BonAir
بن ایر

پایان رویدادی كه هیچ گاه آغاز نشد؛

تبریز ۲۰۱۸ آرزوهای شیرینی كه داشتیم و خاطرات تلخی كه ماند

تبریز ۲۰۱۸ آرزوهای شیرینی كه داشتیم و خاطرات تلخی كه ماند

بن ایر: رویداد تبریز ۲۰۱۸ یعنی پایتختی گردشگری تبریز میان ۵۷ كشور اسلامی با اتمام سال ۲۰۱۸ تمام می شود حال زمان آن است كه دستاوردهای این رویداد را ارزیابی نماییم البته اگر دستاوردی باشد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهنام عبداللهی: «پایتختی گردشگری كشورهای اسلامی»، آنچه برای شهرهای مسلمان جهان آرزوست، برای تبریز خاطره شد. اما خاطره ای شیرین یا تلخ؟
مردم می گویند «قدر رویداد تبریز ۲۰۱۸ را ندانستیم و این یعنی عملاً این فرصت جهانی را از دست دادیم» مسئولان هم همین را می گویند، با این تفاوت كه آنها امیدوارند «هر شكست مقدمه یك پیروزی باشد!»
رویداد جهانی «تبریز ۲۰۱۸»، یعنی انتخاب تبریز بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام بین شهرهای ۵۷ كشور اسلامی در سال ۲۰۱۸. اگر یكی دیگر از شهرهای ایران بخواهد برای كسب این عنوان نامزد شوند، باید ۵۷ سال صبر كند.

مسئولان: «تبریز ۲۰۱۸» به سال ۲۰۱۸ منحصر نمی شود
حالا كه حدود یك ماه به اتمام این رویداد جهانی باقی مانده، فرصت خوبی است تا به عقب برگردیم، ببینیم این رویداد برای تبریز چقدر مفید واقع شده است؟
مسئولان در توجیه عملكردشان می گویند: تبریز۲۰۱۸ تنها یك آغاز بود. با این رویداد تبریز در راه توسعه گردشگری قرار گرفت و مقرر است در آینده اتفاقات خوبی بیفتد.
مثلاً مرتضی آبدار، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی كه نقش دبیر ستاد «تبریز ۲۰۱۸» را دارد، می گوید: پیگیری و انجام پروژه های گردشگری تنها به سال ۲۰۱۸ منحصر نمی گردد بلكه در سال های بعدی هم پیگیر این طرح ها خواهیم بود.
به گفته آبدار بعد از مطرح شدن رویداد تبریز ۲۰۱۸ شاهد پیشرفت هایی در تمامی حوزه های در رابطه با گردشگری در این شهر بودیم. وی در گفتگو با مهر می گوید: همچون كارهای انجام شده، می توان به افزایش بسیار بالای تخت های هتل های تبریز اشاره نمود به گونه ای كه تعداد این تخت ها تا پیش از رویداد تبریز ۲۰۱۸، هفت هزار و ۴۰۰ تخت بود كه بعدازاین رویداد و با در نظر گرفتن ۵۲ مجوز زیرساخت های گردشگری و هتل، این تعداد تخت به ۱۳ هزار و ۱۰۰ مورد رسیده است.

آمار مسافران ورودی به تبریز رشد داشت
آبدار در یك برنامه تلویزیونی زنده ادعا كرده بود كه میزان ورودی مسافران به تبریز به خاطر رویداد «تبریز ۲۰۱۸» افزایش زیادی داشته است درحالی كه مجری برنامه با چند حساب سرانگشتی، ادعای آبدار را نادرست خوانده بود.
آبدار حالا توضیح می دهد: میزان ورودی مسافران داخلی در تابستان امسال ۱۷درصد و مسافران خارجی ۴۲درصد نسبت به تابستان سال قبل افزایش داشته است.
فرشاد رستمی، معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی استان هم می گوید: تعداد توریستهای داخلی ورودی به استان در تابستان سال قبل سه میلیون و ۱۰۰ هزار بوده كه این تعداد تابستان امسال به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.
علی معصومی، یكی از مغازه داران تبریز در مركز شهر به خبرنگار مهر می گوید: «آن طور كه می گویند، نیست.»
او اعتقاد دارد آمارهایی كه مسئولان درباره رویداد «تبریز ۲۰۱۸» عرضه می كنند، سنخیت چندانی با واقعیت ندارد و ادامه می دهد: ما هم در این شهر زندگی می نماییم، كجاست این همه مسافر؟ چرا مسافران از جلوی مغازه ماها رد نمی شوند؟

معصومی به مسئولان پیشنهاد می دهد كه به جای سرگرم كردن خودشان با جلسات و آمارهای «غیرواقعی» فكری به حال مشكلات زیرساختی و اساسی شهر بكنند. منظورش همان آسفالت و وضعیت نامطلوب مكان های دیدنی و گردشگری می باشد.
جلسات زیادی در مورد رویداد «تبریز ۲۰۱۸» برگزارشده است، هم در تهران و هم در تبریز. از زمانی كه تبریز از جانب سازمان همكاری های اسلامی بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸معرفی شد، ستادهای استانی و ملی تشكیل شدند كه در ستاد ملی گاه معاون اول رئیس جمهور، اغلب رئیس سازمان میراث فرهنگی و همیشه استاندار و نمایندگان آذربایجان شرقی حضور داشتند؛ در ستاد ملی هم مدیران كل اداراتی كه قرار بود برای رویداد برنامه هایی برگزار كنند.
خروجی جلسات، این بود كه ۱۶۰برنامه توسط ۲۲دستگاه به این مناسبت در تبریز برگزار شود، اما نشد. مدیركل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در برنامه تلویزیونی مطالبه توپ را به زمین همان ۲۲دستگاه انداخت كه باید به وظیفه شان عمل می كردند.

حتی یك درصد از اعتبارات سفر استانی رئیس جمهور محقق نشده است
اما خودش در شانزدهمین جلسه ستاد اجرایی «تبریز ۲۰۱۸» كه با حضور استاندار سابق آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار داشته بود: در جهت این رویداد اقدامات ارزشمندی از جانب ۲۳ دستگاه اجرایی انجام پذیرفته كه طی ۹ ماه گذشته نمودهای ملی و بین المللی داشته است.
او درباره خروجی جلسات هم توضیح داده بود: در این جلسات بیشتر از ۶۸۰ مصوبه به تصویب رسید و با تولید ردیف اعتباری ویژه تبریز ۲۰۱۸ در بودجه سال ۹۷، اعتبارات ملی، تملك دارایی و هزینه ای مشخص شد. در واقع مشخص شد، اما تخصیص نیافت.
معصومه آقاپور علیشاهی، نماینده مردم شبستر چند روز پیش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حتی یك درصد از اعتبارات سفر استانی آقای رئیس جمهور در «تبریز۲۰۱۸» تخصیص پیدا نكرده است.
او از دولت خواسته مشكلات را ببیند. دكتر روحانی ۱۵اردیبهشت ماه امسال به تبریز آمد تا در قالب یك سفر استانی، رویداد «تبریز۲۰۱۸» را افتتاح كند. گفتند او با خود پول هم می آورد.

اما مرتضی آبدار، دبیر ستاد «تبریز۲۰۱۸» می گوید: «طبق اعتبار نهایی تبریز ۲۰۱۸، مبلغ ۵۰ میلیارد تومان در حوزه تملك دارایی، ۱۸ میلیارد تومان در حوزه جاری و ۲۰ میلیارد تومان در سفر ریاست جمهوری برای تملك اراضی ربع رشیدی تصویب شده اما تخصیص این اعتبارات نهایی نشده است.» این تنها مشتی از خروار است.
چه خبر از برنامه ها؟
اما ۱۶۰ برنامه مصوب این رویداد چه بود؟ با رجوع به سایت رسمی «تبریز۲۰۱۸» با یك سری برنامه های روتین مثل كنسرت خواننده های پاپ، نمایشگاه های سالانه ای مثل نمایشگاه كتاب و... مواجه می شویم كه به حساب رویداد «تبریز۲۰۱۸» گذاشته اند. چند برنامه هم هست كه مختص این رویداد است اما هیچ یك از آنها اجرا نشده است.
در برهه كنونی كه تحریم ها قصد دارند اقتصاد ما را نابود كنند، شاید گردشگری بهترین اسلحه برای روزهای سخت باشدحالا تنها یك ماه تا آخر این رویداد جهانی باقی مانده است. رویدادی كه می شد از آن به بهترین شكل ممكن برای معرفی تبریز به جهان استفاده نمود. رویدادی كه می شد آغازگر اتفاقات گردشگری خوب برای تبریز باشد. در برهه كنونی كه تحریم ها قصد دارند اقتصاد ما را نابود كنند، شاید گردشگری بهترین اسلحه برای روزهای سخت باشد.
محمد كلامی، تحلیلگر مسائل اقتصادی به خبرنگار مهر می گوید: كاهش ارزش پول ملی می تواند برای ما یك فرصت باشد كه تولیدات داخلی خودمان را به مسافران خارجی بفروشیم. راهكار این درآمد هم رونق گردشگری می باشد.
رویداد جهانی «تبریز۲۰۱۸» در دی ماه امسال با آخر سال ۲۰۱۸ میلادی تمام می شود. آخر رویدادی كه به نظر مردم هیچ گاه آغاز نشده بود.

1397/09/05
20:38:06
5.0 / 5
5048
تگهای خبر: توریست , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳