BonAir
بن ایر

جشن تیرگان یزد آیینی آمیخته با خشكسالی و آرش كمانگیر

جشن تیرگان یزد آیینی آمیخته با خشكسالی و آرش كمانگیر

یزد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در مورد جشن تیرگان اظهار داشت: جشن تیرگان یزد که همراه با آیین خاصی گرامی داشته می شود، افسانه هایی مربوط به آرش کمانگیر و خشکسالی دارد.


«سیدمطصطفی فاطمی» در نشست آنلاین با یونسکو که درباب جشن تیرگان برگزار شد، با اشاره به اینکه یزد شرایط متفاوتی به سبب همزیستی مسلمانان، زرتشتیان و یهودیان دارد، اظهار نمود: به همین دلیل، مراسم ها و آیین ها در یزد با شکوه خاصی برگزار می گردد و زندگی در تاریخ و روایت و افسانه، جذابیت و همگرایی خوبی در میان اقوام مختلف این شهر دارد.
وی با اشاره به برگزاری مراسم های عزاداری تاسوعا و عاشورا با حضور زرتشتیان، افزود: همین طور آیین ها و جشن های ایرانی همچون جشن های شکرگزاری برداشت محصول مربوط به مهر و مرتبط به جشن مهرگان، جشن نوروز، مراسمهای شب یلدا و همین طور آیین هایی مانند جشن تیرگان در جای جای استان همچون مراسم های عزاداری محرم با حضور اقوام مختلف برگزار می گردد.
وی ادامه داد: در جشن تیرگان یزد، آیین خاصی وجود دارد و افسانه های این جشن، یکی مربوط به آرش کمانگیر و دیگری مربوط به خشکسالی است.
فاطمی درباب این آیین و افسانه های مربوط به آن اشاره کرد: روایتی که در یزد مشهود است، مربوط به جشن و شکرگزاری بارش باران در دهم تیرماه بعد از هفت سال خشکسالی در زمان پادشاهی فیروز است که مردم یزد به مناسبت این باران، جشن و شادی کردند و در شادی باران به هم آب می پاشیدند.
وی افزود: یک روز پیش از جشن تیرگان، در روز نهم تیرماه آیین بافت دستبند تیرگان متشکل از هفت رنگ رنگین کمان و هفت نخ برگزار می‎شود که نشانه رنگین کمان و از سویی نشانه تیر آرش کمانگیر است که در روز ایزدباران به دست خانواده بسته می شود و مراسم هایی جَشَن‎خوانی (نیایش همگانی) و در کنار آن مراسم چک و دوله که همان جشن کوزه است، برگزار می گردد.
وی درباب مراسم جشن کوزه نیز اظهار داشت: همه افراد، اسامی خودرا درون کوزه یا دولچه می اندازند و بزرگان خانواده شعرهایی را خوانده و اسم هر فرد که از کوزه بیرون بیاید، شعر برای وی شمرده می شود، البته این آیین تغییر کرده و بجای اسامی، اشعار را درون کوزه گذاشته و هر فرد شعر خودرا بیرون می آورد.
فاطمی در مورد مراسم دوم ایین تیرگان اشاره کرد: مراسم دوم که مربوط به ۱۹ تیرماه است، مراسمی است که دستبند باز شده و به باد سپرده می شود که عموما این اقدام را در کنار بادگیرها، پشت بام ها و سایر موارد رها می کنند و به باد می سپارند که این ۹ روز به میزان روزشماری است که تیر آرش کمانگیر حرکت کرده و به کمک باد، مرز ایران و توران را مشخص می کند.
وی با اشاره به اینکه جشن های مختلفی در یزد برگزار می شود، اشاره کرد: این ایین مربوط به ادیان و افراد گوناگون است و این تنوع جذابیت های خاص خودرا دارد و ایین های متفاوتی را در طول تاریخ شکل گرفته و نمود پیدا کرده است.
این مسئول اضافه کرد: بیشتر این محل، محل هایی که جوی آب دارد، کنار آنها این مراسم برگزار می‎شود بطور مثال در کنار محله قاسم آباد جوی آبی بود که این مراسم در آنجا هم برگزار میشد.
وی با اشاره به اینکه روستاهای سراسر یزد و تمام محلات مانند قاسم آباد، رحمت آباد، کوچه بیوک، نرسی آباد، اهرستان، اله آباد زارچ و دیگر استانها پاس داشته می شود.
فاطمی با اشاره به اینکه کرونا منجر به محدودیت در برگزاری این آیین شده است، اظهار داشت: به سبب کرونا این مراسم با محدودیت برگزار شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان در آخر اشاره کرد: مراسم روز باد، امروز هم برگزار می گردد اما برخی آنرا به آب می سپارند.1400/04/22
21:21:30
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲