BonAir
بن ایر

کشف نخستین آسیاب آبی همدان در دانشگاه بوعلی سینا

کشف نخستین آسیاب آبی همدان در دانشگاه بوعلی سینا

به گزارش بن ایر همدان سرپرست تیم کاوش آسیاب آبی دانشگاه بوعلی سینا از کشف نخستین آسیاب آبی همدان در دانشگاه بوعلی سینا اطلاع داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، دکتر اسماعیل همتی ازندریانی در حاشیه بازدید از منطقه کاوش اولین آسیاب آبی همدان بیان نمود: با عنایت به شناسایی مجموعه قنات هایی در اراضی دانشگاه بوعلی سینا، بازدید سطحی از این اراضی انجام شد و در بررسی های انجام شده تصمیم گرفته شد جستجوهای دیرینه شناسی در منطقه صورت گیرد.
وی افزود: بعد از سپری شدن مراحل قانونی و با حمایت مالی دانشگاه کاوش آغاز و شواهد و مستندات خوبی از آسیاب های آبی شناسایی شد و در نهایت یک آسیاب مورد کاوش دیرینه شناسی قرار گرفت که نتایج ارزشمندی را رقم زد.
این دیرینه شناس خاطرنشان کرد: بعد از ثبت تصاویر هوایی و نقشه برداری ها متوجه شدیم آبراهه ای به پهنای دو متر از رودخانه زربار وارد این اراضی می شده و از آبراهه اصلی آبراهه های کوچکتری جدا و آب را وارد سامانه آسیاب های آبی می کردند که با عنایت به نیرو و قدرت انتقال آب وارد مجموعه شده و مشکل شیب زمین را حل می کردند و سپس وارد فضای اصلی آسیاب شده و مراحلی که برای تولید آرد وجود داشت انجام می گرفت.


همتی ازندریانی درباره قدمت آسیاب ها مطرح کرد: به سبب این که هنوز کار کاوش تمام نشده است به صورت دقیق نمی توان درباره قدمت آنها نظر داد اما شواهد ابتدایی و سطحی نشان داده است قدمت۶۰۰ یا ۷۰۰ ساله دارد و احیانا از قرون میانی اسلامی، قرون متأخر تا حدود ۷۰ سال پیش مورد استفاده قرار می گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا در ارتباط با تعداد آسیاب ها هم اظهار داشت: با عنایت به نقل قول هایی که انجام گرفته تعداد آنها هفت عدد بوده است که گویا به سبب قرار گرفتن در راه رودخانه تخریب شده اند و کامل ترین نمونه ای که وجود دارد آسیابی است که کاوش کرده ایم.
وی درباره پرونده ثبت آسیاب کشف شده اظهار نمود: دانشگاه بوعلی سینا برنامه ریزی دقیقی برای حفاظت و تبدیل آن به سایت موزه دارد و با توجه به این که اثر در اراضی دانشگاه است و قبلا بررسی دیرینه شناسی در منطقه انجام نشده می توانیم کارهای ثبتی آنرا انجام دهیم.
موزه آب استان همدان راه اندازی شود
رئیس دانشگاه بوعلی سینا هم در حاشیه این بازدید بیان نمود: یکی از بحث هایی که در ارتباط با دیرینه شناسی مطرح است بحث زندگی عامیانه مردم است و این علم باید زندگی همه مردم را در نظر بگیرد ازاین رو محوطه های این چنینی اهمیت پیدا می کنند.
دکتر یعقوب محمدی فر تشریح کرد: این محوطه به گذر آسیاب قطار مشهور است و با زندگی اجتماعی مردم همدان تا حدود ۵۰ سال قبل ارتباط دارد، همینطور حاکی از هوشمندی مردم است که از آب رودخانه و نیروی هیدرولیک به نحوی استفاده می کردند و باردیگر آن را به مسیر کشاورزی برمی گرداندند.
وی ضمن اشاره به این که انرژی تجدید پذیر که امروز دنیا شعارش را می دهد قرن هاست در کشور ما انجام می شود، مطرح کرد: در کشور شناخت زیادی نسبت به مسائل آب و آسیاب ها وجود ندارد در حالیکه آسیاب ها را میتوان در جای جای کشور دید و در همدان هم مسیر فوق نشان دهنده این امر است.
این دیرینه شناس ضمن اشاره به این که مسیر مورد بحث می تواند در آینده مسیر بازدیدی و گردشی باشد و بعنوان یک جذبه مطرح شود، اظهار داشت: با عنایت به سفال های کشف شده بعضی از قنات ها در این محدوده بیشتر از هزار سال قدمت دارند، از سوی دیگر از گذشته های دور مساله آب در همه کشور وجود داشته و هم اکنون هم یکی از موضوعات اساسی است ازاین رو مدیریت منابع آبی بسیار جدی است و باید آیندگان را در این مورد آموزش دهیم که محوطه فوق از این دید اهمیت بالایی دارد.
محمدی فر با اشاره به اینکه هدف از فاز اول کاوش، خواناسازی مجموعه بود، بیان نمود: امیدواریم در فازهای بعدی با کمک بیشتر سازمان میراث فرهنگی بتوانیم این مجموعه را بازسازی و آنرا تبدیل به موزه آب استان همدان نماییم چونکه همدان به موزه آب نیاز دارد و این مجموعه می تواند شروعی بر این قضیه باشد.
رئیس دانشگاه بوعلی سینا ضمن اشاره به این که آسیاب های زیادی از دوره های مختلف در کشور وجود دارد، افزود: در همدان روی مبحث آسیاب ها کار نشده است ازاین رو اطلاعات و مدارکی از قدمت آنها موجود نیست.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، این کاوش از یک ماه پیش در اراضی دانشگاه بوعلی سینا شروع شده و تا به دست آمدن نتایج کامل ادامه خواهد داشت. همینطور یافته های دیرینه شناسی در این مطالعات شامل فضاهای معماری، آبراهه ها و سنگ آسیاب هایی است که تا به امروز به دست آمده است.
منبع:

1400/07/19
10:19:22
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آموزش , تولید , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳