BonAir
بن ایر

بستری برای معرفی صنعتی ریشه دار؛

دیار فرزانگان میزبان خانه نساجی سنتی

دیار فرزانگان میزبان خانه نساجی سنتی

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در حالی از ایجاد خانه نساجی سنتی در دیار فرزانگان خبر می دهد که پیش ازاین در سال ۹۹ مسئول اداره میراث فرهنگی بروجرد این وعده را داده بود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: نساجی سنتی، صنعتی کهن و ریشه دار در شهرستان بروجرد است به صورتی که بعضی از صنایع مدرن این حوزه هم برای اولین بار در این شهرستان پا گرفته اند.
در راستای معرفی این صنایع دستی مسؤلان امر بارها وعده ایجاد خانه نساجی سنتی را داده اند اما همچنان این امر محقق نشده است.

سال گذشته حجت الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد در گفتگو با رسانه ها از ایجاد خانه نساجی سنتی در یکی از خانه های تاریخی این شهرستان اطلاع داده بود که این وعده سال جاری توسط مدیرکل میراث فرهنگی تمدید گردید.
سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ظهر امروز یکشنبه در این رابطه به رسانه ها اظهار داشت: با عنایت به قدمت و ظرفیت شناخته شده شهرستان بروجرد در رشته نساجی سنتی، معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان درصدد برنامه ریزی جهت راه اندازی خانه نساجی سنتی با هدف ترویج این رشته مهم از صنایع دستی استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اظهار داشت: این خانه در نوع خود در کشور کم نظیر است و تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال و جذب گردشگران خواهد داشت.

وی اظهار داشت: خانه نساجی سنتی بروجرد دقیقاً مطابق با طراحی و پیشنهادات مشاور و بر مبنای دستورالعمل ارسالی از جانب معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأسیس خواهد شد.
بنابراین گزارش، با جستجویی کوتاه در فضای مجازی میتوان دید که پیش ازاین خانه نساجی سنتی در بعضی دیگر از استانهای کشور ازجمله اصفهان هم ایجادشده است و باید دید وعده ایجاد این خانه در بروجرد چه زمانی تحقق خواهد یافت.
نساجی سنتی (دستبافی) ازجمله حرفه ها و صنایعی است که از قدمت طولانی و پیشینه ای کهن برخوردار می باشد که با کمک دستگاههای ساده بافندگی تولید می شود.


منبع:

1400/06/15
11:24:39
5.0 / 5
167
تگهای خبر: تاریخی , تولید , دستگاه , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴