BonAir
بن ایر

مصالح بومی استانداردسازی می شود

مصالح بومی استانداردسازی می شود

بن ایر: مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی از استانداردسازی مصالح بومی آگاهی داد.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، سید هادی احمدی روئینی یان کرد: استانداردسازی مصالح بومی برمبنای فعالیتی چندجانبه توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحال پیگیری است. مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی اضافه کرد: با توجه به این که اوج مهندسی و هنر را در استفاده از برخی مصالح نظیر خشت و سنگ در تاریخ داشتیم باید از این دانش گذشتگان استفاده بیشتری شود.
او اظهار داشت: علم نظام مهندسی ساختمان کشور یک علم وارداتی است و بدون توجه به مصالح بومی، مصالحی مانند بتن، آهن و مصالح وارداتی را مبنای کار گرفته است.
احمدی روئینی افزود: بر این اساس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برمبنای رسالتی که داشته به دنبال این بود که استفاده از مصالح را استانداردسازی کند.
او اظهار داشت: برای تحقق موضوع استانداردسازی مصالح به استناد قانونی که سال ۱۳۹۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید، ایجاد نظام فنی اجرائی مرمت که نظامی مستقل از نظام مهندسی ساختمان کشور است با همکاری دانشگاه شهید بهشتی شروع شد و این مهم تا اختتام امسال به مرحله تصویب می رسد.
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی اضافه کرد: برای استانداردسازی مصالح نیز قراردادی با مرکز تحقیقات ساختمان بسته شده که مصالح سنتی را استانداردسازی و مشخصات فنی مورد انتظار را اعلام کنند و این کار نیز در مراحل پایانی قرار دارد.


منبع:

1400/04/02
22:55:25
5.0 / 5
477
تگهای خبر: تاریخی , ساختمان , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳