BonAir
بن ایر

در دیدار ضرغامی و رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی مطرح شد

از معادله پیچیده عربستان تا واکسن

از معادله پیچیده عربستان تا واکسن

به گزارش بن ایر تسهیلات بانکی برای سفر، حل معادله پیچیده عربستان، لغو ویزا با کشورهای دوست، واکسیناسیون با فوریت و مداخله های دولتی، همچون مسائلی بود که در دیدار رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با عزت الله ضرغامی، وزیر جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح و پیگیری آنها در دولت درخواست شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، عزت الله ضرغامی با تحویل گرفتن وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، دیدارهایی را با فعالان گردشگری شروع کرده است. او با رئیس هیأت مدیره جامعه هتلداران ایران صبحانه خورد و با رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در دفتر تازه اش دیدار نمود و درباره آن هم در توئیتر نوشت: «آژانس های مسافرتی باید خط مقدم صدور فرهنگ ناب مردم ما باشند. آخرین وضعیت آنها و مشکلات ناشی از کرونا و سایر موانع نظام اجرایی را در دیدار آقای حرمت الله رفیعی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی بررسی و چاره جویی کردیم. باید سخنگوی کسانی باشیم که صدایشان به جایی نمی رسد.»

۱۰ میلیارد یورو سود گردشگری در مقابل ۸ میلیارد دلار درآمد نفت
حرمت الله رفیعی بعد از این دیدار، در گفتگو با ایسنا به محورهای مورد بحث که برای پیگیری در دولت هم عنوان شد، اشاره نمود و اظهار داشت: دیدار صمیمانه ای با آقای ضرغامی داشتم که در جریان آن اشاره کردم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باآنکه عنوانی فرهنگی دارد، اما به واقع وزارت خانه ای اقتصادی می باشد و باید باور داشت که جزو دو سه وزارت خانه سودآور دولت می تواند باشد. همان گونه که طبق داده های کارشناسان، درآمد حاصل از نفت در سال ۱۳۹۹ حدود هشت میلیارد دلار اعلام شده، اگر دولت با بخش خصوصی همراهی کند تا چشم انداز گردشگری محقق شود و به ۲۰ میلیون توریست دست یابیم، فقط سود حاصل از صنعت توریسم (ورودی، خروجی، داخلی) حدود ۱۰ میلیارد یورو می شود. در این آمار درآمد محاسبه نشده و فقط سودِ پیشبینی شده را اعلام کردم.
وی در ادامه بیان نمود: البته این توقع را هم مطرح کردم که برای رسیدن به ۲۰ میلیون توریست و تحقق چشم انداز و این سود، باید زیرساخت ها در کشور فراهم گردد. ما زیرساخت لازم برای این تعداد توریست را نداریم و شرایط پذیرش مهیا نیست. نباید مثل دوره های گذشته آمارسازی نماییم. ازاین رو از آقای ضرغامی درخواست کردم زیرساخت را آماد کند تا ما بعنوان بخش خصوصی گردشگری به تناسب آن زیرساخت، توریست به ایران بیاوریم، چون آماده کردن زیرساخت با بخش خصوصی نیست.

تحریم ترامپ تعداد گردشگران عمانی را به گردشگران اروپایی رساند
توجه به بازارهای غیراروپایی از مواردی بود که رفیعی در دیدار با ضرغامی بیان کرد و درباره آن اظهار داشت: توریست ورودی فقط از اروپا نیست، اما در تمام این سال ها بیشترین تلاش و حضور ما در نمایشگاه های اروپا بوده، این درحالی است که بیشتر از ۵۰ درصد گردشگران ورودی به ایران از عراق هستند. در این دیدار تلاش کردم زوایای واقعی سفر گردشگران عراقی به ایران و مشکلات و چالش هایی را که این بازار دارد مطرح کنم.
وی همینطور اظهار نمود: جمهوری آذربایجان، افغانستان، پاکستان، عمان و ترکیه از دیگر کشورهایی هستند که بعد از عراق، بیشترین ورودی به ایران از راه آنها انجام می شود، درحالی که ما در بازاریابی گردشگری کمترین توجه را به این کشورها داریم. در سال هایی که ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تحریم های شدیدی را ضد ایران اعمال کرد، میزان گردشگران ورودی ایران فقط از کشور عمان با کل گردشگران ورودی از اروپا برابری می کرد. تعداد ورودی ها از آذربایجان به مرز یک میلیون نفر رسید و سفر از ترکیه به ایران رو به افزایش بود.

عربستان، کویت و بحرین را زنده کنید
رفیعی چالش در تعاملات گردشگری با کشورهای عربی همچون عربستان، کویت و بحرین بعد از تعرض به سفارت عربستان در تهران را از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار ذکر کرد و اضافه کرد: از آقای ضرغامی درخواست کردم پیگیر حل مشکل این بازارها باشد و تعاملات با این کشورها را زنده کند. ما تا پیش از ماجرای سفارت عربستان، تعداد گردشگران قابل توجهی از این کشور داشتیم، اما بعد از آن اتفاق و محدود شدن تعداد سفرها با عنایت به ممنوعیت هایی که عربستان اعمال کرد، تعاملات مان نه تنها با عربستان بلکه با دیگر کشورهای عربی هم پیچیده شد. با اینکه تعداد گردشگران آنها صفر نشد، اما هیچگاه به جایگاه قبل بازنگشتیم. توریستهایی که از عربستان، کویت و بحرین به ایران سفر می کردند با عنایت به سلیقه خاصی که در مسافرت داشتند، برخی از استانهای کشور را پوشش می دادند.

خودروسازی ها هم وارد گردشگری شده اند
او مداخله دیگر وزارت خانه ها و دوایر دولتی در امور گردشگری را مبحث دیگر این دیدار عنوان نمود و اظهار داشت: این مداخله ها برای گردشگری آزاردهنده شده است، از وزرات بهداشت تا سازمان نظام پزشکی، همه وارد گردشگری شده اند. وزارت خانه های ورزش، علوم و آموزش و پرورش همه به شکلی درگیر گردشگری هستند. صنایع خودروسازی، بانک ها و دیگر سازمان های دولتی برای خود هتل، مراکز اقامتی و آژانس دارند. با این همه مداخله تکلیف فعالان و مشاغل گردشگری چه می شود!؟
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران افزود: باآنکه آقای ضرغامی با وزیر امور خارجه دیدار داشته و درباره دیپلماسی گردشگری صحبت کرده اند اما به ایشان یادآور شدم که اولویت ها و مأموریت های وزارت امور خارجه و سفارتخانه ها فرق دارد و از وزیر امور خارجه بخواهند که به گردشگری بیشتر کمک نماید. وزارت خارجه در بیشتر امور گردشگری هماهنگ نیست، درحالی که فقط در یک مورد همکاری، می تواند ویزا را برای کشورهایی که با آنها در تخاصم نیستیم، لغو کند تا روند گردشگری ورودی سریع تر شود.
رفیعی همینطور بیان نمود: پیشنهاد کردم وزیر حمایت کند تا اتاق هایی برای گردشگری برای هر کشور مشابه اتاق های بازرگانی ایجاد شود. این پیشنهاد را به آقای مونسان ـ وزیر پیشین ـ هم داده بودم اما اجرا نشد. وجود این اتاق ها که مشترک برای هر کشور ایجاد می شود، مثل اتاق گردشگری ایران ـ عمان، ایران ـ روسیه، ایران ـ چین و... نظارت در بازارهای گردشگری را تقویت می کند و از ضرر و زیان هایی که در بعضی بازارها مثل ترکیه در حال اتفاق است، جلوگیری می کند.
او با بیان اینکه پیشنهاد برگزاری روز جهانی گردشگری توسط بخش خصوصی را هم به ضرغامی داده است درباره آن اظهار نمود: گرامی داشت این روز پنجم مهرماه هر سال از جانب دولت برگزار می شود، از همه ارکان دولت دعوت می شود، اما ذی نفعان اصلی گردشگری در حاشیه هستند. نهایت دو سه نماینده از بخش خصوصی هم دعوت شوند. پیشنهاد کردم این روز را بخش خصوصی برگزار کند که از این ایده استقبال شد.
مذاکره با بانک ها برای تسهیلات سفر از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود که رفیعی درباره آن اظهار داشت: بانک ها باید وارد میدان شوند تا صنعت توریسم روی پای خود بایستد. لازم است تکلیف ارز گردشگران ورودی و نقل و انتقال های ارزی فعالان گردشگری در مذاکره با بانک مرکزی هم حل شود.

واکسیناسیون به فوریت پیگیری شود
او پیگیری برای واکسیناسیون فعالان گردشگری را هم از ضرغامی درخواست کرده که درباره آن توضیح داد: صنعت توریسم واقعا مظلوم واقع شده، با آن که بیشترین صدمه را از شیوع کرونا دیده، اما کمتر مورد حمایت و توجه قرار گرفته است. در نامه ای هم که به آقای ضرغامی تحویل دادم درخواست کردم واکسیناسیون مشاغل گردشگری را در اولویت و به فوریت پیگیری کند که ایشان هم قول پیگیری داد این دغدغه را از گردشگری رفع کند.
رفیعی اظهار داشت: آقای ضرغامی دغدغه مند است و قرار شد این موضوعات را پیگیری کند و بخش خصوصی هم در ارتباط مستمر با او باشد تا مطالبات مطرح شود.1400/06/10
11:39:24
5.0 / 5
186
تگهای خبر: آموزش , توریست , توریسم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳