BonAir
بن ایر

تعطیلی هتل ها و دیگر محدودیت های سفر

تعطیلی هتل ها و دیگر محدودیت های سفر

بن ایر: به دنبال اعلام تعطیلی پنج روزه در کشور، ستاد ملی کرونا فقط فعالیت مشاغل «ضروری» را مجاز اعلام نموده است که برمبنای تازه ترین لیست منتشرشده، «مراکز اقامتی» از این گروه حذف شده و مجاز به فعالیت نیستند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به دنبال وضع بحرانی کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا برای مدیریت خیز پنجم بیماری کووید، از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا شنبه ۳۰ مردادماه را تعطیل و محدودیت های جدیدی را وضع کرد که علاوه بر محدودیت تردد بین استانی، فقط گروه شغلی یک اجازه فعالیت دارند. علاوه بر صنوف، تمام ادارات، سازمان ها و بانک ها نیز باید تعطیل شوند.
در آخرین لیست بروزرسانی شده‌ی اتاق اصناف که روز یکشنبه ۲۴ مردادماه انتشار یافته است، مراکز اقامتی (شامل هتل، متل، مهمانپذیر، پانسیون و مشاغل مشابه) از گروه مشاغل ضروری برای این دوره از تعطیلات حذف شده و در این پنج روز مجاز به فعالیت شناخته نشده اند. هرچند خیلی از مراکز اقامتی از این تصمیم ستاد کرونا ناآگاه بوده و گفته اند هنوز ابلاغیه ای در ارتباط با تعطیلی مراکز اقامتی دریافت نکرده اند.
تعطیلی موزه ها و سایت های تاریخی و گردشگری که از فروردین ماه شروع شده نیز همچنان ادامه خواهد داشت. موزه ها که بگفته مدیرکل موزه ها با دستور ستاد ملی کرونا از گروه سوم مشاغل به گروه دوم انتقال یافته اند، از ۱۸ فروردین ماه در شهرهای قرمز تعطیل شدند که اینک با تصمیم تازه ستاد ملی کرونا برای برقراری تعطیلی پنج روزه در کشور، موزه ها و اماکن گردشگری در تمام شهرها با هر سطح رنگ بندی تعطیل خواهند شد.
اما شرکت های حمل و نقل عمومی مسافر، شامل ریلی، هوایی و جاده ای که در گروه مشاغل ضروری قرار گرفته اند، طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در پنج روز تعطیلی مجاز به فعالیت هستند. در تعطیلی های گذشته، شرکت های خدمات مسافری مطابق این بند، خودرا جزو گروه مشاغل ضروری تلقی کرده و برای فروش بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس به فعالیت خود ادامه می دادند و بطور معمول نظارتی هم روی چگونگی فعالیت آنها در تعطیلات کرونائی نمی شد.
تعدادی از شرکت های حمل و نقل ریلی و هواپیمایی نیز بدون توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا، همزمان با بیان محدودیت های تردد، تبلیغات گسترده ای را با وعده جایزه و تخفیف، برای فروش بلیت قطار و هواپیما آغاز نموده اند و فروش بلیت هواپیما نیز در بعضی مسیرها برای تعطیلات پیش رو همزمان با اعمال محدودیت های تردد، افزوده شده است.
در مصوبه ستاد ملی کرونا صراحتا به توقف اجرای تورها و سفرهای گروهی اشاره نشده است، اما در همین مصوبات تاکید شده که محدودیت شدیدی در تردد وسایل نقلیه و خوردهای شخصی از ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۴ مرداد تا نیمه شب جمعه پنجم شهریورماه اعمال خواهد شد و نیروی انتظامی موظف شده با جدیت و قاطعیت نسبت به مسدود کردن ورودی و خروجی شهرها و جلوگیری از هرگونه تردد بین استانی اقدامات لازم را انجام دهد. فرماندار تهران نیز اعلام نموده ورودی و خروجی های تهران که در همه دوره ها بیشترین حجم مسافر خروجی را داشته، تا پنجم شهریورماه مسدود خواهد بود و تا آن روز هیچ نوع مجوزی برای تردد صادر نمی گردد.
هرچند گزارش ها حاکی از شروع سفرهای خودرویی قبل از اعمال محدودیت ترددها است. به نظر می آید در ستاد ملی کرونا برای مدیریت این شکل از سفرها که در تمام تعطیلی ها و محدودیت های ترددی گذشته سابقه و رواج داشته، راه حل و برنامه ای تدوین نشده و تنها به تعطیل کردن مراکز اقامتی، رستوران ها و مراکز توریستی و تفریحی اکتفا شده است که البته با تجربه‌ی تعطیلی های گذشته، به اجرای درست این محدودیت ها در این دوره نیز از طرف خیلی از نمایندگان مجلس، کادر درمان و کارشناسان تردید وارد شده است.
منبع:

1400/05/24
13:36:03
5.0 / 5
245
تگهای خبر: تاریخی , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳