BonAir
بن ایر

نماینده مجلس در دیدار با ضرغامی مطرح كرد؛

پیگیر ارسال پرونده دیوار گرگان تا مهرماه به یونسکو باشید

پیگیر ارسال پرونده دیوار گرگان تا مهرماه به یونسکو باشید

نماینده مردم گرگان اظهار داشت: قدیمی ترین دیوار تاریخی جهان پس از دیوار چین در گرگان است. این بنا برای ثبت جهانی مهیا شده و باید تا مهرماه به یونسکو ارسال شود این مورد را پیگیری کنید.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل وزارت خانه پای صحبت های تعدادی از نمایندگان سه استان شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی نشست.
در ابتدای این جلسه رحمت الله نوروزی رئیس فراکسیون نمایندگان استانهای شمالی کشور اظهار داشت: با عنایت به این که رویکرد دنیا در جهت تولید مولد حوزه گردشگری و میراث فرهنگی است، درخواست داریم که به ظرفیت های استان در هر سه حوزه توجه داشته باشید و در کنار آن به استعداد نیروهای انسانی موجود در سه استان داشته باشید.
جنگل ها مغفول مانده اند
در ادامه غلامرضا شریعتی نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: امیدوارم مانند دوران طلایی در صدا و سیما در این مسئولیت هم منشأ تحول و نوآوری باشید.
نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امامزاده ها و چشمه ها متولی دارند، اما جنگلها مغفول مانده اند و سامان دهی برای آنها انجام نشده است.
شریعتی با تکیه بر این که جنگلها می توانند منشأ اثر در اشتغال و درآمدزایی باشند، خاطرنشان کرد: طی این سال ها جنگلها بدون ضابطه مورد بهره برداری قرار گرفته اند و از کم ترین امکانات خدماتی بی بهره اند.
او با پیشنهاد امضای تفاهم نامه با منابع طبیعی اظهار داشت: با کمک و ورود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اهالی محلی می توانند در این امر سرمایه گذاری کنند.
آمل بنای تاریخی ۲۰۰ ساله دارد که درحال از بین رفتن است
در ادامه رضا حاجی پور نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر کدام از این حوزه ها جایگاه خویش را در بحث مولد بودن دارند که بر هیچ کس پوشیده نیست.
حاجی پور بیان نمود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی تابحال چقدر برای قله دماوند کار انجام داده است؟ مردم آب گرم لاریجان را چقدر می شناسند؟ همینطور شهر آمل بنای تاریخی ۲۰۰ ساله دارد که درحال از بین رفتن است، سامان دهی و معرفی بناهای تاریخی و آثار طبیعی باید صورت گیرد.
گردشگری تنها راه رهایی از نفت است
در ادامه عبدالجلال ای ری نماینده کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ضرغامی مبحث خوبی را در ارتباط با توسعه گردشگری در مجلس شورای اسلامی بیان نمود. ظرفیت های ویژه ای در سه استان بخصوص سواحل داریم. ابزار برای توسعه گردشگری در استانهای گیلان و مازندران داریم اما به تناسب سرمایه گذاری انجام نشده است.
او اضافه کرد: شاید نیازی به سرمایه گذاری دولتی نداشته باشیم. در استان گلستان عقب افتادگی زیادی طی سالیان سال اتفاق افتاده است. از بندر گز تا نوار مرز ترکمنستان هیچ زمینه سازی برای سرمایه گذاری انجام نشده است. شرکتهای مختلفی در بندر ترکمن و شهرستان گمیشان سرمایه گذاری کردند ولی رها کردند و به سرانجام نرسید. از جنبه نظارتی در بخش گردشگری سوءاستفاده شده، مجوز به این شرکت ها داده شده و بر این اساس زمین و وام گرفته اند اما منافع آن برای مردم نبوده است.
ای ری خاطرنشان کرد: متأسفانه نظارتی بر مجوزی که برای گردشگری ساحل بندر گز صادر گردیده است، انجام نشده است.
نماینده بندرگز اظهار داشت: مبحث اصلی جزیره آشوراده است که مصوبات آن انجام شده اما زمینه سازی برای ایجاد زیرساخت در ساحل شرقی انجام نشده و ما از مهندس ضرغامی انتظار داریم در این حوزه کمک کنند.
غلامرضا منتظری نماینده گرگان و آق قلا در ادامه با تکیه بر این که باید برای تبدیل صنعت توریسم بعنوان اولویت تلاش جدی صورت گیرد، اضافه کرد: قدیمی ترین دیوار تاریخی جهان پس از دیوار چین در استان گلستان و گرگان قرار دارد. این بنا برای ثبت جهانی مهیا شده است و باید تا مهرماه به یونسکو ارسال شود و از آقای مهندس ضرغامی می خواهیم که این مورد را پیگیری کنید.
درخواست می کنم به سه استان شمالی سفر کنید
حجت الاسلام و المسلمین محمد صفری نماینده رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: سه حوزه مأموریتی این وزارت خانه حوزه مولدی است که ایجاد ثروت هم می کند اما متأسفانه به این حوزه در کشور ما به صورت خاص توجه نشده است.
او اضافه کرد: دو حوزه کشاورزی و گردشگری مزیت های اصلی سه استان شمالی کشور است و در حوزه دریا، ساحل، جلگه، جنگل، کوهستان و… ظرفیت های بسیار خوبی داریم و در کنار آن حضور امامزاده های مختلف در استانهای شمالی مزیت دیگری است که باید به آن توجه کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: در این جلسه جای مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه استان شمالی کشور خالی است که گزارشی از وضعیت این استان ها ارائه نمایند ازاین رو درخواست من این است که حتما به این سه استان سفر کنید و به بررسی میدانی ظرفیت ها بپردازید.
صفری در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: برخی افراد استانهای شمالی را با کیش مقایسه می کنند، در حالیکه این مقایسه درست نیست. ظرفیت های بی نظیری در استانهای شمالی داریم که نیازمند سرمایه گذاری است و اگر در این عرصه ها سرمایه گذاری شود، می تواند به رونق گردشگری در این سه استان کمک نماید.
برای حفظ ثروت های ملی باید حوزه گردشگری را تفکیک کنیم
احمد دنیامالی نماینده بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه ضمن اشاره به فرادستگاهی بودن گردشگری اظهار داشت: این وزارت خانه باید بتواند همکاریهای خویش را با سایر بخش ها تقویت کند و از ظرفیت های سایر حوزه ها و دستگاه ها در سه حوزه مأموریتی وزارت خانه کمک بگیرد.
او خاطرنشان کرد: بعنوان مثال تأمین تسهیلات برای سرمایه گذاران حوزه گردشگری تنها از راه صندوق دولت امکانپذیر نیست و باید از ظرفیت های بانکهای دولتی و خصوصی استفاده نمود.
نماینده بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی افزود: زیرساخت ها در این وزارت خانه فراهم نیست که باید تمام این زیرساخت ها تأمین شود و در کنار آن به تأمین و تقویت نیروی انسانی توجه ویژه شود.
این نماینده مجلس در ادامه به مشکل جنگل خواری و قطع درختان در سه استان شمالی کشور اشاره نمود و افزود: باید بتوانیم حوزه گردشگری را تفکیک نماییم تا شاهد حفظ ثروت های ملی باشیم.
کیوان مرادیان نماینده قائمشهر در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: خوشبختانه ظرفیت های بسیار خوبی در هر سه استان شمالی کشور داریم که توجه به آنها می تواند به رونق تولید و اشتغال کمک نماید. خوشبختانه با پیگیری های انجام شده از جانب وزارت خانه شاهد راه اندازی پایگاه پژوهشی در قائمشهر هستیم اما این پایگاه نیازمند بودجه و حمایت بیشتری است.
در استانهای شمالی گردشگری به معنای واقعی نداریم
رمضان علی سنگدوینی نماینده گرگان و آق قلا در ادامه اظهار داشت: سرانه درآمد و اشتغال بستگی به نفت و گاز و صنعت و گردشگری و کشاورزی دارد، در استانهای شمالی گردشگری به معنای واقعی نداریم، مردم خودشان به شکل سنتی گردشگری را راه اندازی کردند.
سنگدوینی خاطرنشان کرد: از ضرغامی تقاضا داریم کارگروه و کمیته ویژه برای استانهای شمالی در نظر گرفته و تشکیل گردد.
عرصه گردشگری نیازمند تحول است
مهدی سعادتی نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی به تغییر در نگرش نظام درباره گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: همان گونه که شما در صداوسیما تحول ایجاد کردید عرصه گردشگری هم به چنین تحولی نیاز دارد.
او اضافه کرد: تمام ایران ظرفیت دارد و کار وسیعی باید صورت گیرد. در همه بخش ها باید تحول اساسی صورت گیرد و در برنامه پنج ساله باید به مبحث گردشگری توجه جدی شود.
سعادتی ضمن اشاره به اهمیت اکسپو دبی اظهار داشت: از این ظرفیت و موقعیت باید نهایت استفاده را ببریم. زمینه ساخت فیلم برای معرفی ظرفیت های گردشگری استان ها باید مهیا شود.
جدا بودن صنعت فرش و صنایع دستی، مشکلات بیمه، پشتیبانی از صنایع دستی، استفاده از ظرفیت ساحلی، دریایی و اسکله ها، سامان دهی بوم گردی ها، سامان دهی رشته ها و ابنیه های تاریخی، پشتیبانی از هنرمندان، یگان حفاظت و میراث از دیگر نکات یاد شده سعادتی بود.
رسول فرخی نماینده لاهیجان در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: باآنکه همه ایران سرای من است اما سه استان شمالی کشور دارای ظرفیت های بی بدیلی است و سرمایه گذاری در این سه استان در حوزه گردشگری می تواند سبب ایجاد اشتغال، تولید ثروت و پیشگیری از مهاجرت روستاییان شود.

غلامعلی کوهساری نماینده رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حداقل سه وزارت خانه است. برنامه ریزی درستی در استانهای شمالی انجام نشده در حالیکه از نظر افزایش درآمد می تواند به درآمدزایی کمک نماید.
او اضافه کرد: اغلب قریب به اتفاق مؤلفه های گردشگری در استانهای شمالی وجود دارد اما باید به آن توجه ویژه شود. راه های خوبی دارد اما آنچه مهم می باشد بحث تبلیغات است. مردم نمی دانند به کجا بروند، باید تبلیغات شود و مناطق مختلف کامل معرفی شود.
کوهساری خاطرنشان کرد: تقاضا دارم صدا و سیما برای تبلیغ و معرفی استانهای شمالی کمک نماید. هنوز مردم به خوبی این مناطق را نمی شناسند.
او افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه سرمایه گذاری بیشتر ورود کند تا کار به مردم واگذار شود.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استان گلستان مانند گیلان و مازندران شناخته شده نیست؛ یک سوم کویر دارد و باید به مردم معرفی شود.
مهم ترین مشکل گردشگری کشور خلل در اسناد بالادستی است
محمدعلی محسنی بندپی نماینده نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: طی این سال ها قاتل توسعه کشور نفت بوده که باعث غفلت ما نسبت به دیگر مزایای کشور شده است.
او خلل در اسناد بالادستی را مهم ترین مشکل گردشگری کشور عنوان نمود و اضافه کرد: در اسناد بالادستی، قانون اساسی و سند چشم انداز ردپای غنی برای گردشگری وجود ندارد. فراکسیون گردشگری برای تدوین برنامه هفتم آمادگی هر نوع کمکی را دارد.
محسنی بندپی از تعارض بین محیط زیست و منابع طبیعی بعنوان دیگر مبحث جدی در گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: این تعارض تنها با قانون و قانونگذاری قابل حل است. همینطور ایجاد باور جدی به مبحث گردشگری مهم ترین نکته برای رونق این حوزه است. با ایجاد یک باور جمعی و مدیریت منابع تغییر در این عرصه ایجاد می شود و با جذب گردشگر نتیجه آنرا خواهیم دید.
رضا آریان پور نماینده مینودشت و کلاله در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: به ظرفیت های گردشگری در این نشست اشاره شد اما از میراث فرهنگی گفته نشد.
او خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی در استانهای شمالی به جای این که ظرفیت باشد به مشکل تبدیل گشته است و به معیشت مردم تسری پیدا کرده است.
او با اشاره به اینکه حفاظت از میراث فرهنگی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: مردم بومی به علت پیدا شدن اشیا و سفال های تاریخی برای ساخت و ساز گرفتار مشکل هستند و باید از اداره میراث فرهنگی مجوز بگیرند. این مورد باید سامان دهی شود یا مردم کوچ داده شوند و یا اجازه ساخت به آنها داده شود. آیا مردم باید بهای حفاظت از میراث فرهنگی را پرداخت کنند. برای این مورد باید برنامه جدی داشت.

1400/06/19
14:10:44
5.0 / 5
242
تگهای خبر: تاریخی , توریسم , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲