BonAir
بن ایر

بررسی اعزام زائرین ایرانی به عراق

بررسی اعزام زائرین ایرانی به عراق

به گزارش بن ایر شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، وضعیت اعزام زائرین ایرانی به عتبات عالیات عراق بخصوص در اربعین حسینی را بررسی کرد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، بعد از رایزنی های وزارت امور خارجه و مقامات سازمان حج و زیارت با وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق، برای ازسرگیری اعزام محدود زائرین ایرانی به عتبات عالیات در هفته های گذشته، شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل و گزارش رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت بعد از سفر به عراق، درباره وضعیت اعزام زائرین به عتبات بخصوص در اربعین حسینی بررسی گردید.
معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت اخیرا از موافقت ستاد ملی کرونا برای برقراری سفر هوایی به عتبات عالیات عراق خبر داده، هرچند این ستاد تابحال موضع رسمی یا واکنشی در اینباره نشان نداده است. سفیر ایران در عراق، معاون سازمان حج و زیارت، نماینده این سازمان در عراق و رایزن فرهنگی ایران هم دیداری با وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق داشته اند و پیش نویس یادداشت تفاهم اعزام کاروان های زیارتی به طرف عراقی تحویل داده شده است.
قبل از آن هم، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از سفری که در خردادماه به بغداد داشت، از توافق های اولیه با این کشور برای ازسرگیری اعزام زائرین ایرانی به صورت محدود و با رعایت پروتکلهای بهداشتی اطلاع داده بود.
حجت الاسلام والمسلمین رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت هم در شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه و سازمان حج، مذاکرات اخیر با طرف های عراقی را با هدف ازسرگیری اعزام محدود کاروان های زیارتی به عتبات عالیات ذکر کرد و از امضای تفاهمنامه بین مسؤولان حوزه گردشگری عراق و سازمان حج و زیارت ایران در هفته های آینده اطلاع داد.
علی رضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ هم اظهار داشت: تیم های کارشناسی دو طرف آخرین مشورت ها و رایزنی ها را درمورد مفاد این تفاهمنامه در تهران انجام خواهند داد.
حجت الاسلام والمسلمین احمدی ـ مسؤول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ـ در ادامه این شورا به هماهنگی ها و اقدامات انجام شده در داخل کشور درباره مراسم اربعین، اشاره نمود و اضافه کرد: تعامل و هماهنگی با گروه های فعال در عراق صورت گرفته و در این ارتباط در ایام آینده میزبان سه گروه از سوی های عراقی برای برگزاری جلسات مشترک و تعامل بیشتر خواهیم بود.
او با بیان اینکه در سالهای گذشته ۳۰۰ موکب مشترک تشکیل شده و به زائرین اربعین حسینی خدمات عرضه کرده اند، اظهار داشت: افزایش تعداد موکب های مشترک ایرانی و عراقی مهم می باشد. در اربعین سال ۹۸ بیشتر از یک میلیون زائر ایرانی در منازل عراقی ها اسکان داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ هم درباره مناسک حج تمتع سخن گفت و نسبت به حضور نداشتن زائرین ایرانی در این مراسم، با وجود پیگری های صورت گرفته از کشور میزبان ابراز تاسف کرد.1400/04/30
23:08:19
5.0 / 5
170
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵