BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

نمره مردودی مدیریت پروازهای اربعین

نمره مردودی مدیریت پروازهای اربعین

در صورتیکه برنامه ریزی های سازمان هواپیمایی برای برگزاری پروازهای اربعین از ۲۸ شهریور امسال بود، اما همچنان بیشتر شرکت های هواپیمایی از فروش بلیت به زوار خودداری می کنند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده قرار بود پروازهای اربعین با نرخ مشخص بلیت (۵ میلیون تومان برای پروازهای دو طرفه تهران-نجف و ۳.۲ میلیون تومان برای پروازهای یک طرفه) در بازه زمانی ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر برگزار گردد که به علت ناهماهنگی برخی ایرلاین ها، این برنامه نه در بخش رعایت زمان آغاز فروش بلیت و نه در بخش رعایت نرخ ها، یا اجرایی نشد یا با حداقل الزامات مقرر در مصوبات سازمان هواپیمایی کشوری از جانب برخی از ایرلاین ها روبه رو شد.
در حال حاضر هیچیک از مقامات مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری حاضر به پاسخگویی به صورت رسمی نیستند؛ حال آنکه بیشتر مسافران و زائرین در بلاتکلیفی به سر می برند و منتظرند تا رسانه ها اخبار در رابطه با پروازهای اربعین را اطلاع رسانی کنند؛ ولی دستگاه سیاست گذار صنعت هوانوردی از پاسخگویی رسمی در مورد آخرین تصمیمات پروازهای اربعین و مشکلاتی که زائرین برای خرید بلیت دارند طفره می رود.
سرگردانی زائرین تا پاسی از شب در آژانس ها
برخی زائرین به خبرنگار مهر گفتند که دیشب تا پاسی از شب در بعضی آژانس های مسافرتی ساعتها منتظر مانده اند اما دست خالی به خانه بازگشته اند.
هنوز هیچ مرجعی تعداد نهایی پروازهای عادی و فوق العاده اربعین را اعلام نکرده است. طبق توافق های ایران و عراق در سالهای اخیر، تعداد پروازهای هفتگی ایران و عراق ۱۲۰ پرواز در نظر گرفته شده است از آنجاییکه برای اجرای مراسم اربعین حسینی (ع) احتیاج به تعداد پروازهای بیشتری وجود دارد، ایرلاین ها باید عوارضی با عنوان رویالیتی به ازای هر پرواز ۲ هزار دلار را به دولت عراق پرداخت کنند که با نرخ هر دلار ۲۵ هزار تومان بیشتر از ۵۰ میلیون تومان می شود و عملاً رقم نسبتاً قابل توجهی به قیمت هر بلیت افزوده خواهد شد.
حذف عوارض رویالیتی منوط به مذاکره سازمان های هواپیمایی کشوری ایران و عراق و پیگیری وزارت امور خارجه است که معلوم نیست این مذاکرات به نتیجه رسیده است یا خیر.
از نظارت میدانی خبری نیست؟
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هم شب گذشته در توییتی از نظارت بر فروش بلیت پروازهای اربعین از جانب شرکتهای هواپیمایی و استقرار ناظر این پروازها در فرودگاه امام خمینی (ره) و دفاتر فروش بلیت اطلاع داد.
نظارتی که به نظر می رسد باید به مرحله فروش بلیت تعمیم داده شود چون که الان مشکل اصلی در مرحله خرید بلیت است و انجام نظارت در فرودگاه امام خمینی (ره) گره ای از مشکل جدی زائرین برای خرید بلیت باز نخواهد کرد. یکی از مسؤلان سازمان هواپیمایی کشوری عصر روز گذشته در پاسخ به تماس ها و پیگیری های مختلف خبرنگار مهر به صورت غیررسمی اظهار داشت: فروش بلیت ۵ میلیون تومانی در دفاتر مرکزی دو ایرلاین شروع شده است و فروش یکی از ایرلاین ها هم تا ساعاتی دیگر شروع می شود. خبرنگار مهر بلافاصله با دفتر فروش مرکزی یکی از ایرلاین های مذکور تماس گرفت و اپراتور اظهار داشت: فروش بلیت ۵ میلیونی هنوز شروع نشده است. یک مقام مسئول در ایرلاین دوم هم به خبرنگار مهر به صورت غیررسمی اظهار داشت: همه سهمیه ما به صورت چارتری به فروش رفته و هم اکنون بدنبال دریافت مجوز برای برقراری پرواز فوق العاده هستیم و در صورت صدور مجوز، باز هم بلیت عرضه خواهیم کرد! به نظر می رسد نظارت میدانی بر عملکرد ایرلاین ها در این حوزه وجود ندارد و اظهارات رسمی مسؤلان بر اساس وعده هایی است که ایرلاین ها در جلسات مطرح می کنند.
قیمت بلیت پروازهای رفت اربعین / ‬ تهران-نجف
در حال حاضر برای پرواز فردا چهارشنبه ۳۱ شهریور تهران-نجف صرفا ایران ایرتور یک نفر صندلی آن هم در کلاس بیزینس یک طرفه با قیمت ۶.۵ میلیون تومان برای فروش دارد. فلای دوبی هم پرواز ۳۱ شهریور تهران-نجف را ۱۵ میلیون تومان عرضه نموده است.
پنج شنبه ۱ مهر هم ایران ایرتور بلیت ۳.۳ میلیون تومانی و ترکیش ایر ۱۴.۵ میلیون تومانی درحال عرضه دارند.
جمعه ۲ مهر فلای دوبی بلیت تهران-نجف را ۲۰ میلیون تومان می فروشد.
یکشنبه ۲ مهر قشم ایر دو پرواز برای ساعتهای ۱۰ بامداد و ۲۳ به قیمت ۳.۲ میلیون تومان دارد.
دوشنبه ۵ مهر (روز اربعین حسینی (ع)) کیش ایر برای ۷ بامداد پرواز تهران-نجف را ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بلیت سیستمی عرضه نموده است.
وارش برای ساعت ۵ صبح، ۱۰: ۳۰ بامداد و ۱۶ بلیت سیستمی پرواز تهران-نجف به قیمت ۳.۲ میلیون تومان دارد.
قشم ایر هم برای ساعات ۵ و ۱۰: ۱۵ بامداد بلیت چارتری ۳.۲ میلیون تومانی به فروش می رساند.
معراج هم بلیت چارتری بیزینس ۶.۳ میلیون تومانی برای پرواز ۱۸: ۱۵ تهران-نجف عرضه می کند.
سه شنبه ۶ مهر (یک روز پس از اربعین حسینی (ع)) قشم ایر ۳ پرواز تهران-نجف به نرخ ۲.۲ میلیون تومان و با یک میلیون تومان پایین تر از نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشوری دارد.
معراج هم ۳ پرواز به نرخ ۳.۱ میلیون تومان و کیش ایر یک پرواز با قیمت ۳.۱ میلیون تومان برای تهران-نجف در همین روز (۶ مهر) دارند.
چهارشنبه ۷ مهر قشم ایر یک پرواز تهران-نجف به قیمت ۱.۹۹ میلیون تومان و معراج یک پرواز بیزینس با بلیت چارتری با قیمت ۶.۲ میلیون تومان دارند.
پنجشنبه ۸ مهر هم قشم ایر دو پرواز با قیمت های ۲ میلیون تومانی و کیش ایر پرواز ساعت ۷ بامداد تهران-نجف را به قیمت ۲ میلیون تومان و ساعت ۱۳: ۳۰ را به قیمت ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان می فروشد.
معراج هم برای همان روز (۸ مهر) بلیت چارتری کلاس بیزینس ساعت ۱۸: ۱۵ تهران-نجف را ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به فروش می رساند.
پروازهای برگشت نجف به تهران
برای پروازهای نجف به تهران هم در روز پنجشنبه ۱ مهر، قشم ایر دو پرواز به قیمت های ۶۹۰ و ۷۱۰ هزار تومان دارد.
کیش ایر هم یک پرواز با نرخ بلیت ۷۲۵ هزار تومان و معراج دو پرواز به قیمت های ۸۳۳ و ۸۵۷ هزار تومان دارند.
در همان روز (۱ مهر) آسمان بلیت چارتری کلاس بیزینس نجف-تهران را ۱ میلیون و ۹۸۵ هزار تومان عرضه نموده است.
کیش ایر هم بلیت بیزینس نجف-تهران ۱ مهر را به صورت سیستمی و به قیمت ۳.۲ میلیون تومان می فروشد.
جمعه ۲ مهر قشم ایر بلیت پرواز نجف-تهران را ۱.۲ تا ۱و۴ میلیون تومان به مسافران عرضه می کند اما معراج بلیت کلاس بیزینس را چارتری و به قیمت ۳ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان عرضه نموده است.
کیش ایر هم بلیت پرواز کلاس اکونومی را به صورت سیستمی و به قیمت ۳.۲ میلیون تومان می فروشد.
شنبه ۳ مهر هم بلیت نجف-تهران از جانب ایران ایرتور به قیمت ۲.۲ میلیون تومان عرضه شده است.
یکشنبه ۴ مهر آسمان بلیت نجف-تهران را ۳.۲ میلیون تومان و معراج بلیت کلاس بیزینس را چارتری و ۵.۸ میلیون تومان می فروشند.
دوشنبه ۵ مهر (روز اربعین) وارش و ایرتور بلیت نجف-تهران را سیستمی و ۳.۲ میلیون تومان عرضه نموده اند.
برای روزهای ۶ تا ۱۰ مهر هم که روز پایانی بازه پروازهای اربعین است، بلیت های برگشت نجف به تهران در دامنه قیمتی ۳.۲ میلیون تومان درحال فروش هستند.

1400/06/31
16:26:02
5.0 / 5
179
تگهای خبر: پرواز , خرید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱