BonAir
بن ایر

مالکیت مجسمه مرمری تاریخی به ترکیه نرسید

مالکیت مجسمه مرمری تاریخی به ترکیه نرسید

به گزارش بن ایر دادگاهی در آمریکا درخواست ترکیه برای کسب مالکیت مجسمه تاریخی مرمرینی را که در یک حراجی به مزایده گذاشته شده بود رد کرد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، یک مجسمه تاریخی مرمرین ۲۲ سانتی متری که بیشتر از دو دهه در موزه هنر متروپولیتن نیویورک به نمایش گذشته شده بود زمانی که حراجی کریسیتز مبادرت به فروش آن کرد از جانب دولت ترکیه بعنوان یکی از اثار غارت شده این کشور شناسایی شد. با این وجود به تازگی دادگاهی در آمریکا این ادعا را رد کرده است.
گمان می رود این مجسمه در فاصله بین ۴۸۰۰ تا ۴۱۰۰ قبل از میلاد در ترکیه امروزی خلق شده باشد. در سال ۲۰۱۷، این مجسمه در لیست آثار حراجی کریستیز قرار گرفت و در همان سال دولت ترکیه با استناد به حکم حکومت عثمانی در سال ۱۹۰۶ که بر مبنای آن همه آثار تاریخی کشف شده در این کشور متعلق به آن هاست و خروج آنها از کشور به هر نحوی ممنوع می باشد، از حراجی و مالک اثر شکایت و اعلام نمود این اثر به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده است و باید به ترکیه بازگردانده شود.
این مجسمه که «Guennol Stargaze» نام دارد پیشتر متعلق به یک مجموعه دار هنری به نام «آلستر بردلی مارتین» بود که حدود دهه ۱۹۶۰ میلادی آنرا خریداری نموده بود و بین سالهای ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۷ در چند برهه زمانی برای نمایش به موزه هنر متروپولیتن نیویورک امانت داده شده بود.
روز سه شنبه، دادگاهی در منهتن به نفع ترکیه رای نداد. قاضی این دادگاه با رد درخواست ترکیه برای بازگرداندن این اثر به این نکته اشاره نمود که علیرغم این که این اثر بدون شک در ترکیه امروزی خلق شده است اما هیچ شواهد قانونی وجود ندارد که بتواند کشف شدن این اثر در خاک ترکیه بعد از سال ۱۹۰۶ را تایید کند.
ازاین رو مساله تجارت این نوع آثار و انتقال آنها به کشورهای دیگر در گذشته عنوان شد. همینطور با عنایت به اینکه ردیابی مسیر این اثر طی هزاران سال قبل ناممکن است، فقط میتوان قطعا تشخیص داد این اثر اولین بار در سال ۱۹۶۱ از نیویورک سردآورده است.
منبع:

1400/06/18
10:42:37
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵