BonAir
بن ایر

سیاه صاحب مدرسه می شود

سیاه صاحب مدرسه می شود

بن ایر: در شرایطی که نمایش های ایرانی بعنوان بخشی مهم از فرهنگ و هنر کشورمان مورد کم توجهی قرار گرفته اند، مدیر خانه هنر کاج از شکل گیری مدرسه ای با نام «مدرسه سیاه» آگاهی داد.


حسام الدین مختاری، در گفتگو با ایسنا از ایده شکل گیری این مدرسه گفت و توضیحاتی درباره آن ارائه کرد.
او توضیح داد که «مدرسه سیاه» مقرر است مکانی باشد برای آموزش، پژوهش و تولید نمایش های ایرانی که در شروع تمرکز آن بر شخصیت نمایشی «سیاه» بعنوان کارکتر ملی نمایش ایرانی است و در گام های بعدی، گونه هایِ دیگر نمایش ایرانی را هم مورد توجه قرار خواهد داد.
او درباره راه اندازی این مدرسه اظهار داشت: مدت ها به این فکر می کردیم که در زمینه آموزش نمایش های ایرانی حرکتی تازه و منحصر به فرد ایجاد نماییم. با همین نگاه، بر این مساله تامل کردیم که چه ظرفیت هایی در فرهنگ نمایشی ما وجود دارد که کمتر به آن توجه شده است و می تواند در رشد تئاتر ملی ما موثر باشد. بدین سبب بعد از رایزنی و مشورت با تعدادی از هنرمندان تئاتر که از سلائق فکری و اجرائی متفاوتی هم برخوردار بودند، ایده راه اندازی یک مدرسه شکل گرفت که می توان گفت نمونه آن در کشور وجود ندارد، مدرسه ای برای آموزش شیوه های اجرائی نمایش ایرانی که عموما فراموش شده اما دارای قابلیت های بی نظیری است که می تواند با تئاتر معاصر و مدرن پیوند برقرار کند. به همین دلیل موسسه کاج تصمیم گرفت با راه اندازی مدرسه ای تخصصی و تمرکز بر کارکتر «سیاه» گام نخست را برای آموزش و پرورش در این راستا بردارد و هنرجویان را با تکنیک های نمایش ایرانی و چگونگی توسعه و تحول ساختاری آن آشنا کند.او که جهت راه اندازی این مدرسه با هنرمندانی همچون محمد امیر یاراحمدی، حسین کیانی و افسانه ماهیان همکاری دارد، افزود: ماجرا از جایی آغاز شد که آقای کیانی پیشنهاد برگزاری کلاس های نمایش ایرانی را بیان نمود. در مشورت های بعدی با آقای یاراحمدی بعنوان مدیر فرهنگی مجموعه و خانم ماهیان بعنوان مشاور، به این نتیجه رسیدیم بجای برگزاری کلاس های آموزشی که این روزها در موسسات گوناگون، شکلی روتین و تکراری پیدا کرده است و عموما هم به خروجی خاصی منتج نمی گردد، اتفاقی تازه رقم بزنیم چونکه اکنون اغلب هنرجویان تنها امیدشان این است که با رفتن به یکی از این موسسات آموزشی، شاید فرصتی برای حضور در پروژه ای نمایشی یا تصویری به دست آورند که اگر چنین اتفاقی هم رخ بدهد، عموما زودگذر و غیرماندگار خواهد بود. بنا بر این تصمیم گرفتیم برای پیش گیری از تکرار چنین وضعیتی، مدرسه ای تاسیس نماییم که در آن زمینه های آموزش، تولید، اشتغال و پژوهش بطور همزمان ایجاد شود و در حد توان خود و با بهره بردن از تجربیات همکارانِ دیگر یکی از خلاءهای بسیار مهمی را که در آموزش تئاتر وجود دارد، جبران نماییم. برای اینکه متاسفانه هم اکنون نه فقط هیچ مکانی برای آموزش نمایش های ایرانی نداریم، بلکه حتی در دانشکده های هنری مان هم جایی برای آموزش اینگونه های نمایشی تعریف نشده و این شیوه های نمایشی کاملا مغفول مانده اند.
او اعلام ترکیب استادان این مدرسه را به زمانی دیگر موکول کرد ولی در عین حال توضیح داد: آموزش های این مدرسه با بهره بردن از افراد متخصص، حرفه ای و علمی کشور صورت خواهد گرفت. کسانی که هر یک در ژانرهای گوناگونی صاحب تجربه هستند و با تخصص های مختلفی که دارند، ترکیب آموزشی، علمی و
حرفه ای این مدرسه را شکل می دهند.
مدیر خانه هنر کاج در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به پژوهش در زمینه نمایش های ایرانی اشاره کرد: متاسفانه درباره نمایش های ایرانی پژوهش های زیادی انجام نشده است چونکه تحقیق و پژوهش، زمان گیر و هزینه بر است.
او در آخر خواهان همراهی همه نهادهای فرهنگی همچون شهرداری، میراث فرهنگی و گردشگری و نیز دیگر موسسات هنری شد و اظهار داشت: امیدوارم با این همراهی بتوانیم اتفاقات خوبی را هم برای نمایش های ایرانی بعنوان بخش مهمی از میراث ملی و فرهنگی کشورمان رقم بزنیم.
منبع:

1400/04/12
19:19:08
5.0 / 5
331
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , تولید , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵