BonAir
بن ایر

در نوروز؛

دیدن قلعه بیرجند را از دست ندهید

دیدن قلعه بیرجند را از دست ندهید

به گزارش بن ایر قلعه تاریخی بیرجند یكی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بناهای تاریخی شهر بیرجند است كه در زمان های قدیم برای حفاظت و نگهبانی از مردم شهر ساخته شده است و هنوز هم با قرار گیری در یكی از مرتفع ترین نقاط شهر، عظمت و ابهت خاصی دارد.


قلعه تاریخی بیرجند یكی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بناهای تاریخی شهر بیرجند است كه در زمان های قدیم برای حفاظت و نگهبانی از مردم شهر ساخته شده است و هنوز هم با قرار گیری در یكی از مرتفع ترین نقاط شهر، عظمت و ابهت خاصی دارد.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، بیرجند، بعنوان مركز استان خراسان جنوبی، آثار باستانی ارزشمندی را در دل خود جای داده است. دوره صفویه را دوره بسیار مهمی در تاریخ این شهر می دانند كه شكوفایی و گسترش زیادی را برای آن در بر داشت.
بناهای تاریخی زیادی از این دوران در بیرجند باقی مانده اند كه از شاخص ترین آنها می توان به قلعه تاریخی بیرجند و عمارت و باغ اكبریه اشاره نمود.

قلعه تاریخی بیرجند یكی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بناهای تاریخی شهر بیرجند است كه در زمان های قدیم برای حفاظت و نگهبانی از مردم شهر ساخته شده است و هنوز هم با قرارگیری در یكی از مرتفع ترین نقاط شهر، عظمت و ابهت خاصی دارد.
قلعه بیرجند نام های دیگری هم دارد كه می توان به «قلعه ته ده»، «قلعه پایین شهر» و هم چنین «دژ بیرجند» اشاره نمود.
این قلعه در درون شهر بیرجند و بر فراز یك تپه در شمال غرب شهر ساخته شده است. از بالای برج های این قلعه می توانید بافت قدیم و جدید شهر بیرجند را مشاهده كنید.
تاریخچه
این قلعه بزرگ در دوران صفویه در بیرجند راه اندازی شده است. در برخی از منابع در مورد این قلعه این گونه نوشته شده است كه این قلعه هسته اولیه شهر بیرجند به حساب می آید.
در زمان های قدیم در بیرجند تعدادی قلعه، ارگ و بناهای بزرگ وجود داشته كه در سده چهاردهم خورشیدی آثاری از آنها باقی مانده است.
هدف از ساخت این قلعه دفاعی و نظامی بوده است، به صورتی كه از دوره صفویه تا قاجاریه مردم بیرجند را از تهاجم دشمنان خارجی بخصوص تركمن ها و ازبك ها محافظت كند. ساكنین این قلعه در گذشته نگهبانانی بودند كه وظایفی همچون تامین امنیت و رساندن اخبار را بر عهده داشتند.
با عنایت به این كه این قلعه در بافت قدیمی شهر ساخته شده است، از بلندای این قلعه می توانید گوشه هایی از بافت قدیمی شهر بیرجند را هم در اطراف قلعه تماشا كنید.

مشخصات بنا
وسعت قلعه بیرجند در حدود ۳۰۰۰ متر مربع است. در ساخت این قلعه از مصالحی همچون خشت، گل و چینه استفاده شده است. این قلعه دارای دو در ورودی است كه یكی از آنها در ضلع شمالی و در دیگر در ضلع غربی واقع شده است.
در چهار طرف قلعه برج هایی را می بینید كه به شكل استوانه ای ساخته شده اند. همگی این برج ها دو طبقه هستند. البته لازم است بدانید كه در ابتدا تعداد كل برج های قلعه ۷ عدد بوده كه یكی از آنها در گذر زمان از بین رفته است و هم اكنون ۶ برج باقی مانده را می توانید تماشا كنید. در داخل هر كدام از این برج ها هم روزنه هایی به چشم می خورند كه به منظور دیدبانی و تیراندازی در مواقع نیاز تعبیه شده بودند.
هم چنین دیوارهای این بنا هم با بزرگی و هم چنین شكل برآمده ای كه دارند، امكان انجام دیدبانی بر فراز باروها را برای نگهبانان بهتر فراهم می كردند. در نگاه كلی باید اشاره نماییم كه پلان این قلعه به صورت یك چهار ضلعی با چهار برج در چهار گوشه آن به اضافه دو برج در دو ضلع شرقی و غربی است.
انبارهایی هم در این قلعه ساخته شده بود تا در آنها آب و آذوقه ذخیره شود تا در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار گیرد. جالب است بدانید كه راهروهایی زیرزمینی هم ساخته شده بودند كه این قلعه را به برخی از بناهای مهم شهر بیرجند مثل ارگ بهارستان، ارگ كلاه فرنگی، قنات قصبه و خانه افراد مهمی كه به حكومت آن زمان مرتبط بودند، هم وصل می كرده است. مثلا اگر دشمن حمله می كرد، افراد مهم حكومتی می توانستند همراه با خانواده هایشان از راه این مسیرهای زیرزمینی به قلعه بیرجند بروند و در آنجا پناه گیرند!
مكانی جذاب برای گردشگران
قلعه تاریخی بیرجند همیشه در طول سالیان اخیر، یكی از اصلی ترین اماكن گردشگری شهر بیرجند بوده و بنابراین در روزهای رونق گردشگری در كشور مثل عید نوروز یا حتی تابستان از سوی مسئولین گردشگری شهر بسیار مورد توجه است.
بعنوان مثال اگر در روزهای نوروز به این قلعه سری بزنید، حتما سفره هفت سین زیبایی در وسط محوطه قلعه در نظر شما جلب توجه خواهد نمود.
حالا اگر موسیقی سنتی خراسان هم در محوطه پخش شود، می تواند مكملی برای شكوه قلعه باشد و روزی خوش و خاطره ای به یاد ماندنی را برای تمام توریستهایی كه بیرجند را برای سفر خود انتخاب می كنند، به ارمغان بیاورد.1397/12/25
11:58:59
5.0 / 5
4347
تگهای خبر: تاریخی , توریست , سفر , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴