BonAir
بن ایر

مدیران صدا و سیمایی در وزارت میراث؟

مدیران صدا و سیمایی در وزارت میراث؟

بن ایر: با انتخاب عزت الله ضرغامی بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گمانی زنی هایی برای حضور دیگر مدیران صدا و سیما در این وزارتخانه مطرح گردیده است. حالا با جدی شدن تعدادی از گزینه ها این سوال مطرح است که آیا مقرر است مدیران صدا و سیما زمام کار در این وزارتخانه را به دست بگیرند؟


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ضرغامی که بیش از ۱۰ سال ریاست سازمان صدا و سیما را به عهده داشت، در کابینه ابراهیم رئیسی بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی گردید و با رأی بالای نمایندگان بر صندلی این وزارتخانه تکیه زد. او از همان روز تودیع و معارفه با دو همراه به وزارتخانه آمد؛ طاهره قیومی که رئیس سابق مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور پیشین بود و عیسی بخشی که سال هاست بعنوان مسؤول دفتر ضرغامی شناخته می شود.
ضرغامی که در طول این مدت با برخی نمایندگان مجلس، تشکل های خصوصی گردشگری و برخی مسؤولان همچون پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان و سرلشکر رحیم صفوی، دستیار نظامی فرمانده کل قوا دیدارهایی داشته و از چند موزه و اقامتگاه در شهر تهران بازدید کرده است، روز سه شنبه (۲۳ شهریورماه) مدیر روابط عمومی این وزارتخانه را تغییر داد و مسؤولیت آنرا به حسن میثمی سپرد که خودرا پژوهشگر و فعال فضای مجازی و رسانه معرفی کرده و مجری برنامه های تلویزیونی صدا و سیما بوده است. این انتخاب، گمانی زنی ها را که مقرر است تعدادی از مدیران صدا و سیما با حکم رئیس اسبق صدا و سیما راهی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوند، قوت بخشید.
علی دارابی، معاون امور استانهای سازمان صدا و سیما همچون گزینه های احتمالی است که برای قائم مقامی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شده و برخی منابع غیررسمی از انتخاب او بعنوان معاون میراث فرهنگی این وزارتخانه سخن می گویند.
دارابی در صدا و سیمایی که ضرغامی ریاست آنرا به عهده داشت نیز قائم مقام و معاون سیما بود. او علوم سیاسی خوانده و تحصیلات تکمیلی خودرا تا پایه دکتری در این رشته گذرانده است و عضو هیأت علمی دانشگاه صدا و سیما و محقق در زمینه ارتباطات و انقلاب اسلامی است. دارابی در فاصله سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ مشاور رئیس و مدیر بررسی تاریخی و سیاسی مؤسسه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری بوده است.
اسم دارابی بعنوان قائم مقام درحالی مطرح شده که در ساختار این وزارتخانه یا سازمان قبلی، پست قائم مقام چندان مورد مصرف نبوده و به واقع، از زمان ریاست اسفندیار رحیم مشایی در سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری، برای نخستین بار چنین جایگاهی تعریف شد و حمید بقایی برای این سمت برگزیده شد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که تا سال ۹۸ سازمانی زیرمجموعه معاونت ریاست جمهوری بود، ساختار انتخاب مدیرانش همیشه حاشیه هایی داشته است. حالا بر سر زبان افتادن اسامی مدیران صدا و سیما در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآور دوران ریاست قبلی در این وزارتخانه است؛ زمانی که علی اصغر مونسان از منطقه آزاد کیش به سازمان وقت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمد و اشاره کرد که «تیم ندارد.» او درباره انتقال مدیران کیش به این سازمان اظهار داشته بود: «همه آن هایی که از سوابق بنده اطلاع دارند، می دانند که من هیچ تیمی ندارم و تیم گرا هم نیستم». اما مدتی نگذشت که مدیران کیش راهی این سازمان شدند.
حالا این دغدغه باردیگر مطرح شده که وزیر فعلی با همان رویکرد، ترجیح می دهد با مدیران آشنای خود جلو برود. این رویه‌ی وزرا و رؤسا موجب نفوذ برخی مدیران خارج از حوزه به دستگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده که در دو دهه اخیر حواشی و چالش های بسیاری را برای مدیریت این سه حوزه ایجاد کرده است.
منبع:

1400/06/26
13:38:41
5.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱