BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

گزارش وزیر میراث به رییس جمهور منتخب

گزارش وزیر میراث به رییس جمهور منتخب

بن ایر: دیدار وزیر میراث فرهنگی با رییس جمهور منتخب، ارائه گزارش عملکردهای وزارت میراث فرهنگی، تامین اعتبار بیمه هنرمندان صنایع دستی همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: این هفته نشست مجازی فعالان گردشگری در استان خوزستان پیرو مسئله نابودی میراث ناملموس این استان بر اثر خشکسالی تالاب هورالعظیم بود. بااینکه این جلسه درباره معرفی میراث ناملموس، آئین ها و فرهنگ های در رابطه با قوم عرب استان خوزستان بود، اما بیشتر به مباحث خشکسالی هورالعظیم و حقابه این تالاب پرداخت.
در این جلسه «شیخ باسم حمادی» یکی از فعالان گردشگری عرب خوزستان که سال ها در نمایشگاه های مختلف تلاش نموده تا آئین قوم عرب در خوزستان معرفی شود، با اظهار تأسف از برخی سیاست ها درباره قطع حقابه هورالعظیم و رودخانه های دیگر، سدسازی ها و طرح هایی مانند انتقال آب کارون اظهار داشت: بطور قطع این بی آبی روی فرهنگ و محیط زیست ما تأثیر می گذارد. ما موسیقی خودرا از آب می گیریم. ساز ما از نی ایجاد می شود. حتی اقامتگاه هایی که به «مضیف» معروف است، از نی تالاب ایجاد می شود. وقتی هورالعظیم خشک باشد، دیگر نی برای ساختن آنها نیست. ما حقابه هور را می خواهیم.
این هفته همین طور از دفتر برنامه ریزی و آموزش گردشگری خبر رسید که جشنواره کارآفرینان برتر، فرصتی را برای افراد خلاق و کارآفرینان حوزه گردشگری به وجود آورده تا با شرکت در آن به عرصه رقابت بپردازند. این جشنواره از اول تیر شروع شده و تا دهم مرداد ادامه دارد.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی نیز این هفته از شروع پروسه بیمه ۲۳۳۲ صنعتگر صنایع دستی و هنرمند از اول مرداد ۱۴۰۰ آگاهی داد و اظهار داشت: در سال ۸۸ قانون بیمه قالیبافان و صنعتگران صنایع دستی به تصویب مجلس رسید که برمبنای آن، دولت باید آنها را بیمه می کرد. از سال ۹۳ تا ۹۷ متأسفانه این مساله متوقف بود. در سال ۹۷ باردیگر با تامین اعتباری، این روند انجام شد. در سال ۹۹ هم با تامین اعتبار لازم، شرایط تمدید بیمه این صنعتگران برقرار شد تا این که برای نیمه اول سال جاری با تامین اعتبار لازم، ۲۳۳۲ نفر صنعتگر جدید شناسایی شدند که با همکاری سازمان تامین اجتماعی در مراحل احراز شرایط هستند، امیدواریم از اول مرداد تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
این هفته علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی نشستی را با معاونت های خود در این وزارتخانه داشت که به بررسی عملکرد هر وزارت پرداخت و گزارش آنرا به رییس جمهور منتخب ارائه داد.
در نشستی که مونسان با معاونت توسعه مدیریت و منابع داشت، اعلام نمود: در یک سال و نیم گذشته داده های مربوط به گردشگری جمع آوری و وارد فاز اجرائی شده ایم که تا اختتام امسال حساب های اقماری ارائه و نقش گردشگری در اقتصاد کشور مشخص خواهد شد.
وی به تزریق ۷، ۰۰۰ میلیارد تومان به حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: در طول این مدت توانستیم ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان از محل اشتغال روستایی، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات کرونا و ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان از سایر منابع و بانک ها به این دو حوزه تزریق نماییم.
این هفته همین طور جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی انجام شد و در آن ۳۳ اثر تاریخی و فرهنگی غیرمنقول از استانهای آذربایجان شرقی و تهران واجد ارزش ثبت شناخته شده است. یکی از این آثار، ساختمان خانه موزه بتهوون، سینما آسیا و مسجد الغدیر میرداماد تهران است.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در جلسه ای که در وزارت میراث فرهنگی برگزار شده بود، اعلام نمود: ۲۷ هزار نفر در سه ماهه نخست امسال در قالب گردشگری سلامت با رعایت پروتکلهای بهداشتی به ایران سفر کردند.
وی از تهیه منشور حقوق توریست آگاهی داد و اظهار داشت: بوسیله معاونت حقوقی ریاست جمهوری، این منشور کامل شده است.
این هفته همین طور وزیر میراث فرهنگی با آیت الله رئیسی رییس جمهور منتخب ملاقات و گفتگو داشت.
در این دیدار ابراهیم رئیسی اظهار داشت: یکی از مزایای گردشگری علاوه بر بازدید، آشنایی مردم با فرهنگ کشورمان است. باید با تسریع واکسیناسیون کرونا، زمینه رونق بیش از پیش کارهای گردشگری برقرار شود.


منبع:

1400/04/26
09:49:15
5.0 / 5
513
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳