BonAir
بن ایر

مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی:

آغاز مرمت و بازسازی گذر چهارسوق بازار تاریخی اراك

آغاز مرمت و بازسازی گذر چهارسوق بازار تاریخی اراك

بن ایر: مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از شروع مرمت گذر چهار سوق و سرای نقشینه بازار تاریخی اراک آگاهی داد.به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان اظهار داشت: مجموعه بازار تاریخی اراک دارای ۲۰ سرا و تیمچه بافرم و پلانی متفاوت و خاص در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد راه اندازی شده است و یکی از زیباترین بازارهای ایران شمرده می شود.
وی اظهار نمود: بازار تاریخی اراک، یکی از با اهمیت ترین جاذبه های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و باارزش شهر اراک بشمار می رود که بعد از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک شمرده می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به مرمت و بازسازی نقاط حادثه خیز و خطرآفرین بازار تاریخی اراک، رقم اعتبار اختصاص یافته به این بخش از مرمت را حدود ۵ میلیاردریال عنوان نمود و اضافه کرد: این عملیات مرمتی در پی قرارداد با پیمانکار آغاز شد.
مرزبان اضافه کرد: این عملیات شامل: مرمت بام و مرمت طاق لطمه دیده سرای نقشینه و همین طور اجرای پوشش بام و عایق رطوبتی در گذر چهارسوق بازار تاریخی اراک است.
وی بیان کرد: امسال مرمت نقاط حادثه خیز و خطرآفرین خصوصاً مرمت طاق های لطمه دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه ها در دستور کار قرار دارد و تعدادی از سراها و تیمچه های بازار تاریخی اراک نیز نظیر سرای نو (راستین) با بیان آمادگی مالکین و کسبه بصورت مشارکتی با میراث فرهنگی به زودی مرمت و بازسازی خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی تاکید کرد: این مجموعه تاریخی در طول زمان گرفتار لطمه هایی شده است که مرمت آن ضرورت دارد. به همین دلیل سال قبل موضوع طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و قسمتی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد.


منبع:

1400/05/02
22:34:55
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵