BonAir
بن ایر

شکوفه های گیلاس ژاپن عجله کردند

شکوفه های گیلاس ژاپن عجله کردند

بن ایر: خراسان رضوی هر ساله، میلیونها توریست به توکیو و دیگر شهرهای ژاپن سفر می کنند تا فصل شکوفه های گیلاس (موسوم به «فصل ساکورا») را تجربه کنند.


به گزارش ارث، درختان گیلاس اغلب در اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل آغاز به شکوفه دادن می کنند اما در سالهای اخیر به سبب هوای گرم غیرمعمول ناشی از تغییرات آب وهوایی، این رویداد زودتر شروع شده است. امسال، شروع فصل شکوفه های گیلاس ۱۰ روز زودتر، با رکوردی برابری کرد که قبل از این تنها دو بار یعنی در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، از زمانی که داده ها برای نخستین بار در سال ۱۹۵۳ جمع آوری شد، دیده شده است.
از اواخر سال ۲۰۱۹، مرزهای ژاپن بسته شد و تجمعات بزرگ بیشتر به سبب همه گیری کووید-۱۹ ممنوع بود. به همین دلیلهای، جشن های مورد انتظار تماشای این رویداد دیدنی (معروف به «هانامی») که بطور معمول جمعیت عظیمی از مردم را در پارک های عمومی ژاپن گرد هم می آورد، برگزار نشد با این وجود، از آنجا که مرزها در اکتبر گذشته بازگشایی شدند و محدودیت های کووید-۱۹ به تدریج برداشته شدند، هم مردم محلی و هم بازدیدکنندگان مشتاقانه منتظر فصل امسال بودند.
برمبنای اظهارات آژانس هواشناسی ژاپن، بیش از پنج شکوفه از درختان گیلاس معروف به سومئی یوشینو (Somei-Yoshino) گونه ای که بیش از ۹۰ درصد درختان گیلاس کاشته شده در ژاپن را تشکیل می دهد، بتازگی بعد از افزایش تدریجی دما از اوایل ماه مارس در معبد یاسوکونی در توکیو مشاهده شد. انتظار می رود که شکوفه ها در سراسر شهر طی یک هفته آتی شکوفا شوند.
یکی از مقامات آژانس در اطلاعیه ای که ۶ روز زودتر از سال قبل انتشار یافت، اظهار داشت: امروز، در ۱۴ مارس، ما به این وسیله شکوفایی درختان ساکورا در توکیو را اعلام می نماییم. ما روزهای گرم زیادی را در ماه مارس دیده ایم. تغییرات آب وهوایی نیز ممکنست در این رویداد نقشی داشته باشند.
برمبنای تحقیقی که در سال ۲۰۲۲ در مجله Environmental Research Letters انتشار یافت، اگر افزایش دمای کره زمین ادامه یابد، تاریخ گلدهی بسیار زودرس شکوفه های گیلاس می تواند منظم تر رخ دهد. تا پایان قرن و در وضعیت انتشار متوسط، برآورد می شود که تغییر اولیه حدود یک هفته بیشتر شود.
تاریخ گلدهی بسیار زودرس، مانند سال ۲۰۲۱، بدون تأثیر انسان نادر است اما حالا برآورد می شود که احتمال آن ۱۵ برابر بیشتر است و انتظار می رود حداقل یک دفعه در قرن رخ دهد. پیش بینی می شود که چنین رویدادهایی تا سال ۲۱۰۰ هر چند سال یکبار اتفاق بیفتد، در صورتیکه دیگر جدی تلقی نخواهد شد.
منبع:

1401/12/25
12:51:08
5.0 / 5
162
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴