BonAir
بن ایر

درخواست باستان شناسان برای حفظ میراث فرهنگی افغانستان

درخواست باستان شناسان برای حفظ میراث فرهنگی افغانستان

بن ایر: «از همه کنش گران نظامی، سیاسی و اجتماعی در تحولات اخیر در افغانستان می خواهیم مسئولانه و متعهدانه نسبت به حفظ میراث فرهنگی و تاریخی افغانستان تلاش نموده و از تکرار فجایعی مانند انفجار مجسمه های بودا در بامیان جلوگیری نمایند. میراث فرهنگی و تاریخی سرزمین افغانستان، حبل المتینِ اقوام تاجیک، هزاره، پشتون، ازبک، ایماق، ترکمن، بلوچ، براهویی، پامیری و دیگر اقوام آنست و محافظت ویژه از آن ضرورت دارد.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، انجمن علمی دیرینه شناسی ایران در اطلاعیه ای از همه دولت های همسایه و مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و کشور درخواست نمود تا مسئولانه برای جلوگیری از بحران انسانی و فرهنگی در افغانستان چاره ای بیندیشند تا علاوه بر عبور از بحرانِ جنگی فراگیر، میراث فرهنگی منطقه نیز حفظ شود.

در بیانیه انجمن علمی دیرینه شناسی ایران آمده است: «تحولات تلخ ماه های اخیر در افغانستان، نگرانی و اندوه خیلی از مردمان فرهنگ دوست و صلح طلب در سراسر جهان را باعث شده و بیش از آن، ایرانیان این همسایگان و دوستان دیرینه ملت افغان را در اندوه فرو برده است. امروز سرزمین افغانستان و ملّت ستمدیده افغان، بیش از هر زمان دیگری مورد حمله و آماج جنگی داخلی و فراگیر قرار گرفته اند که بازیگران داخلی و خارجی آن، ثمره ای جز ویرانی و بی خانمانی برایشان رقم نخواهند زد.

بازیگران این جنگ و خونریزی، خواه داخلی و خواه عناصر بیگانه، هر یک در پی منافع خود بوده و در این هرج و مرج، بیشترین خسران و ضرر به مردم ستمدیده افغانستان خواهد رسید. سرنوشت مردان و زنان و پسران و دختران پاک این سرزمین با رفتارهای غیرانسانی و غیراخلاقیِ قدرت طلبان گره خورده و شوربختانه بیم آن می رود که گنجینه غنی فرهنگ، هنر و ادب افغانستان نیز به تباهی کشیده شود.
انجمن علمی دیرینه شناسی ایران، هر گونه اقدامی که به تمامیت ارضی سرزمین افغانستان، هویت فرهنگی و شخصیت اجتماعی ملّت آن خدشه ای وارد کند و جان دختران و پسران، زنان و مردان بی گناه را به خطر بیندازد، محکوم می کند. همچنین، از همه کنشگران نظامی، سیاسی و اجتماعی در تحولات اخیر در این کشور می خواهد مسئولانه و متعهدانه نسبت به حفظ میراث فرهنگی و تاریخی افغانستان اهتمام ورزیده و از تکرار فجایعی مانند انفجار مجسمه های بودا در بامیان جلوگیری نمایند. میراث فرهنگی و تاریخی سرزمین افغانستان، حبل المتینِ اقوام تاجیک، هزاره، پشتون، ازبک، ایماق، ترکمن، بلوچ، براهویی، پامیری و دیگر اقوام آنست و محافظت ویژه از آن ضرورت دارد.

این میراث بهادار بشری علاوه بر اینکه در مقیاس منطقه ای متعلق به تمام کشورهای همسایه افغانستان در بُعد ملی و اسلامی است، در مقیاس جهانی قسمتی از میراث بشری در این بخش از کره خاکی است. بر این اساس انجمن علمی دیرینه شناسی ایران از همه دولت های همسایه و خصوصاً مسئولان جمهوری اسلامی ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می خواهد مسئولانه برای جلوگیری از بحران انسانی و فرهنگی در افغانستان چاره ای عاجل بیندیشند تا ضمن عبور از بحرانِ جنگی فراگیر و حفظ میراث فرهنگی آن، از رنج مردم افغان کاسته شود و صلح و امنیت منطقه در معرض تهدید قرار نگیرد.
همین طور از همه نهادهای بین المللی خصوصاً سازمان ملل درخواست می شود از رویکرد های یک جانبه گرایانه و سیاست های یک بام و دو هوا دوری گزیده و تدابیری را برای حل مسالمت آمیز مسأله افغانستان بیندیشند.

انجمن علمی دیرینه شناسی ایران امیدوار است با نظارت طرف های درگیر در منطقه و سازمان ملل، خصوصاً نهاد علمی و فرهنگی یونسکو، میراث فرهنگی آن از بناهای یادمانی تا اشیاء موزه ای به نحوی شایسته محافظت گردد و از دست غارتگران و چپاولگران داخلی و بین المللی در امان بماند.
تجربه داعش در ویرانی آثار ملّی و جهانی سوریه و عراق یادآور اقدامات تلخ و غیرقابل جبرانی است که نیاز به اقدامات هماهنگ خصوصاً از طرف دولت های منطقه، همدلی جهانی و منطقه ای دارد تا شاهد تکرار باردیگر آن در این بخش از حوزه فرهنگی جهانِ پارسی نباشیم. بازگشت صلح به سرزمینی با تمدّن و ریشه های فرهنگی مشترک با ایران با پشتوانه ای چندهزارساله و رفع مشکلات پیش آمده دور از دسترس نخواهد بود و ایمان داریم بهار افغانستان نیز فراخواهد رسید.»

منبع:

1400/05/26
21:05:21
5.0 / 5
194
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳