BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی

پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی

بن ایر: پیشنهاد معرفی ضرغامی برای وزارت میراث فرهنگی، ماجرای تله کابین دریایی، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و ممنوعیت دفاتر گردشگری برای مهاجرفرستی خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته گزینه صندلی وزارت میراث فرهنگی از طرف رییس جمهور منتخب پیشنهاد داده شد. با وجود این که علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه مجلس شنبه جلسه علنی خواهد داشت، اظهار داشت: پیش بینی می نماییم که دولت فهرست اعضای کابینه سیزدهم را روز شنبه به مجلس ارسال نماید. اما محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی اسامی پیشنهادی کابینه سیزدهم به مجلس شورای اسلامی را اعلام نمود. در این لیست نام عزت الله ضرغامی بعنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آورده شده است. هر چند این لیست پیشنهادی است و باید شنبه اعلام وصول شده و در صحن مجلس نیز به رأی گذاشته شود اما این گزینه برای وزارت نشان میدهد باز هم مقرر است فردی در وزارت میراث فرهنگی قرار گیرد که احتمال حضورش در وزارتخانه های دیگر وجود نداشت مانند ضرغامی که شنیده شده بود در وزارت فرهنگ و ارشاد می نشیند. سید عزت الله ضرغامی که به مدت ده سال تا سال ۹۳ ریاست سازمان صد و سیما را بر عهده داشت، بعنوان عضو شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کند. ضرغامی بعد از اتمام دوره مسئولیتش در رسانه ملی در فضای مجازی به شکل گسترده حضور فعالی در توئیتر اینستاگرام و تلگرام داشته و دارد. او جریان ساز این حوزه است و موضعگیری های وی درباره مخالفت با فیلترینگ اینستاگرام مورد توجه فعالان فضای مجازی قرار گرفت. ضرغامی در سال ۱۴۰۰ نامزدی خودرا برای ریاست جمهوری اعلام نمود اما در نهایت توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد. وی همین طور معاونت امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد، معاونت امور مجلس وزارت دفاع و معاونت امور مجلس استانهای سازمان صدا و سیما را نیز بر عهده داشته است. ضرغامی با آمدن به وزارت میراث فرهنگی بعنوان دومین وزیر این وزارتخانه جوان معرفی خواهد شد هم اکنون علی اصغر مونسان این مسئولیت را بر عهده دارد. تعلیق سایت های رزرو اماکن اقامتی این هفته تعلیق شرکت های مسافرتی که در سایت های خود مبادرت به تبلیغ اماکن بدون مجوز اقامتی کردند ادامه داشت بدین سان از روز ۱۸ مرداد تا کنون سه سایت به مدت یک ماه تعلیق شدند. به دنبال ابلاغ رأی کمیسیون نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی، آن دسته از دفاتری که در سایت های اینترنتی خود مبادرت به تبلیغ اماکن بدون مجوز گردشگری کرده اند، به مدت یک ماه تعلیق شدند. البته این دفاتر می توانند تا ۲۰ روز به این رأی بدوی اعتراض کنند. این سایت ها که به طور معمول از سایت های رزرو اماکن اقامتی مشهوری هستند، در طول این مدت توانسته اند اماکن اقامتی زیادی را اجاره بدهند. در آرای ابلاغ گردیده به آنها آمده که آنها باید نسبت به تطبیق وضعیت شرکت خود اقدام نمایند. همین طور برابر ماده ۱۹ بخشنامه موظف می باشند در زمان تعلیق از قبول تعهدات جدید خودداری کرده و طبق دستورالعمل های اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به تعهدات قبلی خود عمل کنند. در صورت عدم رعایت این ماده و عدم تطبیق وضعیت شرکت با بخشنامه، مراتب بعد از اختتام مدت تعلیق مجدد جهت لغو مجوز به کمیسیون فنی ارجاع می شود. قبل از این رأی به این شرکت ها، تذکر و اخطار داده شده بود.
بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در ۵ استان منتخب در این هفته معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ از تاریخ ۶ لغایت ۱۱ مهرماه سال جاری در ۵ استان منتخب بعنوان نمایندگان مسیرهای جدید و سنتی گردشگری کشور انجام می شود. ولی تیموری با اشاره به این خبر اظهار داشت: باتوجه به برنامه ریزی بعمل آمده و استقبال ادارات کل استانی جهت برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰، این مساله در دومین نشست شورای سیاست گذاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری مطرح و با میزبانی استانهای منتخب موافقت شد. او اضافه کرد: بنا بر این تصمیم استان اردبیل در روز ششم مهر، استانهای کردستان و کرمانشاه بصورت مشترک در منطقه اورامانات (هورامان) در هشتم مهر، استان کرمان در دهم مهر و استان فارس در یازدهم مهر ماه سال جاری میزبان مهم ترین رویداد صنعت گردشگری کشور هستند. معاون گردشگری در تشریح سیاست ها و برنامه های مورد نظر برای روز جهانی گردشگری اظهار نمود: طبق رویکرد سالهای اخیر، وزارت گردشگری در تلاش بوده است تا با بهره گیری از رویدادهای مهمی همچون روز جهانی گردشگری در امتداد معرفی مناطق کمتر شناخته شده و یا جلب توجه مقامات محلی و مردم برای اهمیت دادن به مقوله گردشگری در برنامه ریزی های استان و یا شهر خاصی اقدام نماید. نمایشگاه ملی صنایع دستی از ۱ تا ۷ شهریور برگزار می شود غیر از برنامه روز جهانی گردشگری که مهر ماه برگزار می گردد وعده دیگری نیز داده شده که آن هم برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بود. در این زمینه، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی از برنامه ریزی ها برای برگزاری سی وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی از یک تا هفت شهریور در صورت شرایط مناسب از نظر شیوع ویروس آگاهی داد.
خشایار نیکزادفر با بیان این خبر اضافه کرد: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده مقرر است این نمایشگاه در تاریخ مورد اشاره برگزار شود، اما باتوجه به تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا درباب برگزار نشدن نمایشگاه در وضعیت قرمز کرونائی، در صورت تداوم وضعیت قرمز، برگزاری این نمایشگاه به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی با بیان اینکه، دستورات و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باید بصورت دقیق اجرا شود، افزود: ما پیرو تصمیمات و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و در صورتیکه وضعیت قرمز کرونائی در تاریخ زمان برگزاری نمایشگاه ادامه داشته باشد، نمایشگاه در زمان دیگری انجام خواهد شد.
وعده تکراری تله کابین دریایی بین هرمز و بندرعباس! راه دریایی بندرعباس تا جزیره هرمز با شناورهایی که درحال تردد هستند ۴۰ دقیقه است. راهی که گاهی اوقات اگر دریا ناآرام باشد اهالی جزیره امکان تردد به سرزمین اصلی را از دست می دهند. از طرف دیگر جزیره گردشگری هرمز به جزیره ای تبدیل گشته که گردشگران آن و میزبانانشان رعایت میهمان و میهمان نوازی را نمی کنند و آنقدر شلوغ و بی سامان شده که هر کجا مثالی مقرر است زده شود و بیان کنند که جزیره ای به منطقه گردشگری تبدیل شد و مدیریت آن از دست رفت همین جزیره هرمز است. جزیره ای که هر کسی شعاری درباره آن می دهد این دفعه با شعار ایجاد تله کابین دریایی. مسیری که بدون هیچ کار کارشناسی تنها یک وعده سرخرمن است و اجرائی شدن آن به زیرساخت و از همه مهمتر به اعتبار برای اولویت دادن آن نیاز دارد اما شهر بندرعباس و جزیره هرمز آنقدر مشکلات دارند که هم اکنون ایجاد تله کابین برای طی این مسیر چندان در اولویت نباشد با این وجود هر مسئولی در استان هرمزگان این جمله را بیان می کند اخیراً نیز نامزد شهرداری بندرعباس باردیگر آنرا اعلام نمود شاید با این ترفند که طرح های هیجان انگیز، تحولی در گردشگری بندرعباس به وجود آورد. یکی از نامزدهای تصدی شهرداری بندرعباس، مدتی پیش در جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به این که باید به فکر توسعه دریا و ایجاد زیرساخت های تفریحی باشیم، اشاره کرد: جزیره هرمز در کنار بندرعباس است اما چرا به فکر راه اندازی یک تله کابین بین هرمز و بندرعباس نیستیم که علاوه بر جذابیت سبب ایجاد درآمد و حتی تسهیل در رفت و آمد می شود. آژانس های مسافرتی به خارج از کشور مهاجر اعزام نکنند این هفته معاون گردشگری در بخشنامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی استانها اعلام نمود: دفاتر خدمات مسافرتی نباید در زمینه اعزام مهاجر به خارج از کشور فعالیت کنند.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی استانها نوشت: «در راستای اجرای مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان وزارت کشور پیرامون کارهای غیرقانونی اعزام مهاجر به خارج از کشور، از آنجا که هم اکنون برمبنای مقررات موجود، پدیده مهاجرت خارج از وظایف و کارهای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگریست و نظر به وجود برخی خلاءهای قانونی و نظارتی و بروز مشکلات گوناگون و نیز ایجاد حساسیت در سطوح امنیتی و انتظامی کشور، لازم است دستور فرمائید موضوع به نحو شایسته به دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری تحت پوشش آن استان اطلاع رسانی شده تا از هرگونه اقدام مغایر و خارج از چارچوب موضوع فعالیت آنها اجتناب شود.
بدیهی است که مسئولیت پایش، کنترل و نظارت مستمر بر عملکرد فعالان حوزه خدمات تورگردانی بر عهده اداره کل استان است».


منبع:

1400/05/23
11:22:52
5.0 / 5
433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵