BonAir
بن ایر

مهر خبر داد؛

بازگشایی موزه ظروف کاخ سعدآباد بعد از ۴ ماه

بازگشایی موزه ظروف کاخ سعدآباد بعد از ۴ ماه

بن ایر: موزه ظروف سلطنتی کاخ سعدآباد بعد از 4 ماه که به سبب انجام پروژه های بهسازی تعطیل شده بود در روز 12 بهمن ماه باز می شود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، موزه ظروف سلطنتی یکی از کاخ موزه های سعدآباد است که از شهریورماه امسال بمنظور انجام پروژه های مرمتی، بهسازی، رنگ آمیزی و ساماندهی تعطیل شد.
موزه ظروف سلطنتی به دستور رضاشاه برای اشرف (خواهر دوقلوی شاه) بین سال های ۱۸ – ۱۳۱۵ ساخته شد. به دستور اشرف پهلوی از سال ۱۳۵۰ فضای داخلی و خارجی این بنا مورد بازسازی قرار گرفت و در محدوده ای به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع با زیر بنای ۱۸۰۰ مترمربع در دو طبقه توسعه و تغییر یافت و طراحی داخلی آن با حضور طراحان و متخصصین خارجی، به سبک فرانسوی طراحی و نمای خارجی آنکه از سنگ تیشه ای بود به سنگ مرمر سفید تبدیل شد.
این بنا بعد از انقلاب اسلامی، در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۴ به عنوان موزه ظروف تغییر کاربری داد و در اسفند همان سال آثار موزه جمع شد و ساختمان آن به نهاد ریاست جمهوری تحویل داده شد تا سال ۱۳۸۴ که این بنا مجدداً در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت. بعد از انتقال اشیا موزه صنایع دستی، در ۳۰ دی ۱۳۸۵ به ساختمان مذکور، این بنا با نام موزه صنایع دستی کار خودرا شروع کرد.
از بهمن ماه ۱۳۸۸ با تصمیم مدیریت وقت قرار شد که این موزه به شرایط مقرر اولیه خود برگردد و بنا بر این چیدمانی از ظروف سلطنتی در قسمتی از طبقه اول این بنا صورت گرفت و از خرداد ماه ۱۳۸۹ با انتقال موزه صنایع دستی به ساختمان دیگری در داخل مجموعه سعدآباد، این موزه با نام موزه ظروف سلطنتی حیات باردیگر خودرا شروع کرد.
در حال حاضر در این موزه بیش از ۵۰۰ قطعه ظروف و اشیای تزئینی در ۵ سالن در دو طبقه به نمایش در آمده و درحال توسعه فضای نمایشگاهی و اشیا به نمایش درآمده است. اغلب این ظروف مربوط به کارخانجات معتبر دنیا نظیر لیموژ، سور، باواریا، رزنتال و … است.
در چهار ماه گذشته که این موزه بسته بود برخی تعمیرات و بهسازی ها انجام گرفت که شامل موارد زیر است:
۱- باز کردن پرده های موزه برای انجام تعمیرات و خشکشویی
۲- انجام عملیات بازسازی و مرمتی دیوارهای داخل موزه و تعمیرات راه آبهای پشت بام
۳- انجام پروژه رنگ آمیزی بصورت رنگ اولیه و اصلی بنا در گذشته
۴- تعمیرات مرمت و پاکسازی دیوارکوب های موزه توسط کارشناسان پژوهشکده و واحد مرمت مجموعه
۵- مرمت برخی آثار موزه همچون تابلوی نقش برجسته دیواری
۶- مرمت، احیا و پاکسازی لوسترهای موزه
۷- پاکسازی و غبارروبی سقف پارچه ای سالن نشیمن
۸- شستشوی موکت ها و کف پوش های موزه
غیر از موزه ظروف سلطنتی که چهار ماه به روی گردشگران بسته بود، اکنون موزه نظامی نیز بسته است. همین طور کاخ ملکه مادر که به موزه عبرت و ساختمان جمهور نیز شهرت دارد تنها در روز ۲۲ بهمن بازگشایی می شد ولی هم اکنون چند سالی است این موزه نیز باز نشده امسال نیز خبری از بازگشایی آن اعلام نشده است.


منبع:

1401/11/12
08:11:01
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳