BonAir
بن ایر

روستایی از جنس هنر

روستایی از جنس هنر

بن ایر: همدان و آنگاه که سرانگشتانت را برای نوازش و لمس ظرافت این هنر اصیلشان می بری گویی روح هنرمند در هنرشان جاری است و حس زیبایی خواهانه ات را سیراب می کند.


اینجا زندگی جاری است، اینجا جایی آرامش بخش و دور از تمام دغدغه ها و ازدحام و آلودگی های شهر است، روستایی از جنس هنر با مردمانی هنرمند که از سرپنجه آنها هنر می تراود.
اینجا جایی است که در آن بامداد ها با آواز بلند خروس هایش، سحرخیز می شوی و در هوای پاک صبحگاهش، کنار درختان سرسبز و پرمیوه اش، صبحانه ات را در اوج آرامش می خوری، اینجا جایی است که هنر واژه بیکاری را بی معنا کرده و بی شغلی مفهومی ندارد، اینجا همه در تکاپو هستند تا هنر خودرا به منصه ظهور بگذارند و و تو در این هنر اصیل غرق یک حس خوب و عجیب می شوی! خلاصه آن که اینجا زندگی با هنر چنان جاری است که باید ببینی!
روستای گردشگری «کاج» واقع در بخش شاهنجرین شهر قروه درگزین و در ۱۶ کیلومتری مرکز شهرستان رزن از توابع استان همدان بوده که اهالی این روستا علاوه بر شغل کشاورزی، دامداری و کامیون داری به هنر زیبای قاب سازی و نیز کنسول و آینه اشتغال دارند و این هنر زیبای آنها به خیلی از دیگر کشورها نیز صادر می شود اما آنچه در این روستا حائز اهمیت می باشد معرفی این روستا بعنوان روستای بدون بیکار بود که بواسطه این هنر هیچ فرد بیکاری در این روستا وجود ندارد.
رییس اداره میراث‎ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‎​دستی شهرستان های رزن و درگزین از پیش بینی افتتاح و راه اندازی سایت کارگاهی و نمایشگاهی روستای کاج ظرف دو سال آینده آگاهی داد و اظهار داشت: روستای کاج از روستاهای هدف گردشگری توابع بخش شاهنجرین شهرستان درگزین بوده که اهالی در کنار کشاورزی و دامداری در تولید محصولات و صنایع دستی چون صنعت قاب سازی، آینه و میز کنسول و خراطی بصورت کارگاهی فعالیت دارند.
شهروز کهیایی در گفت و گو با ایسنا، مجوزهای صادر شده برای کارگاه های این روستا را ۱۲۰ مورد برشمرد و اضافه کرد: از این تعداد کارگاه ها هم اکنون ۷۰ کارگاه دارای فعالیت بوده و برای ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال به وجود آورده اند.
کیهایی با اشاره به فعالیت تعدادی از این کارگاه ها در خانه و برخی دیگر در کارگاه های اصلی افزود: این روستا در حوزه صنایع دستی مختلف دیگر نیز کارهای خوبی را انجام می دهد که این امر باعث شده یکی از روستاهای شاخص و بدون بیکار شهرستان بوده و حرف اول را از نظر اقتصادی در سطح روستاهای استان بزند.
وی با اشاره به فعالیت تعدادی از این کارگاه ها در خانه و برخی دیگر در کارگاه های اصلی افزود: این روستا در حوزه صنایع دستی مختلف دیگر نیز کارهای خوبی را انجام می دهد که این امر باعث شده یکی از روستاهای شاخص و بدون بیکار شهرستان بوده و حرف اول را از نظر اقتصادی در سطح روستاهای استان بزند.
کهیایی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته اقداماتی برای ساماندهی و برندسازی مجموعه کارگاه های روستای کاج انجام شده است، افزود: در سند استراتژیک سه ساله استان همدان در برش شهرستانی برای روستای کاج برنامه هایی پیش بینی شده بود که ایجاد سایت کارگاهی و نمایشگاهی روستا را می توان همچون برنامه های پیش بینی شده برای این روستا برشمرد.
وی اشاره کرد: در ابتدای هر اقدامی اولین کاری که نسبت به آن برای ایجاد سایت کارگاهی و نمایشگاهی و ساماندهی کارگاه ها بر طبق سند استراتژیک انجام گرفت، راه اندازی تعاونی بود که در سال قبل ثبت و فعال شد.
این مسئول با اشاره به کلنگ زنی سایت کارگاهی و نمایشگاهی روستای کاج در سال قبل تصریح کرد: با راه اندازی تعاونی روستا در سال قبل برای سایت کارگاهی و نمایشگاهی سه هکتار زمین بوسیله تعاونی تملک و موافقت اصولی آن صادر شده و در مرحله اداری و استعلامات قرار دارد.
وی تعداد کارگاه های پیش بینی شده در این سایت را ۱۰۰ مورد اعلام نمود و اظهار داشت: در این سایت محوطه کارگاهی و نمایشگاهی بصورت جدا از هم بوده و در قسمت کارگاه ساخت محصولات و در قسمت نمایشگاهی بحث عرضه و فروش و بازاریابی و سفارشات محصولات مدنظر خواهد بود ضمن این که بر طبق پیش بینی ها ساخت و راه اندازی این سایت به اعتباری افزون بر ۱۵۰ میلیارد تومان نیاز خواهد داشت.
کهیایی با اشاره به این که در روستای کاج امکانات و تأسیسات گردشگری وجود ندارد و این امر نیز یکی از اشکالات و دغدغه های اهالی این روستای گردشگری و خوشه صنعتی است، افزود: با راه اندازی سایت کارگاهی و نمایشگاهی با جذب سرمایه گذار برای فاز بعدی ایجاد یک سایت اقامتی با زیرساخت های گردشگری را در برنامه خواهیم داشت.
وی همین طور با اشاره به اینکه در سال قبل با همکاری تعاونی و اداره صمت یک دوره آموزشی برندسازی برای صنعتگران و هنرمندان روستا برگزار شد، اظهار نمود: هم اکنون تولیدات صنایع دستی این روستا علاوه بر استانهای مختلف به کشور عراق، ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود که بطور قطع با راه اندازی سایت، ساماندهی کارگاه ها و مشخص شدن برند و بروزرسانی محصولات صنایع دستی روستا و بازاریابی برای تولیدات بیش از پیش در این روستای بدون بیکار اشتغال آنها رونق خواهد گرفت.
کیهایی با اشاره به بی نظیر بودن هنر قاب سازی و میز کنسول و آینه این روستا در غرب کشور و کم نظیر بودن آن در ایران تصریح کرد: روستای کاج جزء روستاهایی است که از جانب میراث فرهنگی و صنایع دستی بعنوان خوشه صنعتی محسوب شده و بیشترین آوازه آن به دلیل صنعت و هنر قاب سازی است.
کیهایی با اشاره به بی نظیر بودن هنر قاب سازی و میز کنسول و آینه این روستا در غرب کشور و کم نظیر بودن آن در ایران تصریح کرد: روستای کاج جزء روستاهایی است که از جانب میراث فرهنگی و صنایع دستی بعنوان خوشه صنعتی محسوب شده و بیشترین آوازه آن به دلیل صنعت و هنر قاب سازی است.
ایشان سپس با اشاره به وجود ۱۳۹ آثار تاریخی در شهرستان های رزن و درگزین بیان کرد: از این تعداد آثار تاریخی، ۴۸ اثر مربوط به درگزین بوده که تا حالا ۲۰ اثر ثبت لیست آثار ملی کشور شده و ۱۰ پرونده نیز برای ثبت در لیست آثار ملی در دست اقدام قرار دارد.
رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان های رزن و درگزین در آخر مطرح کرد: از ۱۳۹ اثر تاریخی در شهرستان های رزن و درگزین، ۹۱ اثر نیز به شهرستان رزن اختصاص داشته که از این تعداد آثار تاریخی ۹۱ اثر ثبت لیست آثار ملی بوده و ۱۰ اثر هم برای ثبت در دست اقدام و پیگیری است.
دهیار روستای کاج نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به واقع شدن روستای کاج در بخش شاهنجرین شهر قروه درگزین و در ۱۶ کیلومتری مرکز شهرستان رزن از توابع استان همدان بیان کرد: روستای کاج با ۱۲۰۰ نفر جمعیت به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی، تاریخی و صنایع دستی از ۱۰ سال پیش در سال ۸۶ بعنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان همدان معرفی شده است.
محسن حجاری مکان با اشاره به اینکه مردمان این روستا علاوه بر کشاورزی و دامداری و نیز ماشین سنگین به هنر پرسود و پردرآمد صنایع دستی قاب سازی و میز کنسول اشتغال دارند و این روستا مرکز این هنر باارزش به حساب می آید، اشاره کرد: هم اکنون بیش از ۹۵ کارگاه دارای مجوز و فاقد مجوز در ارتباط با این هنر بهادار در روستای کاج دارای فعالیت هستند.
وی با اشاره به این که این هنر از ۴۳ سال پیش در روستا توسط یکی از اهالی روستا به نام «براتعلی صفاری» پا گرفته و کم کم بعنوان یکی از مشاغل پردرآمد روستا بین اهالی رونق یافته است، تصریح کرد: به دلیل یدی بودن این هنر بیشتر مردان روستا به این حرفه هنری اشتغال دارند و زنان روستا نیز بیشتر در ارتباط با صنایع دستی به هنرهای دیگری چون قالیبافی، خیاطی، گلیم و... مشغول هستند.
حجاری مکان در ادامه با اشاره به اینکه این هنر منحصربفرد نیازمند مواد اولیه مهمی چون چوب بوده و چوب این هنر از چوب های محلی و روسی تهیه می شود، تصریح کرد: چوب محلی را از اطراف روستا و کارگاه های چوب بری شهرستان و چوب مورد نیاز روسی را به طور معمول هنرمندان روستا از تهران تهیه می کنند.
وی با اشاره به گران بودن مواد اولیه هنر قاب سازی و میز کنسول تصریح کرد: باتوجه به اشتغال روستا به صنایع دستی قاب سازی و نیازمندی به چوب بیشتر، زراعت چوب در روستای کاج از نقش مؤثری در تامین چوب این هنر نفیس و سودآور بعنوان مواد اولیه اصلی با قیمت مناسب داشته که در این رابطه بحث آموزش زراعت چوب نیز توسط جهادکشاورزی و یا منابع طبیعی ضرورت دارد.
حجاری مکان با تاکید بر توجه مسئولان شهرستان به بحث زراعت چوب در روستای کاج و ورود به زراعت چوب در روستا مطرح کرد: هم اکنون به دلیل فعالیت تعداد زیادی کارگاه در سطح روستا آلودگی صوتی کارگاه ها برای اهالی یکی از اشکالات بوده که راه اندازی سایت کارگاهی برای روستاها یکی از برنامه های اداره میراث فرهنگی شهرستان است که تسریع در روند راه اندازی این سایت بمنظور ساماندهی کارگاه ها از مطالبات مهم اهالی روستاست.
حجاری مکان با تاکید بر توجه مسئولان شهرستان به بحث زراعت چوب در روستای کاج و ورود به زراعت چوب در روستا مطرح کرد: هم اکنون به دلیل فعالیت تعداد زیادی کارگاه در سطح روستا آلودگی صوتی کارگاه ها برای اهالی یکی از اشکالات بوده که راه اندازی سایت کارگاهی برای روستاها یکی از برنامه های اداره میراث فرهنگی شهرستان است که تسریع در روند راه اندازی این سایت بمنظور ساماندهی کارگاه ها از مطالبات مهم اهالی روستاست.
ایشان سپس اظهار نمود: جذب سرمایه گذار و یا ورود بنیاد برکت در بحث تامین مواد اولیه هنرمندان قاب ساز روستا بصورت متمرکز از نقش مؤثری در کاهش مشکلات هنرمندان روستا در حوزه تامین مواد اولیه و فروش صنایع دستی روستا برخوردار خواهد بود.
وی افزود: فروش و بازاریابی با علم روز بوسیله سایت های تبلیغاتی نیز یک هنر بوده که آموزش های فنی و حرفه ای و یا دیگر دستگاه های ذیربط با ارائه آموزش ها برای رونق بازاریابی هنر صنایع دستی اهالی مؤثر واقع خواهد بود ضمن این که با جذب سرمایه گذار و یا راه اندازی اتحادیه برای تامین مواد اولیه بصورت متمرکز سرمایه گذار می توان با استخدام افراد متخصص در بازاریابی و تبلیغات گام های مؤثری در حوزه ارتباط مؤثر تولید با بازار را برقرار کرد.
دهیار روستای کاج، تورم و نبود نقدینگی برای خرید مواد اولیه را همچون مشکلات هنرمندان و صنعتگران روستا عنوان نمود و تصریح کرد: برای گرفتن وام اشتغال زمانی که به بانک مراجعه می نماییم از ما ضمانت بانکی می خواهند در حالی که سند روستایی را یک سوم محاسبه می کنند و ما توانایی ارائه ضمانت نامه را نداریم که باید برای این دغدغه هم چاره ای اندیشیده شود.
وی همین طور با اشاره به ضرورت آموزش های به روزتر به نیروهای کار روستا در حوزه این هنر باارزش اشاره کرد: بیشتر افراد روستا این هنر را از گذشتگان خود فراگرفته اند و باتوجه به تغییر سلایق و تغییر پسند بازار نیاز است که با آموزش های لازم بوسیله فنیو حرفه ای هنرمندان روستا بتوانند سلیقه بازار را شناخته و با سلیقه بازار تولیدات و محصولات خودرا هماهنگ سازند.
حجاری مکان، اثر قلعه تخت خلیل را از آثار تاریخی این روستای گردشگری برشمرد و بیان کرد: این اثر تاریخی با قدمت ۳۰۰ ساله متأسفانه هنوز ثبت لیست آثار ملی کشور نشده و به دلیل بی توجهی و عدم مرمت درحال تخریب بوده و می طلبد برای ثبت این اثر تاریخی اداره میراث فرهنگی شهرستان پیگیری لازم را داشته و از روند تخریب این بنا که روزگاری قلعه و بنای باشکوهی بوده است، پیشگیری کند.
ایشان سپس با اشاره به اینکه متأسفانه روستای کاج با وجود روستای گردشگری بودن از زیرساخت های گردشگری برخوردار نیست، اظهار داشت: باتوجه به مقاوم سازی ۷۰ درصد مساکن روستای کاج و پرداخت وام های مقاوم سازی توسط بنیاد مسکن به مساکن روستایی هم اکنون از سال ۸۱ تا حالا از ۳۷۵ مسکن روستایی کاج تعداد ۲۷۰ واحد مقاوم سازی شده و اکثریت منازل قدیمی بواسطه مقاوم سازی توسط مالکان خود تخریب شده اند و در این رابطه کاج فاقد خانه بوم گردی است و باید پیش از هر گونه مقاوم سازی باتوجه به گردشگری بودن روستا نسبت به حفظ بافت روستا توسط بنیاد مسکن توجه لازم می شد.
وی با تاکید بر این که تقویت زیرساخت های گردشگری در روستا از نقش مؤثری در ماندگاری و اقامت گردشگران در روستا برخوردار بوده و صنعت سبز گردشگری روستا را رونق می بخشد، اظهار نمود: نبود بازاچه محلی در روستا از دیگر مشکلات اهالی کاج به حساب می آید که به دلیل این فقدان هنرمندان کاجی مکانی برای عرضه هنرهای خود برای بازدید و فروش محصولات خود در روستا با ورود گردشگران را ندارند و بدون شک تسریع در روند سایت کارگاهی کاج می تواند این معضل روستا را مرتفع کند.
حجاری مکان در ادامه با اشاره به این که تا حالا بهسازی روستا در دو فاز انجام شده و برای اجرای فاز سوم بهسازی بنیاد مسکن قول هایی داده است، اضافه کرد: برای اجرای فاز سوم بهسازی جدول گذاری طرح توسط دهیاری و آسفالت و زیرسازی طرح توسط بنیاد مسکن انجام خواهد گرفت ضمن این که انجام فاز سوم بهسازی روستای کاج بصورت تقریبی به اعتباری افزون بر یک میلیارد تومان نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه سال قبل بیش از ۸۰ میلیون تومان از محل اعتبارات دهیاری ها در کاج کار عمرانی انجام گرفت، تصریح کرد: هم اکنون ۸۰ درصد لوله های آب آشامیدنی روستا فرسوده بوده و نیازمند تعویض هستند و در این رابطه توجه ویژه مسئولان شهرستان را می طلبد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رزن هم در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه شهرستان رزن دارای جنگل طبیعی نیست، اشاره کرد: هم اکنون شهرستان رزن در دو بخش رزن و قروه درگزین دارای ۵۰۰ هکتار جنگل دستکاشت بوده که از این میزان جنگل های دستکاشت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار به بادام دیم و مابقی به درختان غیرمثمر اختصاص دارد.
ناصر محققی با اشاره به این که در سال قبل در بخش قروه درگزین ۱۲۰ هکتار و در سال ۹۸ میزان ۱۵۰ هکتار جنگل کاری صورت گرفته است، اظهار داشت: هم اکنون سه کارگاه چوب بری فاقد مجوز در شهرستان رزن دارای فعالیت بوده که پیگیر ستاندن مجوز خود هستند و کارشناسان منابع طبیعی شهرستان برای مجوز برداشت و حمل چوب بازدیدهای لازم از این واحدها را انجام می دهد.
وی اشاره کرد: حاشیه رودخانه ها جزء مستثنیات اراضی منابع ملی نبوده و در همین رابطه برخی اهالی روستا نسبت به قطع بی رویه درختان خودرو در حاشیه رودخانه ها اقدام می کردند که برای جلوگیری از این اقدام هشدارهای لازم به این افراد داده شد.
محققی اشاره کرد: حاشیه رودخانه ها جزء مستثنیات اراضی منابع ملی نبوده و در همین رابطه برخی اهالی روستا نسبت به قطع بی رویه درختان خودرو در حاشیه رودخانه ها اقدام می کردند که برای جلوگیری از این اقدام هشدارهای لازم به این افراد داده شد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رزن تصریح کرد: برای قطع درختان در صورت باغی بودن درختان برای تأییدیه افراد باید به جهادکشاورزی شهرستان مراجعه نموده و هماهنگی های لازم را به عمل آوردند.
وی در ارتباط با اشتغال تعدادی از روستاهای شهرستان به هنر خراطی تصریح کرد: این کارگاه ها اغلب مواد اولیه خودرا از کارگاه های چوب منطقه تامین می کنند و خوشبختانه مشکلی در ارتباط با این روستاها نداریم.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رزن در آخر روشنایی معابر، عدم آنتن دهی همراه اول را از دیگر مشکلات روستای کاج برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه روستای کاج از امکانات لازم آب، برق، گاز و اینترنت برخوردار بوده و در این رابطه مشکلی ندارد.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، راه اندازی سایت کارگاهی روستا، زراعت چوب، بیمه افراد فاقد بیمه روستا، آموزش های به روز در حوزه بازاریابی و تبلیغات و تولید به روز هنر فوق مطابق با پسند بازار، توسعه زیرساخت های گردشگری، ایجاد بازارچه محلی، راه اندازی خانه های بوم گردی، پرداخت تسهیلات ارزان با ضمانت های آسان و توجه به اثر باستانی تخت خلیل روستا از مواردی است که در این روستا نیازمند توجه است.
در آخر این که روستای کاج بعنوان روستای گردشگری بدون بیکار می تواند برای روستاهای دیگر سطح کشور نمونه و الگویی واضح و بارز باشد که باید این روستای را با ظرفیت رسانه ها به نحو گسترده تری معرفی نمود ضمن این که نیاز است مسئولان نیز پاشنه کشیده برای حل مشکلات این روستای گردشگری بدون بیکار همت کنند.
منبع:

1400/03/31
22:57:15
5.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲