BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

پیشنهادی برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بصورت مجزا

پیشنهادی برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بصورت مجزا

بن ایر: نمایشگاه صنایع دستی که قرار بود پس از دو سال به رغم گرفتن مجوز از ستاد کرونا در اواخر مهر ماه برگزار شود؛ این دفعه به رغم به دستور قائم مقام جدید وزارت میراث فرهنگی باز هم به تعویق افتاد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، نمایشگاه ملی صنایع دستی بعنوان تخصصی ترین برند نمایشگاهی این حوزه در کشورمان برای سالیان متمادی همزمان با روز جهانی صنایع دستی در محدوده زمانی ۲۰ خرداد برگزار می شد. طی چند سال گذشته به علت همزمانی این رویداد با ماه مبارک رمضان و ضرورت بازبینی در نگاههای اجرائی با هدف افزایش بهره وری، این رویداد همزمان با نمایشگاه فرش دستباف در محدوده زمانی شهریور ماه برنامه ریزی و برگزار می شده است.
اما این نمایشگاه به علت محدویت های ناشی از همه گیری ویروس کرونا در دو سال گذشته برگزار نشد. ازاین رو با عنایت به این موارد برگزاری نمایشگاه پیش رو از ۲۷ تا ۳۰ مهر ماه مد نظر برگزار کنندگان بود که در این راستا مجوز ستاد ملی کرونا را نیز گرفته بودند و هنرمندان صنایع دستی نیز ثبت نامهای لازم را انجام دادند. اما معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی این دفعه با برگزاری نمایشگاه باز هم مخالفت کرد و با ذکر دلایلی آنرا با عنایت به وضع موجود در این برهه زمانی به صلاح ندانست.
ضرورت فراهم کردن پیش نیازهای مورد انتظار برای برگزاری باشکوه نمایشگاه بعنوان نخستین رویداد ملی در حوزه تخصصی تحت امر وزیر در دولت جدید، محدودیت زمانی و همین طور محدودیت های کرونائی برای انجام اطلاع رسانی و تبلیغات گسترده همچون این دلیلهای است.
ادامه روند همه گیری کرونا و محدودیت های ناشی از آنکه علاوه بر ایجاد مشکل در ترددهای بین استانی مشارکت کنندگان خواهد شد و منجر به کاهش میزان استقبال بازدیدکنندگان و در نتیجه کاهش فروش می شود، افزایش ۶۶ درصدی هزینه های نمایشگاهی برای مشارکت کنندگان و ضرورت برنامه ریزی مناسب و جذب اعتبارات حمایتی به منظور پرداخت یارانه نمایشگاهی پوشش بخشی از لطمه های وارده به مشارکت کنندگان و به خصوص هنرمندان مناطق محروم از دلیلهای دیگر است.
قرارگیری صنایع دستی در لیست مشاغل لطمه دیده مشمول حمایت های اقتصادی توسط ستاد ملی کرونا و افزایش سطح انتظارات بر حق فعالان این حوزه از متولیان در دولت جهت برخورداری از حمایت های گسترده و همه جانبه و ویژه، همین طور از دست دادن فرصت همزمانی با نمایشگاه فرش دستبافت که منجر به کاهش مخاطبان تخصصی و ظرفیت هایی ارتباطات تجاری خواهد شد؛ موارد اعلامی دیگر است.
بر این اساس و از آنجائیکه برگزاری بدون کیفیت نمایشگاه با فقدان مخاطب گسترده و در نتیجه فروش پایین موجی از اعتراضات را درپی خواهد داشت پیشنهاد می شود نمایشگاه اخیر لغو و بعد از اتمام روند واکسیناسیون عمومی و لغو محدودیت ها تحت عنوان عیدانه (به دلیل فرصت خریدهای نوروزی) به تنهایی یا همزمان با نمایشگاه بین المللی گردشگری بهمن یا اسفند ماه برگزار گردد. ضمناً نمایشگاه ملی تخصصی صنایع دستی نیز مطابق سنت هر ساله در زمان مقرر یعنی ۵ شهریور ماه سال آتی همزمان با نمایشگاه فرش دستبافت با لحاظ تمامی تمهیدات به قوت خود باقی خواهد ماند.
پس از ذکر این مسائل علی دارابی که اخیرا معاونت میراث فرهنگی و قائم مقامی وزارت میراث فرهنگی را بر عهده گرفته است خطاب به معاون صنایع دستی نوشته که دلیلهای عدم برگزاری نمایشگاه مستدل و قابل قبول است ازاین رو برنامه ریزی برای فرصت و زمان مناسب صورت گیرد.


منبع:

1400/07/16
14:06:07
5.0 / 5
133
تگهای خبر: تخصصی , خرید , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱