BonAir
بن ایر

ضرغامی:

گردشگری مذهبی و حلال مزیت نسبی ماست

گردشگری مذهبی و حلال مزیت نسبی ماست

به گزارش بن ایر وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت ملی ما است که باید برای ترویج و تبلیغ آن تلاش نماییم


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا عزت الله ضرغامی در جریان جلسه علنی نوبت بامداد امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح برنامه های خود برای تصدی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: حکایت لطمه های مدیریتی ما در بیشتر حوزه های مدیریتی کشور این است که به دنبال پاسخ های ساختاری و کلیشه ای برای جدی ترین مشکلات و مسائل جاری کشور هستیم ممکنست کارمان را راه بیندازد اما چون به آن عادت کرده ایم مردم دیگر آنرا از ما نمی پذیرند بلکه باید با اقدام تحولی ساختارهای پوسیده و ناکارآمد را کنار بزنیم.
وی در ادامه اظهار نمود: امیدوارم امروز با مجلس انقلابی که در مقایسه با دوره های گذشته جایگاه ویژه ای دارد و با تشکیل دولت مردمی و ضد فساد و قوه قضاییه هوشمند و آگاه بتوانیم از فرصت استثنایی پیش آمده استفاده نمائیم و گام های بلند و تحویلی برداریم. وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یک وزارتخانه بسیار مهمست که هر کدام از بخش های آن این ظرفیت را دارد که بصورت مستقل یک وزارتخانه باشد.
ضرغامی افزود: وظایف مهم فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای این وزارتخانه تعریف شده است، اما در بخش گردشگری خیلی از حوزه های مهم و اساسی کشور با آن در ارتباط هستند. دلیل آنکه این مسئولیت را پذیرفتم اول از همه تجربه مدیریتی و فرهنگی بود که داشته ام. در سوی دیگر بخش زیادی از مجموعه های این وزارتخانه قبلا در وزارت ارشاد بود و بنده با این حوزه ها آشنا هستم.
وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه اشاره کرد: خیلی از نهادهای مختلف کشور باید همراهی کنند تا با یک نگاه ملی و فرابخشی گام های تحولی در این عرصه برداشته شود. متاسفانه به سبب فقدان یک نگاه نظری و ایدئولوژیک که باید همه نیروهای فکری و مدیریتی را همراه کند گرفتار عقب ماندگی شده ایم. این وزارتخانه حالا محجور و مغفول مانده است. در صورتیکه یکی از بسترهای مهم برای صدور انقلاب و ارزش های اسلامی می باشد. نگاه بنده به اضلاع این مثلث مساوی است و هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارد بلکه هر سه بخش مکمل یکدیگر هستند.
ضرغامی در ادامه با اشاره به ارائه ی برنامه ۳۰ صفحه ای با در نظر گرفتن نقاط ضعف و قدرت به نمایندگان بیان کرد: پس از جلسات مختلفی که با نمایندگان و کارشناسان مختلف این حوزه داشتم باردیگر دو روز وقت گذاشتم و ۶۴ محور جدید و ۲۸ پیشنهاد تهیه کردم که آنرا نیز تقدیم نمایندگان می کنم.
وی در ادامه اشاره کرد: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت ملی ماست. در دوره ای که بی هویتی توسط رسانه های پرنفوذ ترویج و تبلیغ می شود جوان ایرانی باید با پیشینه تمدن خود آشنا شود. میراث فرهنگی ملموس ما شامل ۳۲ اثر باارزش و میراث فرهنگی ناملموس که به رفتارها، عادات و گویش جامعه بر می گردد شامل ۱۹۰۰ اثر ناملموس است. متاسفانه آن طور که شایسته و بایسته است در این عرصه گام برنداشته ایم. ما به آیات قرآنی در زمینه میراث فرهنگی توجهی نداشته ایم.
وی افزود: خداوند در قرآن کریم می گوید پس از آن که عذاب الهی قوم لوط را نابود کرد خرابه های آنرا برسر راه گذاشتیم تا کاروانیان عبور می کنند ببینند و عبرت بگیرند. میراث فرهنگی ما نیز باید در دسترس باشد. بنده در این عرصه با بهره گیری از تجربه رسانه های نوین این پیام را منتقل خواهم کرد. هر یک از میراث های چند هزار ساله ما چه قبل و چه پس از اسلام دارای پیام هایی هستند.
ضرغامی در ادامه اشاره کرد: اگر کاخ شاهان ایرانی را که از بین رفته اند ببینیم هم درس عبرت است و هم شکوه تاریخ ایران را نشان میدهد. متاسفانه در طول این سال ها میراث فرهنگی که می توانست عامل همبستگی و اتحاد ملی باشد تبدیل به یک جریان دوقطبی شده است. شهید مطهری در کتاب خود به خوبی هم افزایی این حوزه را دیده است. رهبر انقلاب دقیق ترین تعبیرها را در این عرصه دارد. هر یک از این آثار از تخت جمشید تا نقش رستم همه ارزش های این کشور هستند و ایجاد دوقطبی معنایی ندارد.
وی در ادامه اظهار نمود: گروهی که همراه رییس جمهور پیشین به ایتالیا رفته بودند شاهدند که آنها را برپای مجسمه سردار رومی خود برده اند اگر یک تصویر از نقش رستم نشان می دادند که در آن پادشاه رومی به پای داریوش اول افتاده و تقاضای عفو می کند عظمت ایران را به رخ آنها می کشیدند.
ضرغامی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس اظهار داشت: در ارتباط با جاذبه های مکمل پیشنهادم را دادم که با کمک شما باید این بخش از محجوریت درآید. یکی از راهبردهای این مساله گردشگری خانواده محور است که کاری که به کمک شما باید انجام دهیم جاذبه های تکمیلی است. بطورمثال بسیاری از مردم به مناطق گردشگری می روند اما کوچکترین خدمات مناسبی در آنجا وجود ندارد. یکی از راهبردهای من گردشگری خانواده محور است که آنرا گسترش خواهیم داد و در این راستا بخش خصوصی را تقویت می نماییم که این موضوعات را ساماندهی کند.
وی درباره بخش صنایع دستی اظهار داشت: از ۴۶۰ صنعت دستی که جهان دارد ۳۷۰ مورد آنرا در ایران داریم، اما به سبب مشکل بازاریابی، معرفی و فروش این بخش محجور مانده است و با کشورهای رقیب به سبب دلالی هایی که در این عرصه وجود دارد گرفتار مشکل شده ایم. همین طور فقدان برندسازی، عدم کاربردی بودن این صنایع سبب شده که جنبه تزیینی پیدا کرده و از سبد زندگی مردم حذف شده اند که ان شاءالله باتوجه به قانون فعلی که نقش مهمی در تقویت این صنعت دارد، تهیه مواد اولیه و تسهیل عرضه و تقویت تقاضا جزء برنامه های اصلی ماست.
وزیر پیشنهادی میراث در ارتباط با حوزه گردشگری بیان کرد: این حوزه صنعت پیشران است و خدمات گسترده ای را در کشور می دهد. ۴.۱۰ درصد تولید ناخالص جهانی مربوط به گردشگریست و از هر پنج شغل جدید مربوط به حوزه گردشگری می باشد که در این عرصه آمار ایران فاصله جدی دارد. صادرات نامرئی صفت خوبی برای این حوزه است که ربطی به تحریم هم ندارد اما جای تاسف است که از آن استفاده نمی نماییم. وقتی مزیت های رقابتی را در همسایه های خود مقایسه می نماییم شاهد می باشیم که حتی وقتی دلار در کشور ما بالا رفته اما تاثیر چندانی در صنعت گردشگری نداشته است.
وی اضافه کرد: کشورهایی مثل امارات، قطر، بحرین، رژیم اشغالگر صهیونیستی، اردن و... در رتبه بالاتری در این عرصه قرار دارند و فاصله زیادی با آنها داریم. بطورمثال اگر چاه نفتی بصورت مشترک در قطر داریم و فقط او برداشت کند در مقابل ما سرمایه از دست می دهیم ولی کسی متوجه نیست که باید سرمایه گردشگری را حفظ و حمایت نماییم.
ضرغامی اظهار داشت: سرمایه های گردشگری مانند سلامت، طبیعت گردی، کسب وکار، آموزشی، ورزشی، مذهبی و حلال همچون این موارد است، ما سواحل را داریم اما گردشگری دریایی ما صفر است.
وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی اشاره کرد: گردشگری مذهبی و حلال مزیت نسبی ما است که می توانیم در این رابطه به خوبی فعالیت نماییم اما حداقل زیرساخت ها را برای آن فراهم نکردیم. این حوزه تازه ترین حوزه برای همبستگی ملی، وحدت و انسجام ملی است که در این راستا ارتباط وثیقی با مناطق محروم خواهیم داشت. نگاه به این حوزه باید نگاه غیر سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ملی باشد و آحاد مردم را حول این سه بخش می توانیم همگرا نماییم.
ضرغامی در آخر با اعلان اینکه هر نوع نگاه سیاسی و قبیله ای باید کنار گذاشته شود، با این بیت شعر سخنانش را به انتها رساند که "باران که شدی مپرس که این خانه کیست، سقف حرم و مسجد و میخانه یکی است".
منبع:

1400/06/03
15:28:36
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳