسیه

فعالان گردشگری در نشست بررسی لغو روادید سفرهای گروهی روسیه گفتند ایران بازار هدف روسیه نیست برخی دیگر آنرا رد کردند. انتخاب تعداد خاصی از آژانسها برای فعالیت در این بازار نقد دیگر آنها بود.گروه جامعه؛ نشست بررسی لغو روادید سفرهای گروهی روسیه که چندی قبل توسط علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و رئیس آژانس فدرال روسیه به امضا رسید، در فضای مجازی با حضور کارشناسان ایرانی و فعالان گردشگری در روسیه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
در این نشست افشین یوسفی یکی از فعالان گردشگری در کشور روسیه بیان نمود: در سالهای قبل هم از کلمه تسهیلات در سفرهای گروهی نام برده می شد اما حالا رسانه ها از لغو روادید اطلاع داده اند در صورتیکه لغو روادید برای همه مسافران روسیه امکانپذیر نیست بلکه تنها این امتیاز به گروه هایی که با آژانس ها سفر می کنند، داده شده است. هر زمانی که می خواهند تسهیلاتی بگذارند باید همه جوانب را بسنجند. بعنوان مثال در چنین مواقعی تسهیلات برای سفرها و ویزا داده می شود اما هماهنگی با مرزبانی ها وجود ندارد و یا این که سخت گیری در مرزبانی ها بیشتر می شود. برفرض که این قرارداد به سرانجام برسد در نهایت برای گردشگر عادی فایده ای ندارد. ازاین رو مسافر باید ۸۰ دلار برای سفر انفرادی بدهد. آژانس ها هم به هر حال این ۸۰ دلار را از مسافر می گیرند و به سود خودشان می شود. من فکر نمی کنم تفاوتی بوجود آمده باشد.
در ادامه این نشست عماد عاشوری از فعالان دیگر حوزه گردشگری روسیه گفت: این کشور حتما پس از لغو روادید گروهی شرایط ویژه ای را تعیین می کند چون بعضی از ایرانی ها امکان دارد از مبحث لغو روادید سوءاستفاده کنند و به روسیه رفته تا خروج غیرقانونی داشته باشند. به این علت این کشور مسائل امنیتی را بیشتر خواهد نمود. شاید از ۶۰ شرکتی که انتخاب شده باشند، ضمانت های خاص بگیرند. من در واقع نمی توانم باور کنم که این قرارداد اجرایی می شود. چون تابحال چند بار امضا شده است.
وی اضافه کرد: جذابیت های سفر به ایران برای بسیاری از روس ها مهم می باشد. ایران کشوری است که فاصله برف بازی و شنا کردن در آن یک ساعت است.
افشین یوسفی که در روسیه فعالیت دارد هم افزود: ۸۰ درصد گردشگر هایی که از روسیه به ایران می آیند، پلاژ می خواهند. بلیت هواپیما هم گران است پس به سوچی برای اسکی می رود.
در ادامه شهرام معین فر هم از فعالان گردشگری بیان نمود: ما آنقدر که گردشگر ایرانی به ترکیه می فرستیم، گردشگر ترک به ایران نداریم. بیشتر روس ها به دنبال آفتاب هستند ولی ما این شرایط را در ایران نداریم. گردشگر روسی خرج می کند اما اقتصادی به سفر می رود. شاید در گران ترین هتل ها اقامت کنند اما می خواهند با پرواز ارزان جابجا شوند و به جای کویرگردی در ایران به امارات می روند که نزدیکتر و ارزان تر است. روسیه هم برای گردشگر ایرانی شرایط ویژه ای می گذارد. گردشگر ارزان ایرانی هم می کوشد به جای روسیه به ترکیه و کشورهای دیگر که پروازهای آفر دارد، برود.
در ادامه این نشست، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اظهار داشت: لغو روادید گروهی اتفاق خوبی است. بازار روسیه جزو ۱۰ کشور اول ایران بود که فعالیتی در آن نداشتیم و درباره آن آشنایی کافی را هم کسب نکردیم. احساس می کنم این کار باید زودتر انجام می شد. این که ما از کشور روسیه گردشگر به ایران بیاوریم به این معنا نیست که روس ها پذیرای کشور ما نیستند بلکه ایران هم برای آنها جذابیت دارد. از طرفی متقاضی سفر به روسیه هم زیاد است. امیدوارم شرایط فعلی و قراردادی که بسته شده، بزودی اجرایی شود و در حد یک پروتکل نباشد. از سوی دیگر اگر پروازهایی که در حال انجام می باشد، نتوانند مسافر داشته باشند به مشکل بر می خورند. گردشگری در دنیا به معنای گذشته فعال نیست اما حالا در حال انجام می باشد. تقریباً هتل های ۵ ستاره تاپ ترکیه بیشتر از ۵۰ درصد ضریب اشغال داشته اند ولی در ایران کوتاهی هایی انجام شده و بعضی می گویند که گردشگری سبب شیوع کروناست در حالیکه الان تجمعات در رقابت های انتخاباتی انجام می شود و کسی جلوی آنرا نمی گیرد.
محمد محب خدایی معاون گردشگری سابق درباره این قرارداد بیان نمود: در واقع لغو ویزایی صورت نگرفته است. لغو ویزا زمانی است که مسافر توری را خریداری نموده باشد و پول ویزا ندهد. ایران جز بازار هدف روسیه نیست. حتی وقتی ترکیه با روسیه مشکل داشت باز هم نتوانستیم بازار هدف روسیه شویم. ترکیه از آژانس های داخلی استفاده نمی کند بلکه آژانس های ایرانی هستند که سالی دو میلیون مسافر به ترکیه می فرستند. آنها مدل برنامه ریزی شأن را تغییر دادند. روسیه هم به دنبال این است که آژانس های ایرانی فعال شوند. زمانی که دو گروه بزرگ روسی به کیش آمدند، ما متوجه شدیم که آنها پلاژهای جدای نمی خواهند. ازاین رو گردشگر درمانی، تفریحی یا تاریخی روسیه نمی تواند جزو بازار هدف برای جذب شأن به ایران باشد.
در مقابل این سخن، سجاد شالیکار از فعالان گردشگری ایرانی اظهار داشت: ایران بازار هدف کجا هست؟ باید خودمان کار کرده و گردشگر جذب نماییم. مبحث دیگر این که ما اصلاً از سفر آقای وزیر به روسیه خبر نداشتیم اگر مقرر است آژانس ها جذب گردشگر داشته باشند باید از این رویداد با خبر می شدند شاید با همکارانشان در روسیه رایزنی می کردند اما ما یکباره در خبرها شنیدیم که لغو روادید گروهی اتفاق افتاده است.
وی اضافه کرد: ما هنوز نمی دانیم جزو فهرست شرکتهای انتخابی برای بازار روسیه هستیم یا نه. می دانیم سهم ورودی کار و خروجی کار چقدر است. این روال ها باید درست شود.
مصطفی سرویس عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران هم اظهار داشت: من هم معتقدم اگر مقرر است آژانسی با روسیه کار کند باید آنهایی باشند که این بازار را می شناسند. خبری را شنیدم در خصوص این که بزودی پرواز مستقیم تهران و اصفهان به مسکو راه اندازی می شود.
محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل سابق بازاریابی و تبلیغات گردشگری هم اظهار داشت: دوستان بر چه اساسی می گویند ایران جزو بازار هدف روسیه نیست ترکیه زمانی که در چین کار کرد تنها پس از چهار سال حدود هزار چینی جذب کرد اما هم اکنون این آمار به چند صد هزار نفر رسیده است. ما همین هم اکنون هم از روسیه ۲۰ هزار توریست داریم. ما تاکنون خویش را عرضه نکرده ایم. با این وجود اشتیاقی برای سفر به ایران هست. می توانیم گوشه ای از این بازار را داشته باشیم اگر آژانسداران بتوانند خویش را در روسیه عرضه کنند.
عباس پیرمرادیان از راهنمایان باسابقه گردشگری هم اظهار داشت: خیلی دنبال این نباشید که توریست زیادی به ایران بیاید چون وقتی پس از برجام تعداد گردشگر ها زیاد شد ما دیگر جای خالی در هتل ها پیدا نمی کردیم.
حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر مسافرتی هم پاسخ داد: رانت زمانی ایجاد می شود که دفاتر گزینشی انتخاب شوند. وقتی به هر وقتی مجوز کار دادیم که در حوزه داخلی و خارجی فعالیت کند نگفتیم به چه کشورهایی مسافر ببرد یا بیاورد. وقتی رانت بوجود بیاید بخشی از پتانسیل ما از بین می رود. وقتی می گویند تنها چند آژانس کار کنند رقابت سالم از بین می رود. چرا دولت باید تعیین کند که چه کسی کجا کار کند؟ در جاهای دیگر این تصمیم گیری برای بخش خصوصی جواب مثبتی نداشته است. ما برای ورود و خروج گردشگر باید در هر کشوری دفتر مشترک داشته باشیم تا هر دفتری که می خواهد فعالیتی کند از راه آن دفتر باشد. آن دفتر هم برای همه آژانس هایی است که آمده اند در آن کشور کار کنند. بعضی از دوستان فکر می کنند که این کشورها سهم آنهاست و فقط آنها باید در آن کشور کار کنند در صورتیکه نباید این طور باشد.


منبع:

1400/03/30
18:15:53
5.0 / 5
603
تگهای خبر: پرواز , تاریخی , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳