BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

آب بازی كه آبروی گردشگری را در دیارآفتاب برد

آب بازی كه آبروی گردشگری را در دیارآفتاب برد

به گزارش بن ایر رفتار نامتعارفی که گردانندگان یک تور تفریحی در کاروان سرای دودهک دلیجان رقم زدند با اعتراض مردم و مسئولین منجر به پلمب این مجموعه تاریخی تفریحی شد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، ۱۱ تیرماه به بهانه جشن آب، عده ای از گردشگران و بازدیدکنندگان کاروان سرای دودهک دلیجان در حرکتی خارج از شئونات اسلامی با پوشش نامناسب و در فضای مختلط به بهانه آب بازی اتفاقات خارج از عرفی را در این مجموعه تاریخی و تفریحی رقم زدند که انتشار تصاویر این اقدام واکنش مردمی بسیاری را در دلیجان و استان مرکزی به دنبال داشت.
کاروان سرای دودهک دلیجان مدتی است که با همکاری بخش خصوصی مرمت و تبدیل به مرکز اقامتی شده است اما در شرایطی که شیوع کرونا خسارت های سنگینی به مجموعه های گردشگری وارد کرده است فقدان مدیریت و نظارت کافی اتفاقاتی را رقم می زند که تبعات فرهنگی و اقتصادی زیادی را به دنبال دارد.
گردشگران بدون در نظر داشتن هنجارهای اجتماعی و فرهنگی جلوه ای از مجموعه های تاریخی و فرهنگی می سازند که گویا این اماکن صرفا فضایی برای ولنگاری و خوش گذرانی های نامتعارف است.
از طرفی شهر دلیجان مانند خیلی از مناطق استان مرکزی اقلیمی گرم و خشک دارد و در شرایطی که کشور با بحران آب دست به گریبان است آب بازی چه توجیه عقلانی می تواند داشته باشد.

دستگاه قضائی با مسببین قاطعانه برخورد کند
نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این حرکت غیر اخلاقی و شنیع پذیرفتنی نیست و از دستگاه قضا خواستارم با مسببین این عمل برخورد قاطعانه انجام دهد.
وی افزود: ابتذال تا کجا باید برسد تا برخی هوشیار شوند، آنچه در واقعه شوم اخیر رخ داد حرمت شکنی بی سابقه بود که انتشار آن در فضای مجازی قلب ها را جریحه دار کرد.

سلیمی بیان نمود: از دادستان محترم درخواست دارم در مقابل این بی حرمتی اقدام قاطع و لازم انجام دهند، البته کوردلان بدانند دلیجان شهر سلحشوران است، این که عده ای بعنوان گردشگر تصور کنند می توانند در این شهر سفره افتضاح خویش را پهن کنند کور خوانده اند.
وی در انتها بیان نمود: شخص وزیر گردشگری که از منسوبان آقای روحانی است و استاندار مرکزی باید پاسخگوی این بی حرمتی و هتک صورت گرفته باشند.
اجازه تعرض به ارزشهای الهی و انسانی را نمی دهیم
از این رو رئیس کل دادگستری استان مرکزی نسبت به این اتفاق اعلام موضع جدی گرفت و اظهار داشت: دادگستری در برابر ناهنجاری ها و هنجارشکنی با قاطعیت انجام وظیفه خواهد نمود و در اتفاق هنجار شکن دلیجان هم اقدام قاطع قانونی معمول خواهد شد.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد ارزش های الهی و انسانی مورد خدشه و تعرض قرار بگیرد و حیثیت اجتماعی عامه شهروندان بزرگوار و متدین و ارزش گرای دلیجان زیر سوال برود.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی افزود: اساسا مردم شریف و متدین شهرستان هم از این اتفاق نگران و آزرده خاطرند ازاین رو لازم است متولیان و ناظران و مجریان توضیحات لازم ارائه نمایند و مشخص شود با چه مجوزی در شرایط حاد ویروسی مجوز تجمع داده شده است؟
موسوی اظهار داشت: همینطور مراکز تفریحی و فرهنگی و دارای سابقه تاریخی به چه فردی واگذار شده و صلاحیت مدیریت چنین مجموعه ای داشته است یا خیر که اساسا مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشند.

مدیریت کاروانسرای دودهک دلیجان بازداشت شد
به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در کنار واکنش رئیس کل دادگستری به این مورد دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دلیجان در برخورد قاطع بلافاصله بعد از وقایع رخ داده در کاروان سرای دودهک این کاروان سرا با دستور قضائی پلمب کرد و مدیر کاروان سرا هم به علت سهل انگاری در مدیریت این کاروان سرا بازداشت شد.
به گزارش بن ایر به نقل از مهر با پیگیری انجام شده از اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، معاون گردشگری این اداره کل اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته از دفتر گردشگری طلوع تهران شکایتی تنظیم و مجوز آن لغو شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی دلیجان برکنار شد
وی افزود: همینطور رئیس اداره میراث فرهنگی دلیجان به علت قصور در نظارت و بازرسی از تأسیسات گردشگری از کار برکنار و عزل شد.
حسینی اظهار داشت: بعد از این اتفاق مکاتبات لازم با تمام دفاتر گردشگری به منظور رعایت شئونات اسلامی و پیشگیری از هرگونه ناهنجاری اخلاقی صورت گرفت.
به گزارش بن ایر به نقل از مهر، ماجرای اخیر کاروانسرای دودهک دلیجان علاوه بر اخطار به دست اندرکاران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری زنگ خطری است برای مسؤلان اجرایی و متولیان فرهنگی در استان مرکزی چون که مجموعه هایی از این دست در استان مرکزی بسیارند همچون منطقه گردشگری دره گردو در اراک که نیازهای زیرساختی و فرهنگی بسیاری دارد و چشم به راه همت و تدبیر هستند.

1400/04/17
13:07:24
5.0 / 5
264
تگهای خبر: تاریخی , دستگاه , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳