BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

کشف پایه ستون تخت جمشید در یک خانه

کشف پایه ستون تخت جمشید در یک خانه

بن ایر: کشف پایه ستون تخت جمشید در یک خانه، تحویل گرفتن کلید وزارت میراث فرهنگی توسط ضرغامی، احیای مخمل بافی صفوی و ثبت ملی انگشتر حاج قاسم همچون خبرهای حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در این هفته بود.


خبرگزاری مهر-گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که انگشتری شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی محفوظ نزد همسر شهید، بعد از تشریفات قانونی لازم در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در نامه ای که علی اصغر مونسان وزیر سابق وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به محسنی بندپی استاندار تهران نوشته آمده است: در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب آبان ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی و نظام نامه اجرائی آن مصوب ۱۳۱۱ هیأت وزرا بند «ج» از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب بهمن ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی ماده ۲۲ بخشنامه حفاظت از میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۸۱ شورای امنیت کشور فصل دوم بخشنامه مدیریت ساماندهی و نظارت و پشتیبانی از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز مصوب ۱۳۸۴ هیأت وزیران مراتب ثبت اثر منقول فرهنگی تاریخی به شرح زیر است: انگشتری شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی (ره) محفوظ نزد همسر شهید شماره ثبت ۱۹۹۸ مورخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ بعد از تشریفات قانونی لازم در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اعلام می شود.
مرکز پژوهش های مجلس خواهان تفکیک بافت تاریخی از فرسوده شد در این هفته خبر رسید که معاونت مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی به بررسی جایگاه بافت های تاریخی در طرح بازآفرینی شهری پرداخت. در کلامی موجز «بازآفرینی شهری» را می توان «فرایند زیست پذیر کردن مناطق شهری کم کیفیت با حداکثر مشارکت ذی نفعان شهری و مدیریت یکپارچه در سطح محلی»، دانست. فلسفه شکل گیری این مفهوم را می توان به انقلاب صنعتی، پیشرفت های تکنولوژیکی و افزایش جمعیت شهرها و به تبع آن پاسخگو نبودن بافت های ناکارآمد شهری به نیاز شهروندان، مرتبط دانست. در ادامه این گزارش آمده: مفهومی که در آن اصولی نظیر نقش حمایتگر و تسهیل گر دولت، توجه به محوریت مدیریت شهری، رویکرد چند وجهی، رویکرد محله محور، رویکرد تقاضا محور، توجه به بستر فعالیت، مشارکت مردمی، تاکید بر توسعه درونی و پایدار، اولویت بندی محلات و همین طور توجه توأمان به پیشگیری و حل مسئله بر آن، حاکم است. در هر روی، این جریان در کشور ما نیز عقبه ای قابل توجه دارد.
ضرغامی وزارت میراث فرهنگی را تحویل گرفت این هفته مراسم تودیع و معارفه وزرای پیشین و جدید وزارت میراث فرهنگی مونسان اظهار داشت که در این وزارتخانه انتصابات سیاسی و امضای طلایی نداشته است. بعد از آنکه عزت الله ضرغامی رییس سابق سازمان صدا و سیما بعنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی از طرف دولت سیزدهم معرفی و با رأی بالای اعتماد نمایندگان مجلس برای وزارت منصوب گردید، به وزارت میراث فرهنگی رفت تا مراسم تکریم از علی اصغر مونسان و معارفه سید عزت الله ضرغامی بدون حضور خبرنگاران اجرا شود. در این نشست البته مدیران و معاونان و تعدادی از نمایندگان مجلس که قبل از این در تلاش بودند تا جای ضرغامی را در وزارت بگیرند نیز حضور داشتند. در این مراسم، ضرغامی اظهار داشت: این وزارتخانه سه حوزه تخصصی دارد که نگاه من به هر سه بخش مساوی و متعادل است. در تمام این حوزه ها در سراسر کشور گنجینه ای از کارشناسان، نخبگان، فعالان بخش خصوصی و… وجود دارد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وزارتخانه ای کم نظیر است که سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی جدی دارد. وی در ادامه تاکید کرد: شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بخش خصوصی ضرر و زیان های زیادی ببیند و این بخش با دوران سختی روبه رو است به این منظور برنامه ای در این خصوص نوشته شده است و بعد از نشست کارشناسی با کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام خواهم کرد تا بتوانیم بخش خصوصی را نجات دهیم. یکی از کارهای ما برنامه ریزی جهت استفاده از بدنه عظیم بخش خصوصی، کارشناسان و نظرات دلسوزانه در سراسر کشور است. گنجینه ای از زیبایی ها در کشورمان وجود دارد که با هماهنگی جدی با سازمان محیط زیست بتوانیم امکان بازدید مناطق بکر را برای مردم فراهم نماییم.
بافت نخستین نمونه از مخمل هفت رنگ پس از دوره صفوی، در گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
روح الله دهقانی مجری طرح احیا مخمل هفت رنگ صفوی اظهار داشت: بی گمان نساجی اولین صنعت نیست ولی با جرأت و به صراحت می توان گفت یکی از صنایع بسیار قدیمی است و آنچه قطعی به نظر می رسد؛ انسان اولین پس از آشنایی با شکار و کشاورزی که وسیله های تامین معاش بوده، ابتدا به سرپناهی برای مصون ماندن از لطمه موجودات دیگر و بعد از آن به صرافت تهیه وسایلی برای محافظت از بدن خود در مقابل سرما و گرما افتاده و هرچند پوشش های اولیه انسان از برگ درختان و پوست حیوانات تجاوز نمی کرده ولی طبعاً در رهگذر سال ها، بافت پارچه و دوختن لباس از آنها بصورت یک صنعت در جوامع بدوی متجلی شد.
او اضافه کرد: مخمل بافی تولید پارچه ای است ابریشمی که نقش آن توسط پرزهای ریز و ظریفی که بر سطح پارچه قرار می گیرد ایجاد می شود، مخمل بافی در ایران از سابقه ای طولانی برخوردارست و آثاری زیبا در موزه های ایران و جهان از بافته های قدیمی این هنر وجود دارد.
ابلاغ دستورالعمل نظارت بر تأسیس و فعالیت مراکز اطلاعات گردشگران در این هفته خبر رسید معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: دستورالعمل نظارت بر تأسیس و فعالیت مراکز اطلاعات گردشگران به ادارات کل استانی ابلاغ گردید. ولی تیموری با اشاره به این خبر اظهار داشت: دستورالعمل نظارت بر تأسیس و فعالیت مراکز اطلاعات گردشگران در داخل کشور با استناد به ماده ۳ بخشنامه اجرائی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب ۱۳۷۳/۴/۱۵ و اصلاحات بعدی دستورالعمل نظارت بر تأسیس و فعالیت مراکز اطلاعات گردشگران در دفتر توسعه گردشگری داخلی تدوین و به ادارات کل استانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ابلاغ گردید.
وی اضافه کرد: مراکز اطلاعات گردشگران یکی از اجزا و مؤلفه های مؤثر در تامین اطلاعات مورد نیاز گردشگران است. مطالعه مراکز اطلاعات گردشگران در مقاصد گردشگری نشانگر آنست که هر مقصد باتوجه به گستردگی جاذبه ها، خدمات و حجم مراجعه مخاطبان به طور معمول تعداد مشخصی از این قبیل مراکز را در خود جای داده است. اندازه این مراکز بسته به نوع و حجم فعالیت هایشان از یک باجه کوچک و ساده تا ساختمان های چندین طبقه، متغیر است. در کنار اطلاع رسانی، خدمات و کارهای دیگری نیز در امتداد پاسخگویی به نیازهای گردشگران در حوزه انتخاب محل اقامت، تهیه بلیط، ویزا، تبدیل ارز خارجی و… در این مراکز صورت می پذیرد.
پایه ستون تخت جمشید در یک منزل کشف شد فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس اظهار داشت: طبق گزارش یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان مرودشت، در پی دریافت خبری در خصوص نگهداری یک قطعه شالی ستون مربوط به بنای تخت جمشید در منزل شخصی واقع در یکی از روستاهای مرودشت، بلافاصله عوامل این یگان با هماهنگی دادستان شهرستان و گرفتن مجوز ورود، با همکاری پاسگاه انتظامی به محل مورد نظر رفتند. سرهنگ محمدرضا بهمنی نژاد اضافه کرد: بعد از بررسی یک قطعه شالی ستون به ابعاد تقریبی ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع ۴۰ سانتی متر به رنگ سفید کشف و متهم دستگیر و همراه با پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد.


منبع:

1400/06/13
23:13:49
5.0 / 5
226
تگهای خبر: آموزش , بلیط , تاریخی , تخصصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳