BonAir
بن ایر

تاكید آلمان بر بازسازی آثار باستانی در عراق و سوریه

تاكید آلمان بر بازسازی آثار باستانی در عراق و سوریه

بن ایر: وزیر امور خارجه آلمان خواهان سرعت عمل در بازسازی شهرهای تاریخی جنگ زده در عراق و سوریه شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، هایكو ماس، وزیر خارجه آلمان در جریان برگزاری همایشی با مبحث «میراث فرهنگی در بحران» در وزارت خارجه آلمان در برلین سخنرانی كرد.
او بازسازی میراث فرهنگی در عراق و سوریه را كه طی جنگ ویران شده اند، نشانه مهم و ابزاری برای آشتی اجتماعی خواند.
ماس تخریب غرض ورزانه اماكن فرهنگی و تاریخی از جانب گروه تروریستی داعش و دیگر گروه ها را ابزاری برای پیشبرد جنگ روانی از جانب این گروه ها دانسته و گفت، آنها با این اقدام قصد از میان بردن هویت فرهنگی گروه های قومی و مذهبی مختلف و شعله ور كردن خشونت را داشته اند.
وزیر خارجه آلمان اضافه كرد: ضررهایی كه به وجود آمد، نه تنها دردآور بلكه مهم تر از همه غیرقابل بازگشت است.
او تخریب آثار و نمادهای فرهنگی را حمله به قلب تمدن كل بشریت توصیف كرد و اظهار داشت: از همین رو كوشش برای حفظ این آثار در سطح جهانی بیشتر از پیش اهمیت می یابد.
از نظر وزیر خارجه آلمان، تخریب آثار فرهنگی چیزی نیست جز نفی و رد تنوع فرهنگی و این رویداد هر جایی كه اتفاق افتد، قلب و مغز جامعه را هدف می گیرد و آنجا كه فرهنگ نابود شد، هویت هم می میرد.
در سال های گذشته داعش چندین اثر باارزش باستانی در عراق و سوریه را تخریب كرد.
به گزارش دویچه وله، كتابخانه دانشگاه شهر موصل كه كتاب های پرارزش تاریخی فراوانی در آن نگهداری می شد، توسط داعش به آتش كشیده شد. این گروه تروریستی در ماه مه سال ۲۰۱۵ شهر پالمیرا را به تصرف خود درآورد و به تخریب آثار باستانی شهر مشغول شد. معبد دو هزار ساله «بل» كه از مهم ترین آثار تاریخی خاورمیانه به شمار می رفت و ساخت آن به ۳۲ سال قبل از میلاد مسیح بازمی گشت، توسط داعش منفجر شد. پالمیرا در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.
وزیر خارجه آلمان حمایت مؤثر از میراث فرهنگی و تاریخی را تنها وابسته به اقدامات دولتی ندانسته و تاكید كرد كه این خواست باید برخاسته از بطن جامعه باشد.1397/07/18
12:26:11
5.0 / 5
4597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱