BonAir
بن ایر

استاندار یزد تاكید كرد:

ثبت جهانی، فرصتی برای رونق اقتصادی و توسعه گردشگری یزد

ثبت جهانی، فرصتی برای رونق اقتصادی و توسعه گردشگری یزد

به گزارش بن ایر یزد استاندار یزد رونق اقتصادی بر بستر بافت تاریخی و توسعه گردشگری و صنایع دستی را از فرصت های ثبت جهانی بافت تاریخی یزد دانست و اظهار داشت: این بستر آماده می تواند بخشی از مشکل اشتغال جوانان یزدی خصوصا فارغ التحصیلان را با رونق اقتصادی برطرف کند.


«محمدعلی طالبی» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، ضمن تبریک سالگرد ثبت یزد در لیست آثار جهانی یونسکو اظهار نمود: در چنین روزی جهان به احترام میراث تاریخی یزد ایستاد و پهنه گسترده بافت تاریخی یزد در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید و ایران به داشتن چنین جایگاهی در سطح جهان، بالید.
وی ضمن اشاره به اینکه یزد میراث فرهنگ و تمدن مردم این دیار در طول تاریخ است، اظهار داشت: ثبت جهانی یزد یکی از دستاوردهای مهم این دیار کویری در خلال دهه گذشته محسوب می‎شود که چشم اندازی متکی به توسعه پایدار را به روی یزد گشود.
استاندار یزد ضمن اشاره به رشد شاخصهای مختلف خاطرنشان کرد: بعد از ثبت جهانی یزد شاهد رشد سرمایه گذاری در صنعت توریسم و رونق کسب و کارهای وابسته خصوصا صنایع دستی بودیم علاوه بر آن، افزایش تخت های اقامتی به بیشتر از دوبرابر، رونق انواع گردشگری و تنوع بخشی در این عرصه، توسعه سایر زیرساخت ها و افتتاح طرح های مختلف گردشگری در یزد خصوصا در دولت دوازدهم از دستاوردهای ثبت جهانی برای این استان بوده است.
وی با بیان اینکه توسعه پایدار شهری و تعامل بین دستگاهی و محول شدن مسئولیت در برابر این میراث جهانی هم به دنبال ثبت جهانی یزد اتفاق افتاد، اظهار داشت: امروز همه دستگاه ها دارای تعاملی نسبت به این میراث پرارزش هستند که البته هنوز به فرصت بیشتری برای تبیین مسئولیت ها و انجام کامل آنها نیاز دارند اما آنچه مسلم است، چشم انداز توسعه یزد بر پایه حفظ بافت تاریخی و این میراث جهانی است.
طالبی رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال بر بستر بافت تاریخی و توسعه گردشگری و صنایع دستی را از فرصت های ثبت جهانی دانست و اظهار داشت: این بستر آماده می تواند بخشی از مشکل اشتغال جوانان یزدی خصوصا فارغ التحصیلان را با رونق اقتصادی برطرف کند و فرصتی پیش روی آینده یزد باشد.
استاندار یزد با بیان اینکه حفظ فرهنگ اصیل مردم یزد باید مورد توجه جدی و از برنامه های استان باشد، اظهار داشت: این فرصت در صورتیکه به درستی مدیریت نشود می تواند تهدیدی برای یزد باشد بنابراین باید با جدیت ظرفیت های ثبت جهانی یزد را به فرصتی اقتصادی و فرهنگی تبدیل کرد.
وی در انتها تصریح کرد: ثبت جهانی یزد فرصتی بود که با اهتمام افراد زیادی در اختیار یزد قرار گرفته و باید از آن حداکثر بهره برداری را داشته باشیم و نگذاریم با سهل انگاری و کوتاهی هایمان، یزد هیچگاه مزه تلخ خروج از لیست جهانی یونسکو را تجربه کند.
منبع:

1400/04/19
19:04:56
5.0 / 5
333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳